Kostel sv. Jiljí pochází buď z 2. pol. 14. stol. nebo z 15. stol. Do historického jádra kostela patří hranolovitá věž, obvodové zdivo lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Po požáru v r. 1787 barokizován. Před kostelem stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista a socha sv. Josefa s Jezulátkem.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Huzové
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Huzová leží 13 km jižně od Rýmařova a 10 km severně od Šternberka. Huzová patřila do roku 2005 pod okres Bruntál. Nyní spadá do olomouckého okresu. Kostel sv. Jiljí najdeme v centru obce na malé návsi.
Pavel Vitek, 2.10. 2016
popis

Huzovský kostel působí jednoduchým dojmem. Ten narušuje pouze prosklený výklenek s biblickým výjevem. Vnitřek kostela ale okouzlí ornamentální výmalbou, barevnými vitrážemi oken a zdobením oltářů i klasicistní kazatelny. Vedle hlavního oltáře stojí pískovcová křtitelnice se sousoším Křtu Páně. Naproti kazatelně zdobené reliéfy evangelistů je zavěšena socha Božského Srdce Páně. Sochy zdobí také boční oltáře. Fara u huzovského kostela byla sídlem huzovského faráře až do roku 1983. Nyní je farnost řízena z Břidličné. Na jižní straně kostela v nice symbolická Getsemanská zahrada. Před areálem kostela stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista, římsu zdobí cherubíni. Napravo od brány stojí socha sv. Josefa s Jezulátkem v náručí z 1. čtvrtiny 19. století. Kostel je od roku 1958 zapsán v katalogu památek.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

historie

O osadě Huzová se poprvé zmiňuje listina biskupa Jindřicha Zdíka roku 1141 a tím je nejstarší obcí na Rýmařovsku. Farní kostel sv. Jiljí stojí uprostřed nevelkého hřbitova obehnaného kamennou zdí poblíž huzovské návsi. Pochází podle některých znalců ze století patnáctého, podle jiných již z 2. poloviny století čtrnáctého. Historické jádro kostela zahrnuje hranolovitou věž, obvodové zdivo původně plochostropé lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Loď i kněžiště byly asi nově zaklenuty až po druhém požáru v roce 1787. V této době byl kostel barokizován. Byly zaobleny východní kouty lodě, prolomena půlkruhově zaklenutá okna a západní vchod. Také byla přistavěna předsíň a zvýšena věž. Po druhém ničivém požáru v roce 1874 došlo k druhé zásadní rekonstrukci kostela. Při tomto požáru byly poškozeny věžní hodiny, střecha a kopule věže a také interiér chrámu. Hudební kruchta byla vestavěna v druhé polovině 19. století.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

Komentáře

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Huzová

Místa v okolí

 Huzová
 kaple sv. Jeronýma
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 Hutov
 kaple sv. Anny
 arboretum
 kostel sv. Kunhuty
 boží muka
 kaple sv. Floriána
 kašna
 Dlouhá Loučka
 Lafayettův dům
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 Fialův mlýn
 Svatojánský most
 Mladějovická lípa
 Rešovské vodopády
 křížová cesta
 kaple sv. Antonína
 Šternberk
 domovní portál
 Zelená budka
 Křížový vrch
 Rešov
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Expozice času
 Strálek
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Jiří
 Moravský Beroun
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Šumvald
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 fara
 Nové Valteřice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Marty
 střelnice
 Žerotín
 Želechovice
 kostel sv. Anny
 Tepenec
 kašna s orlem
 muzeum U Vodní branky
 měšťanské domy
 pomník Josefa II.
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 Spitzerova vila
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 sousoší Kalvárie
 Janovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Malý Rabštýn
 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Vavřince
 dvoupatrový most
 Rabštejn
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Mrtvý muž
 Šargounský mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Huzová
Školní 88
793 51 Břidličná
Tel: 554 286 261
http://www.farnostbridlicna.mistecko.cz
oskwarekpiotr1@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13138
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama