Dřevěný renesanční kostel sv. Martina z l. 1610–11. Vystavěn nákladem Jana Jeronýma ze Žerotína. Původně luterský. Vnitřní vybavení se nedochovalo. Kostel je cenný svou nenarušenou původní architekturou.
Hlavní obrázek místa
západní průčelí kostela
© Jan P. Štěpánek 10/2008
Renesanční roubený dřevěný kostel sv. Martina v centru obce Žárová ležící 4 km severozápadně od Velkých Losin. Kostelík je výjimečný svou autenticitou, nenarušenou pozdějšími přestavbami a úpravami. Kostel sv. Martina stojí uprostřed ohrazeného hřbitova, v jehož rohu se dle pověsti nachází hroby obětí morové epidemie.
Jan P. Štěpánek, 13.2. 2009
popis

Dřevěný kostelík v Žárové je vzácný díky své autenticitě. Jak zevnitř, tak zvenčí je uchován ve své původní formě. Soudí se, že kostelík, spolu s blízkým dřevěným kostelem v Maršíkově, vystavěla tesařská dílna mistra Michela Hilberta. Jelikož je kostel v Maršíkově přestaven, lze soudit, že jeho starší vzhled se mnoho nelišil od kostela v Žárové. Renesanční roubená stavba s pozdně gotickými prvky stojí na půdoryse obdélníka s polygonálním a ustoupeným presbyteriem. V západním štítě vystupuje nad hřeben vestavěná drobná čtvercová věž krytá jehlancovou střechou. V jižním průčelí stojí drobná předsíň. K severní straně presbyteria je přistavěna roubená sakristie, jejíž strop je prostý, trámový. Strop presbyteria zaklenut stlačenou nepravou klenbou. Strop lodi je povalový. Starší oltář z r. 1646 byl odstraněn v roce 1789 a ponechán pouze obraz sv. Martina, který byl osazen do oltářní architektury přivezené ze zrušené…  číst dále

Jan P. Štěpánek dle Filipová, M.: Dřevěné kostelíky v okolí Velkých Losin. Vlastivědné zajímavosti, Šumperk, 1979, 13.2. 2009

historie

Kostelík v Žárové byl vystavěn na náklady vrchnosti někdy mezi léty 1610 a 1611. Dle starého chronosteria (řecko–latinského textu s datací), které je umístěno nad vstupem do sakristie, měl úmysl zřídit kostel pro luterány již Jan ze Žerotína. Protože však zemřel již roku 1608 vyplnil otcovu vůli až jeho syn Jan Jetřich ze Žerotína (1585 – 1645). Ten u zdejšího kostela také udržoval až do pobělohorského období pastora a kostelu v roce 1618 věnoval dnes již neexistující zvon z dílny olomouckého zvonaře Kašpara Geistera. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze strženého starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových kostelů. Krom Žárové to bylo ještě v nedalekém Maršíkově a Klepáčově. Po bitvě na Bílé hoře byl kostel připojen k losinské faře jako filiální. Původní vybavení kostela se nezachovalo.

Jan P. Štěpánek dle Filipová, M.: Dřevěné kostelíky v okolí Velkých Losin. Vlastivědné zajímavosti, Šumperk, 1979, 13.2. 2009

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Žárová

Místa v okolí

 Kalvárie
 ruční papírna
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Strážník
 Maršíkov
 Pleče
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Sobotín
 kostel sv. Mikuláše
 Vikýřovice
 kostel sv. Vavřince
 Rapotín
 Vikýřovice
 kostel sv. Wolfganga
 Bohdíkov
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Barbory
 radnice
 Geschaderův dům
 mariánský sloup
 Šumperk
 Branná
 kostel sv. Michala
 fojtství
 Háj u Šumperka
 Třemešek
 Burgstein
 Frankštát
 Bludoveček
 Ztracené kameny
 Bludov
 kostel sv. Vavřince
 Červenohorské sedlo
 Vozka
 Zelené kameny
 Mrtvý muž
 Františkova myslivna
 Ruda nad Moravou
 Jelení studánka
 kostel sv. Jiří
 Bludov
 kostel sv. Linharta
 lázně Bludov
 Alfrédova chata
 kostel Tří králů
 Rabštejn
 chata Švýcárna
 kaple sv. Prokopa
 Stezka v oblacích
Základní informace místa
ID místa: 7426
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 13.2.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama