Pozdně barokní kaple z r. 1754 je podélná jednolodní stavba s volutovým štítem a trojbokým závěrem. V 2. pol.19. stol. přistavěna obdélná předsíň. Okna ve vpadlých výplních mají segment. záklenky, závěr zaklenut lunetami, část lodi valeně s výsečemi. Mobiliář barokní (obrazy) a klasicistní (oltář).
Hlavní obrázek místa
Kaple Navštívení Panny Marie v Hynčicích nad Moravou
© Pavel Vítek 10/2013
Hynčice nad Moravou jsou místní částí obce Hanušovice. Nacházejí se 2 km východně od Hanušovic a 17 km severně od Šumperka. Nevede sem žádné vlakové ani autobusové spojení. Kaple Navštívení Panny Marie se nachází v jihovýchodní části obce.
Pavel Vítek, 4.12. 2013
popis

V písemných pramenech se Hynčice prvně připomínají roku 1417. Kaple Navštívení Panny Marie je pozdně barokní stavba z roku 1754. Obdélná předsíň k ní byla přistavěna v druhé polovině 19. století. Jedná se o podélnou stavbu s trojboce zakončeným závěrem a zvlněným volutovým štítem. Okna ve vpadlých výplních mají segmentové záklenky, závěr je zaklenut lunetami, část lodi valeně s výsečemi. V lodi je dřevěná hudební kruchta. V klasicistním oltáři se sloupovým retabulem je zasazen barokní obraz Navštívení Panny Marie od Ignáce Oderlického, v nástavci sv. Šimon a Juda zřejmě od téhož autora. Opravou prošla kaple v prvním desetiletí 21. století.

Pavel Vítek-zdroj: Bohumil Samek, Umělecké památky Moravy a Slezska 1, Academia 1994, 4.12. 2013

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Hynčice nad Moravou

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 Pleče
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Linharta
 Bohdíkov
 Žerotínská sýpka
 Kalvárie
 kostel sv. Wolfganga
 Velké Losiny
 Strážník
 ruční papírna
 Maršíkov
 Branná
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Loučná nad Desnou
 Vikýřovice
 hrobka rodiny Kleinů
 Rapotín
 kostel sv. Vavřince
 Háj u Šumperka
 Vikýřovice
 Sobotín
 kostel sv. Barbory
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 Ruda nad Moravou
 Šumperk
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Vavřince
 Bludov
 Bludoveček
 muzeum celnictví
 městská spořitelna
 městské muzeum
 kostel sv. Jiří
 Vojenské muzeum
 Křížová hora
 Třemešek
 Bludov
 lázně Bludov
 Vozka
 kostel Tří králů
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Matouše
 Frankštát
 Burgstein
 Červenohorské sedlo
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
 Mlýnický dvůr
 pramen Moravy
 Mrtvý muž
 Stará radnice
 Štíty
 Šilperk
 Štíty
 Rabštejn
Základní informace místa
ID místa: 11538
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 4.12.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama