
Dřevěný kostelík v Žárové je vzácný díky své autenticitě. Jak zevnitř, tak zvenčí je uchován ve své původní formě. Soudí se, že kostelík, spolu s blízkým dřevěným kostelem v Maršíkově, vystavěla tesařská dílna mistra Michela Hilberta. Jelikož je kostel v Maršíkově přestaven, lze soudit, že jeho starší vzhled se mnoho nelišil od kostela v Žárové. Renesanční roubená stavba s pozdně gotickými prvky stojí na půdoryse obdélníka s polygonálním a ustoupeným presbyteriem. V západním štítě vystupuje nad hřeben vestavěná drobná čtvercová věž krytá jehlancovou střechou. V jižním průčelí stojí drobná předsíň. K severní straně presbyteria je přistavěna roubená sakristie, jejíž strop je prostý, trámový. Strop presbyteria zaklenut stlačenou nepravou klenbou. Strop lodi je povalový. Starší oltář z r. 1646 byl odstraněn v roce 1789 a ponechán pouze obraz sv. Martina, který byl osazen do oltářní architektury přivezené ze zrušené… číst dále
Kostelík v Žárové byl vystavěn na náklady vrchnosti někdy mezi léty 1610 a 1611. Dle starého chronosteria (řecko–latinského textu s datací), které je umístěno nad vstupem do sakristie, měl úmysl zřídit kostel pro luterány již Jan ze Žerotína. Protože však zemřel již roku 1608 vyplnil otcovu vůli až jeho syn Jan Jetřich ze Žerotína (1585 – 1645). Ten u zdejšího kostela také udržoval až do pobělohorského období pastora a kostelu v roce 1618 věnoval dnes již neexistující zvon z dílny olomouckého zvonaře Kašpara Geistera. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze strženého starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových kostelů. Krom Žárové to bylo ještě v nedalekém Maršíkově a Klepáčově. Po bitvě na Bílé hoře byl kostel připojen k losinské faře jako filiální. Původní vybavení kostela se nezachovalo.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.