Kostel sv. Jiljí pochází buď z 2. pol. 14. stol. nebo z 15. stol. Do historického jádra kostela patří hranolovitá věž, obvodové zdivo lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Po požáru v r. 1787 barokizován. Před kostelem stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista a socha sv. Josefa s Jezulátkem.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Jiljí v Huzové
© Pavel Vítek 10/2015
Obec Huzová leží 13 km jižně od Rýmařova a 10 km severně od Šternberka. Huzová patřila do roku 2005 pod okres Bruntál. Nyní spadá do olomouckého okresu. Kostel sv. Jiljí najdeme v centru obce na malé návsi.
Pavel Vitek, 2.10. 2016
popis

Huzovský kostel působí jednoduchým dojmem. Ten narušuje pouze prosklený výklenek s biblickým výjevem. Vnitřek kostela ale okouzlí ornamentální výmalbou, barevnými vitrážemi oken a zdobením oltářů i klasicistní kazatelny. Vedle hlavního oltáře stojí pískovcová křtitelnice se sousoším Křtu Páně. Naproti kazatelně zdobené reliéfy evangelistů je zavěšena socha Božského Srdce Páně. Sochy zdobí také boční oltáře. Fara u huzovského kostela byla sídlem huzovského faráře až do roku 1983. Nyní je farnost řízena z Břidličné. Na jižní straně kostela v nice symbolická Getsemanská zahrada. Před areálem kostela stojí pískovcový kříž s reliéfem Krista, římsu zdobí cherubíni. Napravo od brány stojí socha sv. Josefa s Jezulátkem v náručí z 1. čtvrtiny 19. století. Kostel je od roku 1958 zapsán v katalogu památek.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

historie

O osadě Huzová se poprvé zmiňuje listina biskupa Jindřicha Zdíka roku 1141 a tím je nejstarší obcí na Rýmařovsku. Farní kostel sv. Jiljí stojí uprostřed nevelkého hřbitova obehnaného kamennou zdí poblíž huzovské návsi. Pochází podle některých znalců ze století patnáctého, podle jiných již z 2. poloviny století čtrnáctého. Historické jádro kostela zahrnuje hranolovitou věž, obvodové zdivo původně plochostropé lodi a křížově zaklenuté kněžiště. Loď i kněžiště byly asi nově zaklenuty až po druhém požáru v roce 1787. V této době byl kostel barokizován. Byly zaobleny východní kouty lodě, prolomena půlkruhově zaklenutá okna a západní vchod. Také byla přistavěna předsíň a zvýšena věž. Po druhém ničivém požáru v roce 1874 došlo k druhé zásadní rekonstrukci kostela. Při tomto požáru byly poškozeny věžní hodiny, střecha a kopule věže a také interiér chrámu. Hudební kruchta byla vestavěna v druhé polovině 19. století.

Pavel Vítek - zdroj: www.obec-huzová.cz, 2.10. 2016

Olomoucký kraj,  Olomouc  (OL), Huzová

Místa v okolí

 Huzová
 kaple sv. Jeronýma
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 Hutov
 kaple sv. Anny
 arboretum
 kostel sv. Kunhuty
 kaple sv. Floriána
 kašna
 Dlouhá Loučka
 Lafayettův dům
 kostel sv. Jiří
 Dlouhá Loučka
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Kateřiny
 Fialův mlýn
 Svatojánský most
 Mladějovická lípa
 Rešovské vodopády
 křížová cesta
 kaple sv. Antonína
 Šternberk
 domovní portál
 Zelená budka
 Křížový vrch
 Rešov
 kostel sv. Vavřince
 mariánský sloup
 Expozice času
 Strálek
 sloup Ecce homo
 kostel sv. Jiří
 Moravský Beroun
 Těšíkovská kyselka
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Václava
 Šumvald
 městské hradby
 kostel sv. Mikuláše
 radnice
 Rýmařov
 kostel sv. Michala
 mincovna
 fara
 Nové Valteřice
 kostel sv. Martina
 kaple sv. Marty
 střelnice
 Žerotín
 Želechovice
 kostel sv. Anny
 Tepenec
 kašna s orlem
 muzeum U Vodní branky
 měšťanské domy
 pomník Josefa II.
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 Spitzerova vila
 Šatlava
 Muzeum baroka
 městské opevnění
 sousoší Kalvárie
 Janovice
 kostel sv. Floriána
 kostel sv. Václava
 Pňovice
 Malý Rabštýn
 kaple
 kaple sv. Alfonse
 Bělá
 kostel sv. Vavřince
 dvoupatrový most
 Rabštejn
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Alfonse
 Červenka
 Mrtvý muž
 Šargounský mlýn
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Huzová
Školní 88
793 51 Břidličná
Tel: 554 286 261
http://www.farnostbridlicna.mistecko.cz
oskwarekpiotr1@gmail.com
Základní informace místa
ID místa: 13138
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 2.10.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama