
Počátky tvrze spadají do poloviny 13. století, kdy na ploše tvaru poloviny oválu s osami 32 a 25 m vyrostlo dřevěné opevnění a obydlí, které bylo na konci 13. století doplněno o centrální budovu (rozměry 9 x 9 m) s dřevohliněnými stěnami na kamenném základu. Přibližně v téže době byla v severní části tvrze zasypána starší stavba a na takto vzniklém místě vyrostla tavírna zlata (pec o rozměrech 2 x 1,8 m), kde se po vyčerpání ložisek zlata vyráběno železo. Kolem tvrze se nacházel 11 m široký příkop, hluboký asi 4m. Ve 3. čtvrtině 14. století byla starší tvrz celkově přestavěna do podoby typické feudální tvrze. Ohrada byla tvořena kombinací palisády ze svislých otesaných trámců spojovaných vodorovnými prvky a tzv. polského plotu (propletené proutí omazané hlínou). Brána do areálu byla umístěna ve východním nároží a měla snad podobu dřevěné věžovité budovy. Centrální stavbu tvořil věžovitý objekt (9,5 x 8,3 m) se stěnami sendvičové… číst dále
Komorní královské město Rýmařov vzniklo po polovině 13. století, ale poprvé se písemně připomíná až v roce 1351. Na konci 14. století bylo město i s tvrzí v držení Pročka z Vildemberka, jehož loupeživé roty působily v okolí značné škody. V roce 1405 bylo na Pročka posláno zemské vojsko. Město i tvrz byly patrně dobyty, neboť roku 1406 markrabě Jošt odpouští městu daně jako kompenzaci za vzniklé škody při dobývání. Patrně za těchto bojů tvrz zaniká. V 16. – 18. století stával na místě tvrziště dům (na mapě z r. 1747 je pěkně lokalita polohově vyobrazena a označena jako Burgstadtl). V 19. století zde existovaly jen zahrady. Dnes je lokalita upravena jako park a zakonzervovaná archeologická lokalita. Půdorys centrální věžovité stavby je vyznačen v ploše kameny.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.
Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.
Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.