Původně románská stavba ze 12. st. se zbytky románské nástěnné malby. Z té doby pochází loď se 2 kruhovými věžemi. V r.1360 byla přistavěna gotická loď. R. 1735 byly provedeny úpravy. R. 1918 kostel vyhořel. Průběžně opravován do r. 1983.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bartoloměje v Kondraci
© Jiří Čížek 02/2005
kostel sv. Bartoloměje v Kondraci patří mezi nejstarší a nejkrásnější církevní památky v Čechách. Z původní románské stavby z 12. století se zachovala hlavní loď se dvěma kruhovými věžemi. V roce 1360 byla přistavěna gotická loď se sakristií. V husitských válkách kostel velice zchátral. Původní sloh se udržel až do roku 1735, kdy byla provedena oprava střechy a byl vybourán čelní vchod, zvětšena okna a zhotovena barokní kruchta. V pozdější úpravě byla vybudována mezi zděnými věžemi dřevěná zvonice pro velký zvon. V roce 1918 do této dřevěné věže udeřil blesk a kostel vyhořel. Zvon, který se při požáru uvolnil prorazil dřevěný strop a spadl na barokní klenbu románské tribuny v přízení. Stopy po požáru jsou dodnes patrny v poškození vnitřních pilířů ve střední části tribuny v patře. Po opravě kostela již nebyla dřevěná věž obnovena. Kostel byl průběžně opravován od roku 1972 až do roku 1983. Oltář a kazatelna pochází ze zatopených Dolních Kralovic a v roce 1993 byl posvěcen nový obětní stůl. Na tribuně a stěnách lodi jsou zbytky románské nástěnné malby z legendy o neznámém světci, které jsou cennou a důležitou památkou románského monumentálního malířství. V sakristii je starobylá jednoduchá osmiboká křtitelnice, tesaná z kamene. V presbytáři je křtitelnice cínovaná z 16. století. Na ní je nápis "Kdo uvěří a pokřtí se, ten bude spasen". Poutní slavnost se zde slaví v srpnovou neděli po sv. Bartoloměji (24.srpna). posvícení je císařské na sv. Havla.
Upravený text z cedule u místa, Vlky, 13.2. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Olešná
 Vítův mlýn
 Velký Blaník
 Machlov
 pivovar
 Čínský pavilon
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Vlašim
 židovský hřbitov
 Býkovická skála
 Domašín
 Pravonín
 Bolina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Načeradec
 Nespery
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 kostnice
 Zvěstov
 kaple
 Kamberk
 studánka sv. Anny
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kateřiny
 Odlochovice
 Chotýšany
 Chotýšany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Zátiší
 Jankov
 Trhový Štěpánov
 Jemniště
 Psáře
 Jemniště
 židovský hřbitov
 Vlčkovice
 socha Panny Marie
 Čechtice
 Třebešice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 boží muka sv. Rocha
 Elbančice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Kovářka
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 synagoga
 Šelmberk
 Černýš
 Soutice
 hřebčín Pecínov
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Špulka
 kostel sv. Michala
 Kácov
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Růžkovy Lhotice
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 panský pivovar
 Střížkov
 Pelíškův most
 kostel sv. Mikuláše
 Mladá Vožice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 pivovar
 Kácov
 Líšno
 Otryby
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Vyklantice
 kostel Všech svatých
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Dolní zvonice
 Losiny
Základní informace místa
ID místa: 2852
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Cestování

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

Jak na Nový rok, tak po celý rok ..... a začínal rok vždy 1. lednem?

Hrady a zámky

Ještě pár hodin a zase budeme o rok starší. Vánoční svátky utekly jako voda a nás čeká loučení. Už brzy se rozloučíme s rokem starým rokem a přivítáme nový. Tato doba je už tradičně spojena s veselím. Bylo tomu tak ale odjakživa?

Jaká je vlastně historie betlémů, které se v této době objevují na veřejných prostranstvích i u nás doma

Zajímavosti

Začalo to ve stísněném prostoru jeskyně, který se stal prvním betlémem a improvizovanou kaplí a kde také proběhla první slavnostní půlnoční mše, kterou odsloužil František z Assisi 24. prosince roku 1223.

Dva základní druhy středověkého záchodu na hradech a dalších stavbách v Česku, Irsku a Británii

Zajímavosti

V tomto článku do toho šlápneme a probereme tematiku středověkých záchodů v Česku, Irsku a Británii. Bude řeč o dvou základních typech středověkých záchodů na hradech a dalších středověkých stavbách, tzv. vnějších a vnitřních záchodech.

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

reklama