Barokní kostel s renesanční věží (barokní zvonice) nahradil původní dřevěný kostel (14. stol.). Renesanční kostel byl vystavěn v 17. stol., barokně přestavěn r. 1757. V 19. stol. přistavěna předsíň. Kostel patří od r. 1958 vč. soch P. Marie a sv. Jana Nepomuckého mezi chráněné památky ČR.
Hlavní obrázek místa
© Pavel Vítek 10/2013
Město Hanušovice se nachází 18 km severně od Šumperka. Leží na soutoku řeky Morava a říčky Braná, pod masivem Kralického Sněžníka. Hanušovický kostel sv. Mikuláše leží asi 2 km severně od centra města v údolí Hanušovického potoka. Kostel je v údolí tak ukryt, že běžný návštěvník města ani netuší, že je zde kostel.
Pavel Vítek, 6.11. 2013
popis

Kostel je orientovaná, jednolodní, podélná stavba, vystavěná na půdorysu kříže. Ramena kříže tvoří kněžiště, boční kaple a loď, střed tvoří čtverec s uťatými rohy. K severní straně kněžiště a boční kaple přiléhá sakristie s oratoří v patře. K jižní zdi západního ramena lodi byla přistavěna čtyřboká předsíň. V ose západního průčelí stojí hranolová věž s barokním zvonovým patrem. Věž má štěrbinová okna, na východní straně je zachováno lomené okno. Podstřešní vlys a část nároží věže jsou opatřeny sgrafity. Ve věži je umístěn zvon, jenž pochází z roku 1557 (s nápis. vlysem, datovaný). Hlavní vstup do kostela vede valeně zaklenutým podvěžím. Kněžiště a východní rameno lodi jsou zaklenuty valeně s hranatými výsečemi, čtverec lodi je zaklenut lunetami mezi diagonálními pasy, boční kaple příčně valenou klenbou. V západní části lodi je hudební kruchta, podklenutá valeně s dotýkajícími se výsečemi. Na portálu bočního…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: www.hanusovice.info a http://cs.wikipedia.org, doplněno redakcí podle Umělecké památky Moravy a Slezska 1., B. Samek a kol., Academia 1994, 6.11. 2013

historie

Obec se prvně zmiňuje roku 1325. Je doloženo, že duchovní správa zde existovala již v roce 1350 a stával zde dřevěný kostelík. Duchovní správa násilně zanikla počátkem 17. století, obnovena byla v roce 1661. Současný kostel sv. Mikuláše je v jádru pozdně renesanční, zachovaná renesanční věž pochází patrně z doby před r. 1557 (zvonice je barokní). Barokní přestavbou prošel roku 1757 (UPMS). V 19. století byla stavebně upravena sakristie, postavena předsíň (jižní zeď západního ramena lodi) a v podvěží schodiště na hudební kruchtu. Kostel byl roku 1958 zapsán na seznam kulturních památek včetně ohradní zdi, schodiště, po kterém se stoupá ke kostelu, a soch Panny Marie a sv. Jana Nepomuckého (r. 1748).

Pavel Vítek – zdroj: www.hanusovice.info, doplněno redakcí podle Umělecké památky Moravy a Slezska 1., B. Samek a kol., Academia 1994, 6.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Hanušovice

Místa v okolí

 Pleče
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Michala
 Branná
 fojtství
 Kalvárie
 Žerotínská sýpka
 ruční papírna
 Bohdíkov
 Velké Losiny
 Strážník
 Stezka v oblacích
 Maršíkov
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 kostel sv. Aloise
 Vikýřovice
 Sobotín
 kostel Tří králů
 Rapotín
 kostel sv. Vavřince
 Vikýřovice
 Vozka
 Háj u Šumperka
 městské muzeum
 městská spořitelna
 muzeum celnictví
 Vojenské muzeum
 Ruda nad Moravou
 kostel sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 Geschaderův dům
 radnice
 mariánský sloup
 kaple sv. Rocha
 Šumperk
 pramen Moravy
 Křížová hora
 Červenohorské sedlo
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Mlýnický dvůr
 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 kostel sv. Václava
 vodopád Wilczki
 fojtství
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Hanušovice
Údolní 57
788 33 Hanušovice
Tel: 583 231 215
http://www.hanusovice.info/index.php?id=cirkve.html
fahanusovice@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11513
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 5.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama