V písemných pramenech se hrad nevyskytuje, ani jeho jméno tedy nemusí být původní. Podle nálezů lze existenci hradu zařadit do 14. a první poloviny 15. století, z historických souvislostí lze uvažovat o jeho založení mezi lety 1320-35.
Hlavní obrázek místa
vnější líc jižní obvodové hradby jádra
© Pavel Zany Komárek 27.10.2002
Od železniční zastávky Jindřichov na Moravě jděte po silnici směr Hanušovice. Pod hradním vrchem přejděte po železničním přechodu přes trať a vydrápejte se až na vrcholek.
Jan Laurýn, 3.12. 2007
popis

Zbytky hradu Pleče je možné nelézt na východním konci úzkého ostrohu nad soutokem potoka Staříče a říčky Branné. Úzká a jen 5 m široká přístupová šíje ostrohu je přeťata příkopem, za kterým bylo umístěno asi 25 m dlouhé předhradí obdélníkového půdorysu. Celé přehradí bylo obehnáno palisádou a veškerá zástavba byla pouze dřevěná. Ze severovýchodního nároží předhradí vybíhá val, vymezující severní rameno šíjového příkopu širokého 10 – 15 m. Protáhlé hradní jádro bylo umístěno nad šíjovým příkopem využívalo bezezbytku terénní dispozice. Nad šíjovým příkopem a nad svahem na jižní bylo chráněno 2,5 m silnou plášťovou hradbou, jejíž západní čelo má oblý tvar. Místní dispozice a půdorysy budov již není možné rozpoznat. Dá se však usuzovat na bezvěžový typ hradu. Za východní hradbou jádra stávaly na opyši další budovy, které pravděpodobně plnily účel jako hospodářská stavení.

21.4. 2011

historie

V písemných pramenech se hrad nevyskytuje, ani jeho jméno tedy nemusí být původní. Podle nálezů lze existenci hradu zařadit do 14. a první poloviny 15. století, z historických souvislostí lze uvažovat o jeho založení mezi lety 1320 - 1335 v souvislosti se zbudováním nedalekého hradu Kolštejna loupeživými Wüstehuby. Při vykopávkách nalezené věci datují vznik hradu do poloviny 14. století a jeho zánik do poloviny 15. století.

Pavel Zany Komárek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri, Praha 2001, 22.1. 2004

Půdorys místa

Pleče, Terénní náčrt pozůstatků hradu
© Miroslav Plaček, Hrady a zámky na Moravě a ve Slezsku
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Olomoucký kraj,  Šumperk  (SU),

Místa v okolí

 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Wolfganga
 kostel sv. Linharta
 kostel sv. Martina
 fojtství
 kostel sv. Michala
 Branná
 Kalvárie
 ruční papírna
 Loučná nad Desnou
 Žerotínská sýpka
 Velké Losiny
 hrobka rodiny Kleinů
 Strážník
 Maršíkov
 kostel Tří králů
 Vozka
 Bohdíkov
 Sobotín
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Stezka v oblacích
 kostel sv. Vavřince
 Rapotín
 Červenohorské sedlo
 Vikýřovice
 kostel sv. Aloise
 kostel sv. Barbory
 Háj u Šumperka
 mariánský sloup
 radnice
 Geschaderův dům
 kostel sv. Vavřince
 Šumperk
 pramen Moravy
 Ruda nad Moravou
 Ztracené kameny
 Zelené kameny
 kostel sv. Václava
 fojtství
 Králova Hora
Kontaktní informace
Lesy České republiky, s.p., Přemyslova 1106/19, Hradec Králové, 501 68
Tel: 495 860 111
Základní informace místa
ID místa: 1964
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 22.1.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama