Pozdně barokní kostel postavený v l. 1807-9 nákladem knížete Jana z Liechtensteina. Jednolodní orientovaná sazba z odsazeným trojboce zakončeným kněžištěm má v západním hranolovou věž s obdélnou předsíní. Při presbytáři od jihu sakristie, od severu depozitář. Mobiliář převážně klasicistní.
Hlavní obrázek místa
Kostel Narození Panny Marie ve Vojtíškově
© Pavel Vítek 10/2013
Vojtíškov je místní částí obce Malá Morava. Nachází se pod masivem Kralického Sněžníku. Leží 8 km severozápadně od Hanušovic, 8.5 km jihozápadně od Starého Města pod Sněžníkem a 12 km východně od Králík. Kostel Narození Panny Marie najdeme ve stoupání asi v půli obce. Nejbližší železniční zastávka je v obci Vlaské, nebo v Podlesí. Od obou je vzdálenost cca 5 km.
Pavel Vítek, 18.11. 2013
popis

Kostel Narození Panny Marie ve Vojtíškově je jednolodní orientovaná sazba z odsazeným trojbokým kněžištěm. Na severní straně přiléhá ke kostelní zdi depozitář a na jižní straně čtyřboké sakristie. V ose západního průčelí kostela je vystavěna věž. Hlavní vstup do kostela je veden podvěžím. V západní části kostelní lodi se nachází hudební kruchta. Vybavení kostela je převážně klasicistní a sem patří i přízemní kazatelna.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 18.11. 2013

historie

První písemná zmínka o Vojtíškově pochází z roku 1325. Vojtíškovští evangelíci si vystavěli kolem roku 1560 dřevěnou modlitebnu. Na její věži visel zvon z roku 1592 s českým nápisem ulitý mistrem Eliášem z Hradce Králové. Po roce 1625 byla evangelická modlitebna upravena pro katolické bohoslužby. Když zchátrala a již nevyhovovala byl nedaleko od ní v letech 1807- 1809 vystavěn nákladem knížete Jana z Liechtensteina v pozdně barokním slohu nynější kostel Narození Panny Marie.

Pavel Vítek – zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1 (A – I), Academia 1994, 18.11. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Vojtíškov

Místa v okolí

 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Aloise
 Stezka v oblacích
 Pleče
 městské muzeum
 městská spořitelna
 Vojenské muzeum
 muzeum celnictví
 kostel sv. Wolfganga
 Bohdíkov
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Michala
 Branná
 Křížová hora
 fojtství
 pramen Moravy
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Matouše
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Vavřince
 Ruda nad Moravou
 Žerotínská sýpka
 Kalvárie
 Strážník
 Velké Losiny
 ruční papírna
 Mlýnický dvůr
 Suchý vrch
 Háj u Šumperka
 Maršíkov
 kostel Tří králů
 vodopád Wilczki
 Vikýřovice
 Rapotín
 kostel sv. Barbory
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Sobotín
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Malá Morava
788 33 Malá Morava 76
Tel: 461 530 877
famalamorava@ado.cz
Základní informace místa
ID místa: 11530
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.11.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama