Klášterní zájezdní hostinec dal postavit r. 1720 opat žďárského kláštera V. Vejmluva, arch. Jan Blažej Santini-Aichel. Konečnou podobu získal hostinec po r. 1810 - arch. V. Frieb. R. 1819 hostinec poničil požár, stavebně upravován r. 1938. Cenné pův. zemědělské budovy zchátraly. Chráněná památka.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu
© Roman Řezáč 09/2004
Bývalý klášterní hostinec leží zhruba ve středu obce, naproti kostelu, hned u hlavní silnice
10.7. 2013
popis

Půdorys budovy hostince tvořil písmeno W, anagram opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy. Vstupní trakt je trojpodlažní s nejvyšším mansardovým patrem, ostatní části jsou přízemní, s valbovými střechami. Výrazně znatelná podoba kompozice hostince a zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, který podle Santiniho projektu stavěl v letech 1721-1723 František Maxmilián Kaňka. Podle katastrální skici měl původní hostinec dvoukřídlou hospodářskou budovu s klenutými chlévy příčně pod dvorem, vozovou kolnu, západní budovu a stodolu s chlévy na jižní hranici dvora. Na hlavní budovu pak navazovala středová stavba na pilířích se sedlovou střechou. Dvůr byl obehnán ohradní zdí. Hostinec poničil roku 1819 požár. Roku 1938 byly při adaptaci zničeny historické plastické nárožní rustiky fasády. V době socialistického zemědělství byly provedeny různé praktické přístavby ve dvoře. Původní hospodářské budovy byly zničeny poté, co z nich byly kvůli…  číst dále

E.H. podle http://www.ostrovno.cz/santini.html, 10.7. 2013

historie

Bývalý klášterní zájezdní hostinec byl postaven, aby si zde mohli odpočinout církevní hodnostáři, cestující do Žďáru či na křižanovské panství. Hostinec byl postaven roku 1720 ve stylu gotizujícího baroka, jeho autorem byl světoznámý architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Stavbu zadal opat cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou, Václav Vejmluva. Právě ve Žďáru nad Sázavou a v jeho okolí dosáhla Santiniho činnost největší rozmanitosti. První písemné zmínky o stavbě pocházejí z pozemkových knih v roce 1771. V té době měla stavba dvoukřídlou hospodářskou budovu s klenutými chlévy, vozovou kolnu, západní budovu a stodolu s chlévy na jižní straně. Celý dvůr byl obehnán zdí. Konečnou podobu získal hostinec teprve po roce 1810, kdy byl stavebně upraven stavitelem z nedalekého Nového Veselí, Václavem Friebem (info Jaroslav Sadílek). Ten náležel k dosud nedoceněným architektům své doby, což dokazuje mimo jiné také fakt, že jej…  číst dále

E.H. podle http://www.ostrovno.cz/santini.html; info Jaroslav Sadílek, 16.7. 2013

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ostrov nad Oslavou

Místa v okolí

 železniční viadukt
 socha kavky
 železniční viadukt
 boží muka
 železniční viadukt
 Zahradiště
 kostel sv. Václava
 kaple sv. Rocha
 fara
 Nové Veselí
 boží muka
 Radešín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Vavřince
 Bohdalov
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kašna Píseň hor
 Bobrová
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 kamenný most
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 Rudolec
 dolní hřbitov
 Černá
 kaple sv. Anny
 Najdek
 Mostiště
 kostel sv. Marka
 Rosička
 boží muka
 Moravec
 Stránecká Zhoř
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Václava
 rybník Sykovec
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Václava
 Blažkov
 mariánský sloup
 Velké Meziříčí
 boží muka
 kostnice
 židovský hřbitov
 radnice
 Obecník
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Medlovský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 kostnice
 Strážek
 Skalský dvůr
 Ronov
 kostel sv. Mikuláše
 Ořechov
 Rohy
Základní informace místa
ID místa: 2623
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

reklama