Původně románská stavba ze 12. st. se zbytky románské nástěnné malby. Z té doby pochází loď se 2 kruhovými věžemi. V r.1360 byla přistavěna gotická loď. R. 1735 byly provedeny úpravy. R. 1918 kostel vyhořel. Průběžně opravován do r. 1983.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bartoloměje v Kondraci
© Jiří Čížek 02/2005
kostel sv. Bartoloměje v Kondraci patří mezi nejstarší a nejkrásnější církevní památky v Čechách. Z původní románské stavby z 12. století se zachovala hlavní loď se dvěma kruhovými věžemi. V roce 1360 byla přistavěna gotická loď se sakristií. V husitských válkách kostel velice zchátral. Původní sloh se udržel až do roku 1735, kdy byla provedena oprava střechy a byl vybourán čelní vchod, zvětšena okna a zhotovena barokní kruchta. V pozdější úpravě byla vybudována mezi zděnými věžemi dřevěná zvonice pro velký zvon. V roce 1918 do této dřevěné věže udeřil blesk a kostel vyhořel. Zvon, který se při požáru uvolnil prorazil dřevěný strop a spadl na barokní klenbu románské tribuny v přízení. Stopy po požáru jsou dodnes patrny v poškození vnitřních pilířů ve střední části tribuny v patře. Po opravě kostela již nebyla dřevěná věž obnovena. Kostel byl průběžně opravován od roku 1972 až do roku 1983. Oltář a kazatelna pochází ze zatopených Dolních Kralovic a v roce 1993 byl posvěcen nový obětní stůl. Na tribuně a stěnách lodi jsou zbytky románské nástěnné malby z legendy o neznámém světci, které jsou cennou a důležitou památkou románského monumentálního malířství. V sakristii je starobylá jednoduchá osmiboká křtitelnice, tesaná z kamene. V presbytáři je křtitelnice cínovaná z 16. století. Na ní je nápis "Kdo uvěří a pokřtí se, ten bude spasen". Poutní slavnost se zde slaví v srpnovou neděli po sv. Bartoloměji (24.srpna). posvícení je císařské na sv. Havla.
Upravený text z cedule u místa, Vlky, 13.2. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Olešná
 Vítův mlýn
 Velký Blaník
 Machlov
 pivovar
 Čínský pavilon
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Vlašim
 židovský hřbitov
 Býkovická skála
 Domašín
 Pravonín
 Bolina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Načeradec
 Nespery
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 kostnice
 Zvěstov
 kaple
 Kamberk
 studánka sv. Anny
 Ratměřice
 Kalamajka
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kateřiny
 Odlochovice
 Chotýšany
 Chotýšany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Zátiší
 Jankov
 Trhový Štěpánov
 Jemniště
 Psáře
 Jemniště
 židovský hřbitov
 Vlčkovice
 socha Panny Marie
 Čechtice
 Třebešice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 boží muka sv. Rocha
 Elbančice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Kovářka
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 synagoga
 Šelmberk
 Černýš
 Soutice
 hřebčín Pecínov
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Špulka
 kostel sv. Michala
 Kácov
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Křivsoudov
 Růžkovy Lhotice
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 panský pivovar
 Pelíškův most
 Střížkov
 kostel sv. Mikuláše
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 Mladá Vožice
 solnice
 pivovar
 Líšno
 Kácov
 Otryby
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Vyklantice
 kostel Všech svatých
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní zvonice
 Losiny
Základní informace místa
ID místa: 2852
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama