Barokní hřbitovní kostel z let 1720–1725. Fresky od Josefa Cereghettiho, dřevořezby a kamenické práce od rodiny Morávků. Na hřbitově pohřbena Anežka Hrůzová.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit , 02/2014
Nový polenský hřbitov byl vybudován severně od centra města v roce 1710. Vyžádalo si to zrušení hřbitova kolem kostela Panny Marie v bezprostředním sousedství hlavního polenského náměstí. V letech 1720–1725 dal na jižním okraji hřbitova polenský děkan Pavel Haberlandt postavit pozdně barokní kostel sv. Barbory. Má půdorys řeckého kříže, vybavení je barokní. Fresky na stropě vytvořil v letech 1749 až 1750 chrudimský malíř Josef Cereghetti, řezbářské práce pocházejí z dílny polenského uměleckého rodu Morávků – Martina Ignáce a jeho syna Viktora Václava. Na hřbitově je řada zajímavých a umělecky cenných náhrobků; např. náhrobek děkana Matěje Slugy z r. 1859 či pomík Anežky Hrůzové od Antonína Suchardy.
Milan Caha (zdroj: Poche E. a kol.: Umělecké památky Čech 3 (P-Š). Praha, Academia, 1980), 4.7. 2008
Vysočina,  Jihlava  (JI), Polná

Místa v okolí

 děkanství
 Hastrmanka
 Dolní brána
 dům U Rytířů
 Polná
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 Klešter
 židovský hřbitov
 boží muka
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Jamné
 Rytířsko
 kostnice
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Rudolec
 Smilov
 Ronovský most
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Ronov nad Sázavou
 Štoky
 Ronov
 Tržní panák
 boží muka
 Rosička
 kutiště Poperk
 hraniční kámen
 Henčov
 Skřivánek
 kostel sv. Vavřince
 Bohdalov
 kamenný most
 Helenín
 rozhledna Rudný
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 Jeclov
 Žižkova mohyla
 Zámeček
 hraniční kámen
 Černá
 kostnice
 boží muka
 Luka nad Jihlavou
 železniční most
 kaple sv. Rocha
 kaple sv. Václava
 ZOO Jihlava
 Nové Veselí
 Legiodům
 fara
 historické podzemí
 kaple Olivetské hory
 kostel sv. Václava
 dům čp. 55
 Muzeum Vysočiny
 Neptunova kašna
 děkanství
 morový sloup
 radnice
 Staré Hory
 Bavorův dům
 kašna Amfitrité
 Kamenice
 boží muka
 synagoga
 poutní kaple sv. Anny
 boží muka
 pivovar
 Hadrburg
 boží muka
 Najdek
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Puklice
 kamenný most
 Plandry
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 morový sloup
 stará radnice
 Malinův dům
 Hnátův kámen
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 kostel sv. Vojtěcha
 Stamicův dům
 železniční viadukt
 Štáflova chalupa
 židovský hřbitov
 kaple
 kaple svaté Rodiny
 Rantířov
 boží muka
 Stránecká Zhoř
Základní informace místa
ID místa: 6424
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: není známo
Uveřejněno: 4.7.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama