Skromné zbytky hradu založeného koncem 13. století, od roku 1398 již zřejmě pustý proto také často nazýván jako Pustý, nebo také Zapomenutý zámek.
Hlavní obrázek místa
Rešov
Skalisko v čele předhradí.
© Jan Laurin, 07/2007
Hrad Rešov stával na skalních bradlech ostrožny nad soutokem Huntavy a Tvrdkovského potoka. Nejpohodlnější přístup je od kostela v Tvrdkově po červené značce. Po asi 2, 5 kilometru odbočuje vlevo cesta směrem do vrchu. Asi po 150 metrech chůze po této cestě odbočuje cesta vpravo směrem k ostrohu, na jehož konci se zřícenina hradu nachází. Pozor – na některých mapách je zřícenina zakreslena špatně – nad levým břehem Huntavy.
Jan Laurin, 10.8. 2007
popis

Před hradem je od severu přístup přerušen příkopem, zčásti vysekaným ve skále, který je široký až 12 m a dosahuje hloubky až 4 m. Na skalním bloku je formováno předhradí se zadním hradem. Mezi předhradím a zadním hradem je mělký příkop a za ním skalisko vysoké až 4 m, kde lze předpokládat hlavní věžovitý objekt jádra hradu. Zadní hrad patrně obklopovala kamenná hradba, čemuž nasvědčují zbytky zdiva na západní straně.

Jan Laurin (podle Plaček M.: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádku a tvrzí, Libri, 2001), 10.8. 2007

historie

Hrad pravděpodobně vznikl ve druhé polovině 13. stol. Byl situován na rozhraní zeměpanského, biskupského a soukromého zboží. Vzhledem k předpokládané strážní a ochranné funkci byl nejspíše postaven s podnětu zeměpanského. Ve 14. stol. patřilo celé okolí pod Rabštejn, v té době byl rešovský hrádek již pustý. Proto je hrad často nazýván též jako Pustý, nebo také Zapomenutý zámek.

L.P. (Fišera Z.: Skalní hrady zemí koruny české, Libri, 2004), 21.10. 2007

Půdorys místa

Půdorys hradu
© Z. Fišera podle M. Plačka (in Z. Fišera: Skalní hrady zemí Koruny české, Libri, Praha 2004)
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Vývoj událostí místa

  • ve druhé polovině 13. století

    Pravděpodobný vznik hradu.

  • 14. století

    Celé okolí pod Rabštejn, v té době byl rešovský hrádek již pustý. Proto je hrad často nazýván též jako Pustý, nebo také Zapomenutý zámek.

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR),

Místa v okolí

 Rešovské vodopády
 Fialův mlýn
 kostel sv. Kateřiny
 kostel sv. Václava
 Křížový vrch
 Strálek
 kaple sv. Anny
 Hutov
 kaple sv. Floriána
 Sovinec
 Pradědova galerie
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Augustina
 městské hradby
 Rýmařov
 radnice
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Spitzerova vila
 Dlouhá Loučka
 Janovice
 kostel sv. Kateřiny
 arboretum
 Dlouhá Loučka
 Rabštejn
 Svatojánský most
 Šumvald
 kostel sv. Mikuláše
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Jiljí
 kaple sv. Jeronýma
 kostel sv. Kunhuty
 Mrtvý muž
 kašna
 kaple sv. Antonína
 Huzová
 Lafayettův dům
 kostel sv. Vavřince
 Tři kameny
 Bradlo
 kostel sv. Josefa
 Burgstein
 lípa Hadí královna
 Malá Štáhle
 Nová Ves
 Moravická kyselka
 barokní most
 střelnice
 pomník Josefa II.
 kaple sv. Panny Marie
 Frankštát
 Zelené kameny
 kašna s orlem
 městské opevnění
 kostel sv. Martina
 mariánský sloup
 Neptunova kašna
 muzeum U Vodní branky
 Muzeum baroka
 měšťanské domy
 radnice
 Šatlava
 Ztracené kameny
 Alfrédova chata
 Mladějovická lípa
 křížová cesta
 kostel sv. Jiří
 Želechovice
 kostel sv. Vavřince
 Malá Morávka
 Preisův mlýn
 Sobotín
 Úsov
 kostel sv. Jiljí
 židovský hřbitov
 synagoga
 Vikýřovice
 kaple sv. Rocha
 Rapotín
 Vikýřovice
 Strážník
 Velké Losiny
Základní informace místa
ID místa: 5566
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 21.10.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama