
Dřevěný kostelík v Žárové je vzácný díky své autenticitě. Jak zevnitř, tak zvenčí je uchován ve své původní formě. Soudí se, že kostelík, spolu s blízkým dřevěným kostelem v Maršíkově, vystavěla tesařská dílna mistra Michela Hilberta. Jelikož je kostel v Maršíkově přestaven, lze soudit, že jeho starší vzhled se mnoho nelišil od kostela v Žárové. Renesanční roubená stavba s pozdně gotickými prvky stojí na půdoryse obdélníka s polygonálním a ustoupeným presbyteriem. V západním štítě vystupuje nad hřeben vestavěná drobná čtvercová věž krytá jehlancovou střechou. V jižním průčelí stojí drobná předsíň. K severní straně presbyteria je přistavěna roubená sakristie, jejíž strop je prostý, trámový. Strop presbyteria zaklenut stlačenou nepravou klenbou. Strop lodi je povalový. Starší oltář z r. 1646 byl odstraněn v roce 1789 a ponechán pouze obraz sv. Martina, který byl osazen do oltářní architektury přivezené ze zrušené… číst dále
Kostelík v Žárové byl vystavěn na náklady vrchnosti někdy mezi léty 1610 a 1611. Dle starého chronosteria (řecko–latinského textu s datací), které je umístěno nad vstupem do sakristie, měl úmysl zřídit kostel pro luterány již Jan ze Žerotína. Protože však zemřel již roku 1608 vyplnil otcovu vůli až jeho syn Jan Jetřich ze Žerotína (1585 – 1645). Ten u zdejšího kostela také udržoval až do pobělohorského období pastora a kostelu v roce 1618 věnoval dnes již neexistující zvon z dílny olomouckého zvonaře Kašpara Geistera. Traduje se, že kostel byl vystavěn z materiálu ze strženého starého losinského kostela. Dřevo z něj vystačilo na vybudování hned tří nových kostelů. Krom Žárové to bylo ještě v nedalekém Maršíkově a Klepáčově. Po bitvě na Bílé hoře byl kostel připojen k losinské faře jako filiální. Původní vybavení kostela se nezachovalo.
Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.
V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.
Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.
Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.
Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.
Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury: