Tachov byl již ve 14. stol. obehnán okružní hradební zdí . Hradby byly zpevněny 26ti pravidelně řazenými věžemi. Před hradbami byl vodní příkop a za hradbami úzká ulička. Vstupy do města zajišťovaly tři brány. Byly odstraněni v průběhu 19. stol.
Hlavní obrázek místa
© Karel Husák, 03/2012
Tachov se jako jedno z mála měst pyšní zčásti zachovalým hradebním systémem a to stále probíhá rekonstrukce hradeb včetně bašt. Město Tachov bylo založeno koncem 13. stol. a již ve 14. stol. byl středověký Tachov obehnán okružní hradební zdí vysokou 8 - 10 m, širokou 140 - 150 cm se šikmou korunou bez dřevěných ochozů. Hradby byly zpevněny 26ti pravidelně řazenými věžemi hranolového půdorysu, otevřenými do města, vysokými 11 - 14 m. Před hradbami byl vodní příkop a za hradbami úzká ulička. Nepoužití dřevěných ochozů, nevytvářelo pro útočníky při jeho zdolání opěrný bod a při požárech nebyla nutná nákladná obnova. Tento systém opevnění Tachova (obdobný je i v Nymburku), je konstrukčně velice zajímavý a pro dobyvatele bez těžkých palných zbraní činil město prakticky nedobytné. Když se útočníkům podařilo dostat na hradby, byly na šikmé koruně hradeb vydáni napospas obráncům chránícím hradby z věží a pokud se jim podařilo hradby překonat, ocitli se v úzké uličce při hradbách, kde jen ztěžka mohli využít případné přesily. Vstupy do města zajišťovaly tři brány. Na severu Horní či Horská brána, na jihovýchodě Dolní či Španělská brána a na jihozápadě Zámecká či Říšská brána. I brány měli speciální konstrukci tvořenou vnější a vnitřní branou spojenou hradebním koridorem. Dodnes se žádná z bran nedochovala, překážely v rozvoji města a proto, stejně jaké některé části hradeb, byly odstraněni v průběhu 19. stol. Do dnešních dnů se zachovalo 21 věží či jejich fragmentů. Prohlédnout si můžete také z části zachovalou hradební uličku při západních a částečně i při severních hradbách. Při západních hradbách se dochovala ulička mezi 3. a 4. baštou včetně obranné chodby. Ulička původně zajišťovala spojení mezi věžemi a byla při celém obvodu hradeb.
L.P., 29.11. 2005
otvíračka

Na věže v Příhradební uličce (západní část hradeb) lze vystoupit s průvodcem z Informačního centra. Příhradební ulička je v létě otevřena od 7 do 21 hodin, v zimě do 19 hodin.

29.11. 2005

Půdorys místa

Plán opevnění, 1. Zámek 2. Západní hradby 3. Hradební ulička při západních hradbách 4. Místo, kde stávala Horní brána 5. Hradební ulička při severních hradbách 6. Východní hradby 7. Místo, kde stávala Dolní brána 8. Zbytky opevnění Dolní brány 9. Místo, kde stávala Zámecká brána 10. Zbytky zdiva vnější Zámecké brány
Propagační materiál OÚ Tachov (upravil Luděk Pitter)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Tachov

Místa v okolí

 Tachov
 gotická boží muka
 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Lesná
 kostel sv. Anny
 Svatovítský zámek
 Jánský zámek
 Planá
 Broumov
 Bohušův vrch
 Ostrůvek
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Přimda
 Velké Dvorce
 Berchembogen
 Šelmberk
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Milíře u Rozvadova
 Třebel
 židovský hřbitov
 Lazurová hora
Základní informace místa
ID místa: 3215
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama