Jedenáctiobloukový železniční viadukt v provozu od roku 1953. Nejprve jednokolejová železniční trať, od roku 1958 dvoukolejná. Elektrifikována v roce 1966. Železniční viadukt se klene ve výšce 25 m nad řekou Oslavou. Spodní část oblouků zděná z kamenných kvádrů, horní část betonová.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt přes řeku Oslavu u Sazomína
© Pavel Vítek 09/2018
Sazomín najdeme 7 km jižně od Žďáru nad Sázavou a 20 km severně od Velkého Meziříčí. Obcí prochází silnice I/37 spojující Žďár nad Sázavou s Velkou Bíteší. Okolo obce vede železniční trať č. 250 spojující Havlíčkův Brod s Brnem. Železniční zastávku obec nemá, nejbližší je ve vzdálenosti 2 km v Ostrově nad Oslavou. Autobusem je spojení do Žďáru nad Sázavou, Velkého Meziříčí nebo Velké Bíteše. Železniční viadukt najdeme asi 700 m východně od obce.
Pavel Vítek, 17.11. 2018
popis

V třicátých letech 20. století byla zahájena výstavba trati Havlíčkův Brod – Brno. Za války byla stavba přerušena. Výstavbu opět obnovili v roce 1948. V prosinci 1953 byla uvedena, i když zatím jen jednokolejově, do provozu jak nová trať mezi Žďárem a Tišnovem přes Křižanov, tak napřímené úseky do Havlíčkova Brodu a do Brna. Druhá kolej byla dokončena v roce 1958. Elektrický provoz v tomto úseku byl zahájen 6. listopadu 1966. Trať v té zdobě převzala většinu osobní i nákladní dopravy mezi Prahou a Brnem. Jezdily tudy expresní vlaky a v 90. letech i vlaky EuroCity. Po dokončení vlakového koridoru z České Třebové do Brna význam této trati poněkud opadl. Jedenáctiobloukový železniční viadukt u Sazomína se od roku 1953 klene ve výšce 25 m nad řekou Oslavou. Výška oblouků je rozdílná. Všechny oblouky mají spodní část zděnou z kamenných kvádrů. Horní část oblouků je betonová.

Pavel Vítek, 17.11. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Sazomín

Místa v okolí

 socha kavky
 železniční viadukt
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 železniční viadukt
 kašna Píseň hor
 Radešín
 Zahradiště
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 dolní hřbitov
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Bohdalov
 Najdek
 Bobrová
 Rosička
 rybník Sykovec
 Rudolec
 Medlovský rybník
 kaple sv. Anny
 Moravec
 Černá
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 kostnice
 kostnice
 Lhotka u Mirošova
 boží muka
 Mostiště
 Blažkov
 kostel sv. Marka
 Skalský dvůr
 Kadovské železárny
 Kadov
 Stránecká Zhoř
 kaple sv. Barbory
 Křižanov
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Strážek
 Skály
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 14053
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama