Jedenáctiobloukový železniční viadukt v provozu od roku 1953. Nejprve jednokolejová železniční trať, od roku 1958 dvoukolejná. Elektrifikována v roce 1966. Železniční viadukt se klene ve výšce 25 m nad řekou Oslavou. Spodní část oblouků zděná z kamenných kvádrů, horní část betonová.
Hlavní obrázek místa
Železniční viadukt přes řeku Oslavu u Sazomína
© Pavel Vítek 09/2018
Sazomín najdeme 7 km jižně od Žďáru nad Sázavou a 20 km severně od Velkého Meziříčí. Obcí prochází silnice I/37 spojující Žďár nad Sázavou s Velkou Bíteší. Okolo obce vede železniční trať č. 250 spojující Havlíčkův Brod s Brnem. Železniční zastávku obec nemá, nejbližší je ve vzdálenosti 2 km v Ostrově nad Oslavou. Autobusem je spojení do Žďáru nad Sázavou, Velkého Meziříčí nebo Velké Bíteše. Železniční viadukt najdeme asi 700 m východně od obce.
Pavel Vítek, 17.11. 2018
popis

V třicátých letech 20. století byla zahájena výstavba trati Havlíčkův Brod – Brno. Za války byla stavba přerušena. Výstavbu opět obnovili v roce 1948. V prosinci 1953 byla uvedena, i když zatím jen jednokolejově, do provozu jak nová trať mezi Žďárem a Tišnovem přes Křižanov, tak napřímené úseky do Havlíčkova Brodu a do Brna. Druhá kolej byla dokončena v roce 1958. Elektrický provoz v tomto úseku byl zahájen 6. listopadu 1966. Trať v té zdobě převzala většinu osobní i nákladní dopravy mezi Prahou a Brnem. Jezdily tudy expresní vlaky a v 90. letech i vlaky EuroCity. Po dokončení vlakového koridoru z České Třebové do Brna význam této trati poněkud opadl. Jedenáctiobloukový železniční viadukt u Sazomína se od roku 1953 klene ve výšce 25 m nad řekou Oslavou. Výška oblouků je rozdílná. Všechny oblouky mají spodní část zděnou z kamenných kvádrů. Horní část oblouků je betonová.

Pavel Vítek, 17.11. 2018

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Sazomín

Místa v okolí

 socha kavky
 kaplička
 železniční viadukt
 boží muka
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 železniční viadukt
 Mrázkova louka
 železniční viadukt
 Radešín
 kašna Píseň hor
 Zahradiště
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 kostel sv. Vavřince
 dolní hřbitov
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Bohdalov
 Najdek
 Bobrová
 Rosička
 rybník Sykovec
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Medlovský rybník
 Šiklův mlýn
 Černá
 Moravec
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 kostnice
 kostnice
 Lhotka u Mirošova
 boží muka
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Blažkov
 kaple sv. Vendelína
 Skalský dvůr
 Kadovské železárny
 Kadov
 Stránecká Zhoř
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 mariánský sloup
 Strážek
 Skály
 kostel sv. Mikuláše
Základní informace místa
ID místa: 14053
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 17.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Obří sud Javorník - po jeho návštěvě určitě nebudete mít hlad

Zajímavosti

Obří sud Javorník je hotel a restaurace, zároveň také zajímavý tip na výlet. Najdete ho pár kilometrů od Liberce. V jeho blízkosti najdete sjezdovku, která je vhodná i pro začínající lyžaře.

Zámecká zahrada v Teplicích se zajímavými stavbami

Zajímavosti

Teplická zámecká zahrada je přírodní park, který byl založen již v 16. století. Nachází se v centru lázeňského města. Díky tomu se stal častým cílem procházek místních i lázeňských hostů.

Staropražská pověst o kovolijci Lochmarovi a jeho zvonu

Historie

Za novoměstským farním kostelem svatého Štěpána býval hřbitov a na něm odedávna stála zvonice, protože kostelní věž zvony neunesla. Rozložitá, pozdně gotická zvonice tu stojí dosud a tam se to stalo

Spící panna nabídne výhled do Máchova kraje

Zajímavosti

Vrchol Lysá skála, který je označován jako Spící panna se nachází na Českolipsku zhruba 1,5 kilometru od obce s názvem Provodín. Je z ní výhled na část Máchova kraje.

Naposledy navštívené

reklama