Původně románská stavba ze 12. st. se zbytky románské nástěnné malby. Z té doby pochází loď se 2 kruhovými věžemi. V r.1360 byla přistavěna gotická loď. R. 1735 byly provedeny úpravy. R. 1918 kostel vyhořel. Průběžně opravován do r. 1983.
Hlavní obrázek místa
Kostel sv. Bartoloměje v Kondraci
© Jiří Čížek 02/2005
kostel sv. Bartoloměje v Kondraci patří mezi nejstarší a nejkrásnější církevní památky v Čechách. Z původní románské stavby z 12. století se zachovala hlavní loď se dvěma kruhovými věžemi. V roce 1360 byla přistavěna gotická loď se sakristií. V husitských válkách kostel velice zchátral. Původní sloh se udržel až do roku 1735, kdy byla provedena oprava střechy a byl vybourán čelní vchod, zvětšena okna a zhotovena barokní kruchta. V pozdější úpravě byla vybudována mezi zděnými věžemi dřevěná zvonice pro velký zvon. V roce 1918 do této dřevěné věže udeřil blesk a kostel vyhořel. Zvon, který se při požáru uvolnil prorazil dřevěný strop a spadl na barokní klenbu románské tribuny v přízení. Stopy po požáru jsou dodnes patrny v poškození vnitřních pilířů ve střední části tribuny v patře. Po opravě kostela již nebyla dřevěná věž obnovena. Kostel byl průběžně opravován od roku 1972 až do roku 1983. Oltář a kazatelna pochází ze zatopených Dolních Kralovic a v roce 1993 byl posvěcen nový obětní stůl. Na tribuně a stěnách lodi jsou zbytky románské nástěnné malby z legendy o neznámém světci, které jsou cennou a důležitou památkou románského monumentálního malířství. V sakristii je starobylá jednoduchá osmiboká křtitelnice, tesaná z kamene. V presbytáři je křtitelnice cínovaná z 16. století. Na ní je nápis "Kdo uvěří a pokřtí se, ten bude spasen". Poutní slavnost se zde slaví v srpnovou neděli po sv. Bartoloměji (24.srpna). posvícení je císařské na sv. Havla.
Upravený text z cedule u místa, Vlky, 13.2. 2005

Půdorys místa

půdorys kostela
© kol.: Umělecké památky Čech, část 2. [K/O], Academia, Praha 1978
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Středočeský kraj,  Benešov  (BN),

Místa v okolí

 Olešná
 Vítův mlýn
 Velký Blaník
 Machlov
 pivovar
 Čínský pavilon
 Podblanická galerie
 kostel sv. Jiljí
 Vlašim
 židovský hřbitov
 Býkovická skála
 Domašín
 Pravonín
 Bolina
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Libouň
 Načeradec
 Nespery
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 kostnice
 Zvěstov
 kaple
 Kamberk
 studánka sv. Anny
 Ratměřice
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Kateřiny
 Odlochovice
 Chotýšany
 Chotýšany
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jakuba
 Popovice
 Zátiší
 Jankov
 Trhový Štěpánov
 Jemniště
 Psáře
 Jemniště
 židovský hřbitov
 Vlčkovice
 socha Panny Marie
 Čechtice
 Třebešice
 kostel sv. Jakuba
 socha sv. Václava
 boží muka sv. Rocha
 Elbančice
 židovský hřbitov
 kostel sv. Anny
 Kovářka
 kostel sv. Václava
 Lukavec
 synagoga
 Šelmberk
 Černýš
 Soutice
 hřebčín Pecínov
 kostel sv. Martina
 socha sv. Prokopa
 Špulka
 kostel sv. Michala
 Kácov
 Neustupov
 židovský hřbitov
 Růžkovy Lhotice
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 panský pivovar
 Střížkov
 Pelíškův most
 kostel sv. Mikuláše
 Mladá Vožice
 kostel sv. Martina
 solnice
 Mladá Vožice
 pivovar
 Kácov
 Líšno
 Otryby
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Vyklantice
 kostel Všech svatých
 pivovar
 kostel sv. Mikuláše
 Losiny
Základní informace místa
ID místa: 2852
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 14.2.2005
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

reklama