Barokní křížová cesta vedoucí od kostela v obci Ruda až na Křížový vrch, postavená Jiřím Greschenbergerem v roce 1760 v souvislosti se stavbou místního poutního kostela Panny Marie Sněžné, poutě každoročně první neděli v srpnu.
Hlavní obrázek místa
Sousoší Ukřižování
© Martin Hájek, 31.7.2006
Křížový vrch se nachází nad malou obcí Ruda v okrese Bruntál. Od místního kostela vede poutní křížová cesta až na Křížový vrch. V blízkém okolí se nacházejí hrad Sovinec a Rešovské vodopády.
Martin Hájek, 23.2. 2008
historie

Jak už název obce napovídá, jde o hornickou osadu – těžilo se zde železo. V obci stojí barokní kostel Panny Marie Sněžné, který nechal postavit v l. 1756–1758 Jiří Greschenberger – rychtář z Uničova, a to jako poděkování za záchranu života při pádu do nedaleké rokle. V roce 1760 pak nechal vybudovat také křížovou cestu, která začíná u kostela a končí na Křížovém vrchu. Tam stojí sousoší Ukřižování v životní velikosti. Každoroční poutě se konají první neděli v srpnu – u příležitosti svátku Posvěcení římské baziliky Panny Marie Sněžné v r. 432 – (Santa Maria Maggiore).

Ivka (podle www.ado.cz), 8.11. 2008

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Ruda

Místa v okolí

 Fialův mlýn
 Rešovské vodopády
 kaple sv. Floriána
 Rešov
 kostel sv. Kateřiny
 Dlouhá Loučka
 Dlouhá Loučka
 Svatojánský most
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 Sovinec
 kostel sv. Augustina
 kostel sv. Václava
 arboretum
 Hutov
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Jiří
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 Strálek
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Kunhuty
 Tři kameny
 Bradlo
 Rabštejn
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Kateřiny
 městské hradby
 Rýmařov
 radnice
 střelnice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Spitzerova vila
 Huzová
 kaple sv. Panny Marie
 Janovice
 pomník Josefa II.
 kašna s orlem
 městské opevnění
 mariánský sloup
 radnice
 Neptunova kašna
 muzeum U Vodní branky
 Muzeum baroka
 měšťanské domy
 Šatlava
 kaple sv. Jeronýma
 Mrtvý muž
 kostel sv. Martina
 Želechovice
 Burgstein
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 kašna
 Lafayettův dům
 kaple sv. Antonína
 Preisův mlýn
 Frankštát
 Úsov
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 kaple sv. Rocha
 kostel Všech svatých
 kostel sv. Josefa
 kostel Všech svatých
 domovní portál
 Brníčko
 lípa Hadí královna
 Třemešek
 Nová Ves
 Malá Štáhle
 Moravická kyselka
 barokní most
 Šternberk
 mariánský sloup
 Expozice času
 sloup Ecce homo
 Zelená budka
 Vikýřovice
 Rapotín
 Vikýřovice
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Vavřince
 Stavenice
 Geschaderův dům
 kostel sv. Barbory
 Šumperk
 mariánský sloup
 Moravičany
 kaple sv. Josefa
 kovárna
 pumpa Jáji a Páji
 Doubravice
 Těšíkovská kyselka
 smírčí kříž
Základní informace místa
ID místa: 6042
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 8.11.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama