Kostel sv. Jiljí pochází buď z 2. pol. 14. stol. nebo z 15. stol. Do historického jádra kostela patří hranolovitá věž, obvodové zdivo lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Po požáru v r. 1787 barokizován. Před kostelem stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista a socha sv. Josefa s Jezulátkem.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Huzové
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Huzová leží 13 km jižně od Rýmařova a 10 km severně od Šternberka. Huzová patřila do roku 2005 pod okres Bruntál. Nyní spadá do olomouckého okresu. Kostel sv. Jiljí najdeme v centru obce na malé návsi.
Pavel Vitek, 2.10. 2016
popis

Huzovský kostel působí jednoduchým dojmem. Ten narušuje pouze prosklený výklenek s biblickým výjevem. Vnitřek kostela ale okouzlí ornamentální výmalbou, barevnými vitrážemi oken a zdobením oltářů i klasicistní kazatelny. Vedle hlavního oltáře stojí pískovcová křtitelnice se sousoším Křtu Páně. Naproti kazatelně zdobené reliéfy evangelistů je zavěšena socha Božského Srdce Páně. Sochy zdobí také boční oltáře. Fara u huzovského kostela byla sídlem huzovského faráře až do roku 1983. Nyní je farnost řízena z Břidličné. Na jižní straně kostela v nice symbolická Getsemanská zahrada. Před areálem kostela stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista, římsu zdobí cherubíni. Napravo od brány stojí socha sv. Josefa s Jezulátkem v náručí z 1. čtvrtiny 19. století. Kostel je od roku 1958 zapsán v katalogu památek.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

historie

O osadě Huzová se poprvé zmiňuje listina biskupa Jindřicha Zdíka roku 1141 a tím je nejstarší obcí na Rýmařovsku. Farní kostel sv. Jiljí stojí uprostřed nevelkého hřbitova obehnaného kamennou zdí poblíž huzovské návsi. Pochází podle některých znalců ze století patnáctého, podle jiných již z 2. poloviny století čtrnáctého. Historické jádro kostela zahrnuje hranolovitou věž, obvodové zdivo původně plochostropé lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Loď i kněžiště byly asi nově zaklenuty až po druhém požáru v roce 1787. V této době byl kostel barokizován. Byly zaobleny východní kouty lodě, prolomena půlkruhově zaklenutá okna a západní vchod. Také byla přistavěna předsíň a zvýšena věž. Po druhém ničivém požáru v roce 1874 došlo k druhé zásadní rekonstrukci kostela. Při tomto požáru byly poškozeny věžní hodiny, střecha a kopule věže a také interiér chrámu. Hudební kruchta byla vestavěna v druhé polovině 19. století.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Huzová

Místa v okolí

 Huzová
 kaple sv. Jeronýma
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 Hutov
 kaple sv. Anny
 arboretum
 kostel sv. Kunhuty
 kašna
 Dlouhá Loučka
 Lafayettův dům
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Fialův mlýn
 Svatojánský most
 Mladějovická lípa
 Rešovské vodopády
 křížová cesta
 kaple sv. Antonína
 Šternberk
 domovní portál
 Zelená budka
 Křížový vrch
 Rešov
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Expozice času
 Strálek
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Jiří
 Moravský Beroun
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Šumvald
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 fara
 Nové Valteřice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Marty
 střelnice
 Žerotín
 Želechovice
 kostel sv. Anny
 Tepenec
 kašna s orlem
 muzeum U Vodní branky
 měšťanské domy
 pomník Josefa II.
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 Spitzerova vila
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 sousoší Kalvárie
 Janovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Malý Rabštýn
 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Vavřince
 dvoupatrový most
 Rabštejn
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Mrtvý muž
 Šargounský mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Huzová
Školní 88
793 51 Břidličná
Tel: 554 286 261
http://www.farnostbridlicna.mistecko.cz
oskwarekpiotr1@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13138
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama