Pozdně barokní kaple z r. 1754 je podélná jednolodní stavba s volutovým štítem a trojbokým závěrem. V 2. pol.19. stol. přistavěna obdélná předsíň. Okna ve vpadlých výplních mají segment. záklenky, závěr zaklenut lunetami, část lodi valeně s výsečemi. Mobiliář barokní (obrazy) a klasicistní (oltář).
Hlavní obrázek místa
Kaple Navštívení Panny Marie v Hynčicích nad Moravou
© Pavel Vítek 10/2013
Hynčice nad Moravou jsou místní částí obce Hanušovice. Nacházejí se 2 km východně od Hanušovic a 17 km severně od Šumperka. Nevede sem žádné vlakové ani autobusové spojení. Kaple Navštívení Panny Marie se nachází v jihovýchodní části obce.
Pavel Vítek, 4.12. 2013
popis

V písemných pramenech se Hynčice prvně připomínají roku 1417. Kaple Navštívení Panny Marie je pozdně barokní stavba z roku 1754. Obdélná předsíň k ní byla přistavěna v druhé polovině 19. století. Jedná se o podélnou stavbu s trojboce zakončeným závěrem a zvlněným volutovým štítem. Okna ve vpadlých výplních mají segmentové záklenky, závěr je zaklenut lunetami, část lodi valeně s výsečemi. V lodi je dřevěná hudební kruchta. V klasicistním oltáři se sloupovým retabulem je zasazen barokní obraz Navštívení Panny Marie od Ignáce Oderlického, v nástavci sv. Šimon a Juda zřejmě od téhož autora. Opravou prošla kaple v prvním desetiletí 21. století.

Pavel Vítek-zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 4.12. 2013

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Hynčice nad Moravou

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Pleče
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Isidora
 Bohdíkov
 Žerotínská sýpka
 Kalvárie
 kostel sv. Wolfganga
 Strážník
 ruční papírna
 Velké Losiny
 Maršíkov
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Branná
 radnice
 Vikýřovice
 Loučná nad Desnou
 hrobka rodiny Kleinů
 Rapotín
 kostel sv. Vavřince
 Háj u Šumperka
 Vikýřovice
 Sobotín
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Ruda nad Moravou
 Šumperk
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Vavřince
 Bludoveček
 Bludov
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 Dalimilova rozhledna
 kostel sv. Jiří
 Vojenské muzeum
 Křížová hora
 Třemešek
 Bludov
 lázně Bludov
 Vozka
 kostel Zjevení Páně
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Matouše
 Frankštát
 Burgstein
 Červenohorské sedlo
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
 Mlýnický dvůr
 pramen Moravy
 nadhledna Háječek
 Mrtvý muž
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Rabštejn
Základní informace místa
ID místa: 11538
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama