Pozdně barokní kostel postavený v l. 1807-9 nákladem knížete Jana z Liechtensteina. Jednolodní orientovaná sazba z odsazeným trojboce zakončeným kněžištěm má v západním hranolovou věž s obdélnou předsíní. Při presbytáři od jihu sakristie, od severu depozitář. Mobiliář převážně klasicistní.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie ve Vojtíškově
© Pavel Vítek 10/2013
Vojtíškov je místní částí obce Malá Morava. Nachází se pod masivem Kralického Sněžníku. Leží 8 km severozápadně od Hanušovic, 8.5 km jihozápadně od Starého Města pod Sněžníkem a 12 km východně od Králík. Kostel Narození Panny Marie najdeme ve stoupání asi v půli obce. Nejbližší železniční zastávka je v obci Vlaské, nebo v Podlesí. Od obou je vzdálenost cca 5 km.
Pavel Vítek, 18.11. 2013
popis

Kostel Narození Panny Marie ve Vojtíškově je jednolodní orientovaná sazba z odsazeným trojbokým kněžištěm. Na severní straně přiléhá ke kostelní zdi depozitář a na jižní straně čtyřboké sakristie. V ose západního průčelí kostela je vystavěna věž. Hlavní vstup do kostela je veden podvěžím. V západní části kostelní lodi se nachází hudební kruchta. Vybavení kostela je převážně klasicistní a sem patří i přízemní kazatelna.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 18.11. 2013

historie

První písemná zmínka o Vojtíškově pochází z roku 1325. Vojtíškovští evangelíci si vystavěli kolem roku 1560 dřevěnou modlitebnu. Na její věži visel zvon z roku 1592 s českým nápisem ulitý mistrem Eliášem z Hradce Králové. Po roce 1625 byla evangelická modlitebna upravena pro katolické bohoslužby. Když zchátrala a již nevyhovovala byl nedaleko od ní v letech 1807- 1809 vystavěn nákladem knížete Jana z Liechtensteina v pozdně barokním slohu nynější kostel Narození Panny Marie.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 18.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Vojtíškov

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Aloise
 Stezka v oblacích
 Pleče
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Vojenské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Isidora
 Bohdíkov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Michala
 fojtství
 Branná
 Křížová hora
 radnice
 pramen Moravy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 Dalimilova rozhledna
 kostel sv. Vavřince
 Žerotínská sýpka
 Ruda nad Moravou
 Kalvárie
 Strážník
 Mlýnický dvůr
 Velké Losiny
 ruční papírna
 Suchý vrch
 Háj u Šumperka
 Maršíkov
 kostel Zjevení Páně
 vodopád Wilczki
 Vikýřovice
 Rapotín
 kostel sv. Barbory
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Sobotín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malá Morava
788 33 Malá Morava 76
Tel: 461 530 877
famalamorava@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11530
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama