Kostel sv. Jiljí pochází buď z 2. pol. 14. stol. nebo z 15. stol. Do historického jádra kostela patří hranolovitá věž, obvodové zdivo lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Po požáru v r. 1787 barokizován. Před kostelem stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista a socha sv. Josefa s Jezulátkem.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Huzové
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Huzová leží 13 km jižně od Rýmařova a 10 km severně od Šternberka. Huzová patřila do roku 2005 pod okres Bruntál. Nyní spadá do olomouckého okresu. Kostel sv. Jiljí najdeme v centru obce na malé návsi.
Pavel Vitek, 2.10. 2016
popis

Huzovský kostel působí jednoduchým dojmem. Ten narušuje pouze prosklený výklenek s biblickým výjevem. Vnitřek kostela ale okouzlí ornamentální výmalbou, barevnými vitrážemi oken a zdobením oltářů i klasicistní kazatelny. Vedle hlavního oltáře stojí pískovcová křtitelnice se sousoším Křtu Páně. Naproti kazatelně zdobené reliéfy evangelistů je zavěšena socha Božského Srdce Páně. Sochy zdobí také boční oltáře. Fara u huzovského kostela byla sídlem huzovského faráře až do roku 1983. Nyní je farnost řízena z Břidličné. Na jižní straně kostela v nice symbolická Getsemanská zahrada. Před areálem kostela stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista, římsu zdobí cherubíni. Napravo od brány stojí socha sv. Josefa s Jezulátkem v náručí z 1. čtvrtiny 19. století. Kostel je od roku 1958 zapsán v katalogu památek.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

historie

O osadě Huzová se poprvé zmiňuje listina biskupa Jindřicha Zdíka roku 1141 a tím je nejstarší obcí na Rýmařovsku. Farní kostel sv. Jiljí stojí uprostřed nevelkého hřbitova obehnaného kamennou zdí poblíž huzovské návsi. Pochází podle některých znalců ze století patnáctého, podle jiných již z 2. poloviny století čtrnáctého. Historické jádro kostela zahrnuje hranolovitou věž, obvodové zdivo původně plochostropé lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Loď i kněžiště byly asi nově zaklenuty až po druhém požáru v roce 1787. V této době byl kostel barokizován. Byly zaobleny východní kouty lodě, prolomena půlkruhově zaklenutá okna a západní vchod. Také byla přistavěna předsíň a zvýšena věž. Po druhém ničivém požáru v roce 1874 došlo k druhé zásadní rekonstrukci kostela. Při tomto požáru byly poškozeny věžní hodiny, střecha a kopule věže a také interiér chrámu. Hudební kruchta byla vestavěna v druhé polovině 19. století.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Huzová

Místa v okolí

 Huzová
 kaple sv. Jeronýma
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 Hutov
 kaple sv. Anny
 arboretum
 kostel sv. Kunhuty
 kašna
 Dlouhá Loučka
 Lafayettův dům
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Fialův mlýn
 Svatojánský most
 Mladějovická lípa
 Rešovské vodopády
 křížová cesta
 kaple sv. Antonína
 Šternberk
 domovní portál
 Zelená budka
 Křížový vrch
 Rešov
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Expozice času
 Strálek
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Jiří
 Moravský Beroun
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Šumvald
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 fara
 Nové Valteřice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Marty
 střelnice
 Žerotín
 Želechovice
 kostel sv. Anny
 Tepenec
 kašna s orlem
 muzeum U Vodní branky
 měšťanské domy
 pomník Josefa II.
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 Spitzerova vila
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 sousoší Kalvárie
 Janovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Malý Rabštýn
 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Vavřince
 dvoupatrový most
 Rabštejn
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Mrtvý muž
 Šargounský mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Huzová
Školní 88
793 51 Břidličná
Tel: 554 286 261
http://www.farnostbridlicna.mistecko.cz
oskwarekpiotr1@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13138
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama