
Kostel je jednolodní zděná stavba s vestavěnou věžičkou. Ta byla v roce 1848 poškozena zásahem blesku, vzápětí ale byla opravena. Zvenku kostel ničím nezaujme. Obdélníkový půdorys, hladké fasády a nepočetná okna s obloukovým záklenkem bez vitráží. Po vstupu nízkým zádveřím do lodi však okamžitě zaujme především hlavní oltář. Dominuje mu obraz Narození Panny Marie. Hlavní oltář i ostatní původní vybavení kostela spojuje ornamentální řezbářské zdobení lemované zlatou barvou. Ve stejném stylu je provedena kazatelna, do níž se vstupuje z malé sakristie. Výzdobu kostela tvoří nezbytné sochy svatých a obrazy křížové cesty, které spojují prostor lodi s kněžištěm. Hodnotné varhany stojí na kůru. Též vyřezávané lavice, jejichž půvab vyniká zvláště po renovaci interiéru kostela, mají nezanedbatelnou hodnotu. Kostel Narození Panny Marie prošel v devadesátých letech 20. století opravami. Byly opraveny poškozené vnitřní omítky a zrenovovány byly… číst dále
První zmínka o vsi pochází z roku 1398. Z nejasných zpráv vyplývá, že ke konci 15. století zde již nějaký kostelík stával. Patrně byl dřevěný a žádné další zprávy se o něm nezachovaly. Současný římskokatolický kostel Narození Panny Marie je pozdně barokní stavba z roku 1783. Nese typické rysy pozdního baroka. Mezi ně patří kontrast mezi vnější jednoduchostí a vnitřní zdobností. Ani kostel v Jamarticích zvenku nijak nezaujme. Vnitřku kostela však nechybí nic z barokní zdobnosti. V roce 1993 byl kostel vyhlášen kulturní památkou.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.