Archeologická lokalita tvrze založené v polovině 13. stol. na nízkém ostrohu v jz. části jádra města. V této fázi zde vznikla zajímavá tavicí pec na zpracování zlata. Ve 3. čtvrt. 14. stol. zde postavena tvrz zeměpanského fojta. Zaniká kolem r.1406.
Hlavní obrázek místa
Lokalita Hrádek - Burgstadtl
© Ivo Rozehnal 09/2017
Archeologicky odkryté základy tvrze v poloze Hrádek či také Burgstadtl v jihozápadním obvodu historického jádra města Rýmařova na velmi nízkém ostrohu. Lokalita je ohraničena Pivovarskou ulicí a další bezejmennou uličkou, které obě respektují oválný tvar tvrziště. Místo zaniklé tvrze se vyznačuje doposud patrným nenápadným pahorkem, který je parkově upraven. V upravené centrální ploše jsou vyznačeny základy věžovité budovy. Místo je volně přístupné a opatřené informační tabulí, která návštěvníky seznámí s historií a podobou tohoto významného archeologického místa.
Jan P. Štěpánek, 13.5. 2008
popis

Popis a vývoj rýmařovské tvrze

Počátky tvrze spadají do poloviny 13. století, kdy na ploše tvaru poloviny oválu s osami 32 a 25 m vyrostlo dřevěné opevnění a obydlí, které bylo na konci 13. století doplněno o centrální budovu (rozměry 9 x 9 m) s dřevohliněnými stěnami na kamenném základu. Přibližně v téže době byla v severní části tvrze zasypána starší stavba a na takto vzniklém místě vyrostla tavírna zlata (pec o rozměrech 2 x 1,8 m), kde se po vyčerpání ložisek zlata vyráběno železo. Kolem tvrze se nacházel 11 m široký příkop, hluboký asi 4m. Ve 3. čtvrtině 14. století byla starší tvrz celkově přestavěna do podoby typické feudální tvrze. Ohrada byla tvořena kombinací palisády ze svislých otesaných trámců spojovaných vodorovnými prvky a tzv. polského plotu (propletené proutí omazané hlínou). Brána do areálu byla umístěna ve východním nároží a měla snad podobu dřevěné věžovité budovy. Centrální stavbu tvořil věžovitý objekt (9,5 x 8,3 m) se stěnami sendvičové…  číst dále

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 13.5. 2008

historie

Komorní královské město Rýmařov vzniklo po polovině 13. století, ale poprvé se písemně připomíná až v roce 1351. Na konci 14. století bylo město i s tvrzí v držení Pročka z Vildemberka, jehož loupeživé roty působily v okolí značné škody. V roce 1405 bylo na Pročka posláno zemské vojsko. Město i tvrz byly patrně dobyty, neboť roku 1406 markrabě Jošt odpouští městu daně jako kompenzaci za vzniklé škody při dobývání. Patrně za těchto bojů tvrz zaniká. V 16. – 18. století stával na místě tvrziště dům (na mapě z r. 1747 je pěkně lokalita polohově vyobrazena a označena jako Burgstadtl). V 19. století zde existovaly jen zahrady. Dnes je lokalita upravena jako park a zakonzervovaná archeologická lokalita. Půdorys centrální věžovité stavby je vyznačen v ploše kameny.

Jan P. Štěpánek podle M. Plaček: Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí, Libri 2007, 13.5. 2008

Komentáře

Moravskoslezský kraj,  Bruntál  (BR), Rýmařov

Místa v okolí

 radnice
 městské hradby
 kostel sv. Michala
 mincovna
 Spitzerova vila
 Janovice
 Strálek
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Kateřiny
 Malá Štáhle
 lípa Hadí královna
 Moravická kyselka
 barokní most
 kostel sv. Kateřiny
 Rešov
 kaple sv. Anny
 Rešovské vodopády
 Hutov
 Nová Ves
 Fialův mlýn
 kaple sv. Antonína
 kostel sv. Josefa
 kostel sv. Michala
 Pradědova galerie
 kašna
 Rabštejn
 Lafayettův dům
 Malá Morávka
 Křížový vrch
 kaple sv. Jeronýma
 boží muka
 kostel sv. Augustina
 Sovinec
 Alfrédova chata
 Zelené kameny
 boží muka
 Ztracené kameny
 kaple sv. Floriána
 kaple sv. Josefa
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Jiří
 Jelení studánka
 kostel sv. Michala
 Mrtvý muž
 arboretum
 Dlouhá Loučka
 Huzová
 Dlouhá Loučka
 hraniční sloup
 Svatojánský most
 kostel sv. Jiří
 Františkova myslivna
 kostel sv. Jiří
 Burgstein
 evangelický kostel
 Šumvald
 kostel sv. Kunhuty
 kostel sv. Mikuláše
 Petrovy kameny
 kaple sv. Michala
 kostel sv. Vavřince
 Gabrielův dům
 městské hradby
 panský dům
 Stará radnice
 kostel sv. Barbory
 Bruntál
 Sobotín
 Nové Valteřice
 kostel sv. Vavřince
 Maršíkov
 Moravský Beroun
 hrobka rodiny Kleinů
 Loučná nad Desnou
 Široká Niva
Základní informace místa
ID místa: 6200
Typ místa: tvrz
Stav místa: nepatrné zbytky zdí
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 14.5.2008
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama