Hřbitov pocházející zřejmě již ze 14. stol., písemně doložen od r. 1450. Jeden z nejstarších židovských hřbitovů na našem území. Za války zdevastován nacisty, po válce většina náhrobků rozkradena a rozebrána. Nyní zachováno jen 21 náhrobků či jejich fragmentů; nejstarší čitelný z r. 1600.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 04/2017
Pozůstatky starobylého strážského židovského hřbitova najdete 1 km severozápadně od Stráže či 0,5 km východně od Souměře. Ke hřbitovu se nejlépe dostanete po naučné stezce Stráž - Souměř, kde na odbočku ke hřbitovu upozorní jedna z informačních tabulí naučné stezky.
Stanislav Drda, 1.4. 2017
historie

Existence židovské komunity ve Stráži je poprvé písemně zaznamenána v r. 1331, kdy král Jan Lucemburský přiznal městečku příjmy z židovského obyvatelstva. Ústní tradice dokládala, že již v té době zde stával hřbitov, nicméně první písemná zpráva o něm pochází teprve z r. 1450. V každém případě se jedná o nejstarší židovský hřbitov na Tachovsku a jeden z nejstarších v celé naší zemi. Hřbitov sloužil k pohřbívání zemřelých nejen ze Stráže, ale i z okolních obcí, např. z Olešné, Boru, Přimdy, Bělé nad Radbuzou a dalších. V průběhu své historie byl několikrát rozšířen, naposledy v 60. letech 19. stol. (do současné rozlohy 3237 m2), kdy byla také vybudována nová hřbitovní zeď se vstupní bránou a brankou pro pěší. Podle záznamů v místních matrikách tu mezi lety 1784–1937 proběhlo přes 800 pohřbů, na základě čeho lze usuzovat, že počet zdejších hrobů musel dalece přesahovat 1000. Poslední pohřeb se zde…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; PROCYK, R. Židovské hřbitovy na Tachovsku. Praha, 2008. Bakalářská práce. Husitská teologická fakulta UK; www.obecstraz.cz a jiné internetové zdroje), 1.4. 2017

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stráž

Místa v okolí

 Bor u Tachova
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Dvorce
 Bernartice
 Březinka
 Přimda
 kostel sv. Apoleny
 Nové Sedliště
 Bělá nad Radbuzou
 kamenný most
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Milíře u Rozvadova
 Prostiboř
 Částkov
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Lhotka
 Ošelín
 Pernolec
 Tasnovické hradiště
 Hostouň
 kostel sv. Vavřince
 Tasnovice
 Diana
 Svojšín
 Svojšín
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Walddorf
 Volfštejn
 Tachov
 městské opevnění
 gotická boží muka
 Šontál
 Vysoká
 Černošín
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
Základní informace místa
ID místa: 13314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama