Kamenná mohyla postavená podle návrhu architekta Antonína Wiehla. Stavitelem byl ing. Josef Šupich a slavnostně odhalena v září 1874. V roce 2003 provedeny rozsáhlé restaurátorské práce. Práce vedli restaurátoři Petr Máša a Jaroslav Máša.
Hlavní obrázek místa
Žižkova mohyla
© Václav Čermák, 09/2006
Žižkova mohyla u obce Žižkovo pole, dříve Schönfeld, leží 3 km severně od města Přibyslav. Stojí na údajném místě skonu Jana Žižky z Trocnova v r. 1424. Žižkova mohyla leží u silnice č. 351 a můžeme k ní autem přijet buď od České Bělé přes Žižkovo Pole, nebo z Dobré u Přibyslavi. Vlakem, stejně jako pěšky, pak z Přibyslavi.
Pavel Vítek, 24.1. 2007
popis

Výška celé mohyly je 16m a je kuželovitého tvaru. Vlastní mohyla se skládá ze čtyř částí. Čtvercová základna o rozměrech 5x5m je postavená z kamenných kvádrů. Tvoří ji jednak pamětní kameny z historicky památných míst a jednak pamětní desky věnované rozličnými vlasteneckými spolky z českých zemí i ciziny. Na této základně je umístěn kamenný válec, v jehož horní části jsou uvedena místa vítězných Žižkových bitev. Následuje kamenný kužel vysoký 4,5m, se zaobleným hrotem. Na něm je pak umístěn symbol husitského hnutí – kamenný kalich, jehož výška je 196cm.

Pavel Vítek, 24.1. 2007

historie

Mohyla byla postavena v roce 1874 podle návrhu architekta Antonína Wiehla. Stavitelem byl ing. Josef Šupich. Slavnostní odhalení mohyly provedeno v září 1874 a stalo se velkou národní manifestací. V roce 2003 byly provedeny rozsáhlé restaurátorské práce. Pověřeni jimi byli restaurátoři Petr Máša a Jaroslav Máša. Finančně se na této akci podílelo Ministerstvo kultury ČR. Vlastníkem památky je město Přibyslav a to realizuje s pomocí Státního fondu pro životní prostředí úpravy zeleně v přiléhajícím parku. Mohyla stojí na místě, kde údajně 11. října 1424 zemřel Jan Žižka z Trocnova. Řada předních husitologů ale vyslovuje pochybnost o autentičnosti tohoto místa Žižkova úmrtí.

Pavel Vítek, 24.1. 2007

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Žižkovo Pole

Místa v okolí

 boží muka
 Přibyslavská věž
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 Přibyslav
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Železné Horky
 kamenný most
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Česká Bělá
 kostnice
 Hadrburg
 kostnice
 Most sv. Lutriána
 rychta (dům čp. 73)
 Ronovec
 Rosička
 Soběnov
 Smilov
 Rozsochatec
 městské opevnění
 morový sloup
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Dolní Krupá
 Najdek
 kostel sv. Víta
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Sokolov
 kostel sv. Barbory
 kamenný most
 Klešter
 Dolní brána
 děkanství
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Polná
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 Nový Studenec
 boží muka
 mariánský sloup
 evangelický kostel
 Skřivánek
 Chotěboř
 dolní hřbitov
 Štěpánov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Rudolec
 boží muka
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Nové Veselí
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Tržní panák
 Štoky
 Chlum
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdalov
 vodní nádrž Hamry
Základní informace místa
ID místa: 4926
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama