V písemných pramenech se hrad nevyskytuje, ani jeho jméno tedy nemusí být původní. Podle nálezů lze existenci hradu zařadit do 14. a první poloviny 15. století, z historických souvislostí lze uvažovat o jeho založení mezi lety 1320-35.
Hlavní obrázek místa
vnější líc jižní obvodové hradby jádra
© Pavel Zany Komárek 27.10.2002
Od železniční zastávky Jindřichov na Moravě jděte po silnici směr Hanušovice. Pod hradním vrchem přejděte po železničním přechodu přes trať a vydrápejte se až na vrcholek.
Jan Laurin, 3.12. 2007
popis

Zbytky hradu Pleče je možné nelézt na východním konci úzkého ostrohu nad soutokem potoka Staříče a říčky Branné. Úzká a jen 5 m široká přístupová šíje ostrohu je přeťata příkopem, za kterým bylo umístěno asi 25 m dlouhé předhradí obdélníkového půdorysu. Celé přehradí bylo obehnáno palisádou a veškerá zástavba byla pouze dřevěná. Ze severovýchodního nároží předhradí vybíhá val, vymezující severní rameno šíjového příkopu širokého 10 – 15 m. Protáhlé hradní jádro bylo umístěno nad šíjovým příkopem využívalo bezezbytku terénní dispozice. Nad šíjovým příkopem a nad svahem na jižní bylo chráněno 2,5 m silnou plášťovou hradbou, jejíž západní čelo má oblý tvar. Místní dispozice a půdorysy budov již není možné rozpoznat. Dá se však usuzovat na bezvěžový typ hradu. Za východní hradbou jádra stávaly na opyši další budovy, které pravděpodobně plnily účel jako hospodářská stavení.

21.4. 2011

historie

V písemných pramenech se hrad nevyskytuje, ani jeho jméno tedy nemusí být původní. Podle nálezů lze existenci hradu zařadit do 14. a první poloviny 15. století, z historických souvislostí lze uvažovat o jeho založení mezi lety 1320 - 1335 v souvislosti se zbudováním nedalekého hradu Kolštejna loupeživými Wüstehuby. Při vykopávkách nalezené věci datují vznik hradu do poloviny 14. století a jeho zánik do poloviny 15. století.

Pavel Zany Komárek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 22.1. 2004

Půdorys místa

Pleče, Terénní náčrt pozůstatků hradu
© Miroslav Plaček, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Isidora
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Martina
 Branná
 kostel sv. Michala
 fojtství
 radnice
 Kalvárie
 ruční papírna
 Loučná nad Desnou
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 hrobka rodiny Kleinů
 Strážník
 Maršíkov
 Dalimilova rozhledna
 kostel Zjevení Páně
 Vozka
 Bohdíkov
 Sobotín
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Vavřince
 Rapotín
 Červenohorské sedlo
 Vikýřovice
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Barbory
 Háj u Šumperka
 mariánský sloup
 radnice
 kostel sv. Vavřince
 Geschaderův dům
 Šumperk
 pramen Moravy
 Ruda nad Moravou
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Králova Hora
Kontaktní informace
Lesy České republiky, s.p., Přemyslova 1106/19, Hradec Králové, 501 68
Tel: 495 860 111
Základní informace místa
ID místa: 1964
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama