Tachov byl již ve 14. stol. obehnán okružní hradební zdí . Hradby byly zpevněny 26ti pravidelně řazenými věžemi. Před hradbami byl vodní příkop a za hradbami úzká ulička. Vstupy do města zajišťovaly tři brány. Byly odstraněni v průběhu 19. stol.
Hlavní obrázek místa
Západní hradby
Hradby na západní straně města s přilehlou klenutou hradební uličkou
© Luděk Pitter 06/2004
Tachov se jako jedno z mála měst pyšní zčásti zachovalým hradebním systémem a to stále probíhá rekonstrukce hradeb včetně bašt. Město Tachov bylo založeno koncem 13. stol. a již ve 14. stol. byl středověký Tachov obehnán okružní hradební zdí vysokou 8 - 10 m, širokou 140 - 150 cm se šikmou korunou bez dřevěných ochozů. Hradby byly zpevněny 26ti pravidelně řazenými věžemi hranolového půdorysu, otevřenými do města, vysokými 11 - 14 m. Před hradbami byl vodní příkop a za hradbami úzká ulička. Nepoužití dřevěných ochozů, nevytvářelo pro útočníky při jeho zdolání opěrný bod a při požárech nebyla nutná nákladná obnova. Tento systém opevnění Tachova (obdobný je i v Nymburku), je konstrukčně velice zajímavý a pro dobyvatele bez těžkých palných zbraní činil město prakticky nedobytné. Když se útočníkům podařilo dostat na hradby, byly na šikmé koruně hradeb vydáni napospas obráncům chránícím hradby z věží a pokud se jim podařilo hradby překonat, ocitli se v úzké uličce při hradbách, kde jen ztěžka mohli využít případné přesily. Vstupy do města zajišťovaly tři brány. Na severu Horní či Horská brána, na jihovýchodě Dolní či Španělská brána a na jihozápadě Zámecká či Říšská brána. I brány měli speciální konstrukci tvořenou vnější a vnitřní branou spojenou hradebním koridorem. Dodnes se žádná z bran nedochovala, překážely v rozvoji města a proto, stejně jaké některé části hradeb, byly odstraněni v průběhu 19. stol. Do dnešních dnů se zachovalo 21 věží či jejich fragmentů. Prohlédnout si můžete také z části zachovalou hradební uličku při západních a částečně i při severních hradbách. Při západních hradbách se dochovala ulička mezi 3. a 4. baštou včetně obranné chodby. Ulička původně zajišťovala spojení mezi věžemi a byla při celém obvodu hradeb.
L.P., 29.11. 2005
otvíračka

Na věže v Příhradební uličce (západní část hradeb) lze vystoupit s průvodcem z Informačního centra. Příhradební ulička je v létě otevřena od 7 do 21 hodin, v zimě do 19 hodin.

29.11. 2005

Půdorys místa

Plán opevnění, 1. Zámek 2. Západní hradby 3. Hradební ulička při západních hradbách 4. Místo, kde stávala Horní brána 5. Hradební ulička při severních hradbách 6. Východní hradby 7. Místo, kde stávala Dolní brána 8. Zbytky opevnění Dolní brány 9. Místo, kde stávala Zámecká brána 10. Zbytky zdiva vnější Zámecké brány
Propagační materiál OÚ Tachov (upravil Luděk Pitter)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Plzeňský kraj,  Tachov  (TC), Tachov

Místa v okolí

 Tachov
 gotická boží muka
 Vysoká
 Husmannova kaple
 jízdárna
 Světce
 Pernolec
 Částkov
 kostel sv. Anny
 Lhotka
 Tisová
 kostel sv. Mikuláše
 Nové Sedliště
 Lesná
 kostel sv. Anny
 Jánský zámek
 Svatovítský zámek
 Planá
 Broumov
 Bohušův vrch
 Ostrůvek
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Chodová Planá
 Přimda
 Velké Dvorce
 Šelmberk
 Berchembogen
 kostel sv. Mikuláše
 Bor u Tachova
 Loreta
 Milíře u Rozvadova
 Třebel
 Český mlýn
 židovský hřbitov
 Stráž
 Lazurová hora
Základní informace místa
ID místa: 3215
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 29.11.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama