Kamenná mohyla postavená podle návrhu architekta Antonína Wiehla. Stavitelem byl ing. Josef Šupich a slavnostně odhalena v září 1874. V roce 2003 provedeny rozsáhlé restaurátorské práce. Práce vedli restaurátoři Petr Máša a Jaroslav Máša.
Hlavní obrázek místa
Žižkova mohyla
© Jiří Cukr, 08/2014
Žižkova mohyla u obce Žižkovo pole, dříve Schönfeld, leží 3 km severně od města Přibyslav. Stojí na údajném místě skonu Jana Žižky z Trocnova v r. 1424. Žižkova mohyla leží u silnice č. 351 a můžeme k ní autem přijet buď od České Bělé přes Žižkovo Pole, nebo z Dobré u Přibyslavi. Vlakem, stejně jako pěšky, pak z Přibyslavi.
Pavel Vítek, 24.1. 2007
popis

Výška celé mohyly je 16m a je kuželovitého tvaru. Vlastní mohyla se skládá ze čtyř částí. Čtvercová základna o rozměrech 5x5m je postavená z kamenných kvádrů. Tvoří ji jednak pamětní kameny z historicky památných míst a jednak pamětní desky věnované rozličnými vlasteneckými spolky z českých zemí i ciziny. Na této základně je umístěn kamenný válec, v jehož horní části jsou uvedena místa vítězných Žižkových bitev. Následuje kamenný kužel vysoký 4,5m, se zaobleným hrotem. Na něm je pak umístěn symbol husitského hnutí – kamenný kalich, jehož výška je 196cm.

Pavel Vítek, 24.1. 2007

historie

Mohyla byla postavena v roce 1874 podle návrhu architekta Antonína Wiehla. Stavitelem byl ing. Josef Šupich. Slavnostní odhalení mohyly provedeno v září 1874 a stalo se velkou národní manifestací. V roce 2003 byly provedeny rozsáhlé restaurátorské práce. Pověřeni jimi byli restaurátoři Petr Máša a Jaroslav Máša. Finančně se na této akci podílelo Ministerstvo kultury ČR. Vlastníkem památky je město Přibyslav a to realizuje s pomocí Státního fondu pro životní prostředí úpravy zeleně v přiléhajícím parku. Mohyla stojí na místě, kde údajně 11. října 1424 zemřel Jan Žižka z Trocnova. Řada předních husitologů ale vyslovuje pochybnost o autentičnosti tohoto místa Žižkova úmrtí.

Pavel Vítek, 24.1. 2007

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Žižkovo Pole

Místa v okolí

 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 Přibyslavská věž
 boží muka
 kamenný most
 Přibyslav
 kutiště Poperk
 Železné Horky
 kamenný most
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Česká Bělá
 kostnice
 Hadrburg
 kostnice
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 Ronovec
 Rosička
 Smilov
 Rozsochatec
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Najdek
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Sokolov
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 Klešter
 Dolní brána
 děkanství
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Polná
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Nový Studenec
 boží muka
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Skřivánek
 Chotěboř
 dolní hřbitov
 Štěpánov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Rudolec
 Žďár nad Sázavou
 boží muka
 Nové Veselí
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Tržní panák
 Štoky
 Chlum
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdalov
 vodní nádrž Hamry
Základní informace místa
ID místa: 4926
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama