Tachov byl již ve 14. stol. obehnán okružní hradební zdí . Hradby byly zpevněny 26ti pravidelně řazenými věžemi. Před hradbami byl vodní příkop a za hradbami úzká ulička. Vstupy do města zajišťovaly tři brány. Byly odstraněni v průběhu 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Západní hradby
Hradby na západní straně města s přilehlou klenutou hradební uličkou
© Luděk Pitter 06/2004
Tachov se jako jedno z mála měst pyšní zčásti zachovalým hradebním systémem a to stále probíhá rekonstrukce hradeb včetně bašt. Město Tachov bylo založeno koncem 13. stol. a již ve 14. stol. byl středověký Tachov obehnán okružní hradební zdí vysokou 8 - 10 m, širokou 140 - 150 cm se šikmou korunou bez dřevěných ochozů. Hradby byly zpevněny 26ti pravidelně řazenými věžemi hranolového půdorysu, otevřenými do města, vysokými 11 - 14 m. Před hradbami byl vodní příkop a za hradbami úzká ulička. Nepoužití dřevěných ochozů, nevytvářelo pro útočníky při jeho zdolání opěrný bod a při požárech nebyla nutná nákladná obnova. Tento systém opevnění Tachova (obdobný je i v Nymburku), je konstrukčně velice zajímavý a pro dobyvatele bez těžkých palných zbraní činil město prakticky nedobytné. Když se útočníkům podařilo dostat na hradby, byly na šikmé koruně hradeb vydáni napospas obráncům chránícím hradby z věží a pokud se jim podařilo hradby překonat, ocitli se v úzké uličce při hradbách, kde jen ztěžka mohli využít případné přesily. Vstupy do města zajišťovaly tři brány. Na severu Horní či Horská brána, na jihovýchodě Dolní či Španělská brána a na jihozápadě Zámecká či Říšská brána. I brány měli speciální konstrukci tvořenou vnější a vnitřní branou spojenou hradebním koridorem. Dodnes se žádná z bran nedochovala, překážely v rozvoji města a proto, stejně jaké některé části hradeb, byly odstraněni v průběhu 19. stol. Do dnešních dnů se zachovalo 21 věží či jejich fragmentů. Prohlédnout si můžete také z části zachovalou hradební uličku při západních a částečně i při severních hradbách. Při západních hradbách se dochovala ulička mezi 3. a 4. baštou včetně obranné chodby. Ulička původně zajišťovala spojení mezi věžemi a byla při celém obvodu hradeb.
L.P., 29.11. 2005
otvíračka

Na věže v Příhradební uličce (západní část hradeb) lze vystoupit s průvodcem z Informačního centra. Příhradební ulička je v létě otevřena od 7 do 21 hodin, v zimě do 19 hodin.

29.11. 2005

Půdorys místa

Plán opevnění, 1. Zámek 2. Západní hradby 3. Hradební ulička při západních hradbách 4. Místo, kde stávala Horní brána 5. Hradební ulička při severních hradbách 6. Východní hradby 7. Místo, kde stávala Dolní brána 8. Zbytky opevnění Dolní brány 9. Místo, kde stávala Zámecká brána 10. Zbytky zdiva vnější Zámecké brány
Propagační materiál OÚ Tachov (upravil Luděk Pitter)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Tachov

Místa v okolí

 Tachov
 jízdárna
 Pernolec
 kostel sv. Anny
 Částkov
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Lesná
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Svatovítský zámek
 Planá
 Broumov
 Bohušův vrch
 Ostrůvek
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Přimda
 Velké Dvorce
 Berchembogen
 Šelmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Milíře u Rozvadova
 Třebel
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
Základní informace místa
ID místa: 3215
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama