Kostel svaté Máří Magdalény je jednolodní kostel z roku 1735 s bohatě členěnou fasádou. K areálu patří ohradní zeď se vstupní branou a sousoší Piety před branou.
Hlavní obrázek místa
© František Kinař 05/2017
Pusté Žibřidovice jsou osada, která je v současnosti místní částí obce Jindřichov na Šumpersku. Rozkládají se v horské úžlabině stoupající od západu na východ s obloukem na sever. Nadmořská výška osady je 450 až 600 metrů. Na kopci nad vsí stojí kostel zasvěcený Máří Magdaleně.
23.5. 2017
historie

Pusté Žibřidovice byly starou německou osadou. Snad byly založeny jistým Žibřidem (německy Siebort či Seifert). První písemná zmínka pochází – jak uvádí historik Ladislav Hosák – z roku 1382. K roku 1497 se uvádí, že Žibřidovice byly pusté, od té doby se tedy datuje přívlastek „Pusté“ k původnímu názvu „Žibřidovice“. Zpustly zřejmě v souvislosti s česko-uherskými válkami. Roku 1497 prodal král český a uherský Vladislav Jagellonský Pusté Žibřidovice Vladislavu Janovi Rájeckému z Mírova. Zřejmě počátkem 16. století byly Pusté Žibřidovice znovu osídleny obyvatelstvem německého jazyka. V následujících staletích náležely Pusté Žibřidovice do panství Velké Losiny. Z nejstaršího dochovaného urbáře losinského panství z roku 1577 se poprvé dozvídáme, že v Pustých Žibřidovicích žilo 38 usedlíků, v roce 1591 to již bylo 42 usedlých. A roku 1677 pak 50 usedlých, z toho 2 velké grunty, 14 gruntů střední velikosti, 13 malých…  číst dále

čerpáno ze zdroje: http://jindrichovsu.cz, 23.5. 2017

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU), Pusté Žibřidovice

Místa v okolí

 Pleče
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Wolfganga
 Branná
 kostel sv. Michala
 fojtství
 kostel sv. Linharta
 Kalvárie
 Loučná nad Desnou
 ruční papírna
 hrobka rodiny Kleinů
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 Maršíkov
 Strážník
 Sobotín
 Vozka
 kostel Tří králů
 kostel sv. Vavřince
 Bohdíkov
 Vikýřovice
 Červenohorské sedlo
 Rapotín
 kaple sv. Rocha
 Vikýřovice
 kostel sv. Barbory
 Stezka v oblacích
 mariánský sloup
 radnice
 Šumperk
 Geschaderův dům
 Háj u Šumperka
 Františkova myslivna
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Aloise
 Ztracené kameny
 Ruda nad Moravou
 Bludoveček
 Bludov
 Jelení studánka
 Zelené kameny
 pramen Moravy
 kostel sv. Václava
 Adolfovice
 fojtství
 kostel sv. Leonarda
 Králova Hora
Základní informace místa
ID místa: 11850
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 23.5.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama