Hřbitov pocházející zřejmě již ze 14. stol., písemně doložen od r. 1450. Jeden z nejstarších židovských hřbitovů na našem území. Za války zdevastován nacisty, po válce většina náhrobků rozkradena a rozebrána. Nyní zachováno jen 21 náhrobků či jejich fragmentů; nejstarší čitelný z r. 1600.
Hlavní obrázek místa
© Stanislav Drda 04/2017
Pozůstatky starobylého strážského židovského hřbitova najdete 1 km severozápadně od Stráže či 0,5 km východně od Souměře. Ke hřbitovu se nejlépe dostanete po naučné stezce Stráž - Souměř, kde na odbočku ke hřbitovu upozorní jedna z informačních tabulí naučné stezky.
Stanislav Drda, 1.4. 2017
historie

Existence židovské komunity ve Stráži je poprvé písemně zaznamenána v r. 1331, kdy král Jan Lucemburský přiznal městečku příjmy z židovského obyvatelstva. Ústní tradice dokládala, že již v té době zde stával hřbitov, nicméně první písemná zpráva o něm pochází teprve z r. 1450. V každém případě se jedná o nejstarší židovský hřbitov na Tachovsku a jeden z nejstarších v celé naší zemi. Hřbitov sloužil k pohřbívání zemřelých nejen ze Stráže, ale i z okolních obcí, např. z Olešné, Boru, Přimdy, Bělé nad Radbuzou a dalších. V průběhu své historie byl několikrát rozšířen, naposledy v 60. letech 19. stol. (do současné rozlohy 3237 m2), kdy byla také vybudována nová hřbitovní zeď se vstupní bránou a brankou pro pěší. Podle záznamů v místních matrikách tu mezi lety 1784–1937 proběhlo přes 800 pohřbů, na základě čeho lze usuzovat, že počet zdejších hrobů musel dalece přesahovat 1000. Poslední pohřeb se zde…  číst dále

Stanislav Drda (zdroj: ROZKOŠNÁ, B. a P. JAKUBEC. Židovské památky Čech. Brno: ERA group, 2004; PROCYK, R. Židovské hřbitovy na Tachovsku. Praha, 2008. Bakalářská práce. Husitská teologická fakulta UK; www.obecstraz.cz a jiné internetové zdroje), 1.4. 2017

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Stráž

Místa v okolí

 Bor u Tachova
 Loreta
 kostel sv. Mikuláše
 Velké Dvorce
 Bernartice
 Březinka
 Přimda
 kostel sv. Apoleny
 Nové Sedliště
 Bělá nad Radbuzou
 kamenný most
 kostel sv. Mikuláše
 Tisová
 Milíře u Rozvadova
 Prostiboř
 Částkov
 kostel sv. Anny
 židovský hřbitov
 Lhotka
 Ošelín
 Pernolec
 Hostouň
 Tasnovice
 Diana
 Svojšín
 Svojšín
 Mutěnín
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Walddorf
 Volfštejn
 Tachov
 městské opevnění
 Šontál
 Černošín
 jízdárna
Základní informace místa
ID místa: 13314
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 7.4.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama