Klášterní zájezdní hostinec dal postavit r. 1720 opat žďárského kláštera V. Vejmluva, arch. Jan Blažej Santini-Aichel. Konečnou podobu získal hostinec po r. 1810 - arch. V. Frieb. R. 1819 hostinec poničil požár, stavebně upravován r. 1938. Cenné pův. zemědělské budovy zchátraly. Chráněná památka.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled na budovu
© Roman Řezáč 09/2004
Bývalý klášterní hostinec leží zhruba ve středu obce, naproti kostelu, hned u hlavní silnice
10.7. 2013
popis

Půdorys budovy hostince tvořil písmeno W, anagram opata žďárského kláštera Václava Vejmluvy. Vstupní trakt je trojpodlažní s nejvyšším mansardovým patrem, ostatní části jsou přízemní, s valbovými střechami. Výrazně znatelná podoba kompozice hostince a zámku Karlova Koruna v Chlumci nad Cidlinou, který podle Santiniho projektu stavěl v letech 1721-1723 František Maxmilián Kaňka. Podle katastrální skici měl původní hostinec dvoukřídlou hospodářskou budovu s klenutými chlévy příčně pod dvorem, vozovou kolnu, západní budovu a stodolu s chlévy na jižní hranici dvora. Na hlavní budovu pak navazovala středová stavba na pilířích se sedlovou střechou. Dvůr byl obehnán ohradní zdí. Hostinec poničil roku 1819 požár. Roku 1938 byly při adaptaci zničeny historické plastické nárožní rustiky fasády. V době socialistického zemědělství byly provedeny různé praktické přístavby ve dvoře. Původní hospodářské budovy byly zničeny poté, co z nich byly kvůli…  číst dále

E.H. podle http://www.ostrovno.cz/santini.html, 10.7. 2013

historie

Bývalý klášterní zájezdní hostinec byl postaven, aby si zde mohli odpočinout církevní hodnostáři, cestující do Žďáru či na křižanovské panství. Hostinec byl postaven roku 1720 ve stylu gotizujícího baroka, jeho autorem byl světoznámý architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Stavbu zadal opat cisterciáckého kláštera ve Žďáru nad Sázavou, Václav Vejmluva. Právě ve Žďáru nad Sázavou a v jeho okolí dosáhla Santiniho činnost největší rozmanitosti. První písemné zmínky o stavbě pocházejí z pozemkových knih v roce 1771. V té době měla stavba dvoukřídlou hospodářskou budovu s klenutými chlévy, vozovou kolnu, západní budovu a stodolu s chlévy na jižní straně. Celý dvůr byl obehnán zdí. Konečnou podobu získal hostinec teprve po roce 1810, kdy byl stavebně upraven stavitelem z nedalekého Nového Veselí, Václavem Friebem (info Jaroslav Sadílek). Ten náležel k dosud nedoceněným architektům své doby, což dokazuje mimo jiné také fakt, že jej…  číst dále

E.H. podle http://www.ostrovno.cz/santini.html; info Jaroslav Sadílek, 16.7. 2013

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Ostrov nad Oslavou

Místa v okolí

 železniční viadukt
 kaplička
 socha kavky
 železniční viadukt
 Mrázkova louka
 boží muka
 železniční viadukt
 Zahradiště
 kostel sv. Václava
 fara
 kaple sv. Rocha
 Nové Veselí
 boží muka
 kostel sv. Jiljí
 Radešín
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Vavřince
 Bohdalov
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 železniční viadukt
 Bobrová
 kašna Píseň hor
 radnice
 kostel sv. Kunhuty
 evangelický kostel
 kamenný most
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 Rudolec
 Najdek
 kaple sv. Anny
 Černá
 Mostiště
 Rosička
 kostel sv. Marka
 boží muka
 Moravec
 Šiklův mlýn
 Stránecká Zhoř
 Lhotka u Mirošova
 kostel sv. Václava
 Křižanov
 kaple sv. Barbory
 rybník Sykovec
 kostel sv. Václava
 Blažkov
 mariánský sloup
 Velké Meziříčí
 kostnice
 boží muka
 Obecník
 radnice
 židovský hřbitov
 Nová synagoga
 Stará synagoga
 Malá synagoga
 Medlovský rybník
 kostel sv. Mikuláše
 katovna
 kostnice
 Strážek
 Skalský dvůr
 Ronov
 kostel sv. Mikuláše
 Ořechov
 Rohy
Základní informace místa
ID místa: 2623
Typ místa: ostatní
Podkategorie: palác, dům
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 28.9.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama