Kamenná mohyla postavená podle návrhu architekta Antonína Wiehla. Stavitelem byl ing. Josef Šupich a slavnostně odhalena v září 1874. V roce 2003 provedeny rozsáhlé restaurátorské práce. Práce vedli restaurátoři Petr Máša a Jaroslav Máša.
Hlavní obrázek místa
© rodo chrozit, 01/2007
Žižkova mohyla u obce Žižkovo pole, dříve Schönfeld, leží 3 km severně od města Přibyslav. Stojí na údajném místě skonu Jana Žižky z Trocnova v r. 1424. Žižkova mohyla leží u silnice č. 351 a můžeme k ní autem přijet buď od České Bělé přes Žižkovo Pole, nebo z Dobré u Přibyslavi. Vlakem, stejně jako pěšky, pak z Přibyslavi.
Pavel Vítek, 24.1. 2007
popis

Výška celé mohyly je 16m a je kuželovitého tvaru. Vlastní mohyla se skládá ze čtyř částí. Čtvercová základna o rozměrech 5x5m je postavená z kamenných kvádrů. Tvoří ji jednak pamětní kameny z historicky památných míst a jednak pamětní desky věnované rozličnými vlasteneckými spolky z českých zemí i ciziny. Na této základně je umístěn kamenný válec, v jehož horní části jsou uvedena místa vítězných Žižkových bitev. Následuje kamenný kužel vysoký 4,5m, se zaobleným hrotem. Na něm je pak umístěn symbol husitského hnutí – kamenný kalich, jehož výška je 196cm.

Pavel Vítek, 24.1. 2007

historie

Mohyla byla postavena v roce 1874 podle návrhu architekta Antonína Wiehla. Stavitelem byl ing. Josef Šupich. Slavnostní odhalení mohyly provedeno v září 1874 a stalo se velkou národní manifestací. V roce 2003 byly provedeny rozsáhlé restaurátorské práce. Pověřeni jimi byli restaurátoři Petr Máša a Jaroslav Máša. Finančně se na této akci podílelo Ministerstvo kultury ČR. Vlastníkem památky je město Přibyslav a to realizuje s pomocí Státního fondu pro životní prostředí úpravy zeleně v přiléhajícím parku. Mohyla stojí na místě, kde údajně 11. října 1424 zemřel Jan Žižka z Trocnova. Řada předních husitologů ale vyslovuje pochybnost o autentičnosti tohoto místa Žižkova úmrtí.

Pavel Vítek, 24.1. 2007

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Žižkovo Pole

Místa v okolí

 boží muka
 Přibyslavská věž
 kostel sv. Kateřiny
 Přibyslav
 boží muka
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Železné Horky
 kamenný most
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 Česká Bělá
 kostnice
 Hadrburg
 kostnice
 Most sv. Lutriána
 Ronovec
 rychta (dům čp. 73)
 Rosička
 Soběnov
 Rozsochatec
 Smilov
 městské opevnění
 morový sloup
 kostel sv. Kateřiny
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Dolní Krupá
 Najdek
 kostel sv. Víta
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Sokolov
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 Klešter
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 Čertův stolek
 synagoga
 kaple Panny Marie
 Nový Studenec
 kostel sv. Ondřeje
 boží muka
 evangelický kostel
 mariánský sloup
 Skřivánek
 Chotěboř
 železniční viadukt
 dolní hřbitov
 Štěpánov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Rudolec
 Žďár nad Sázavou
 boží muka
 kaple sv. Anny
 Nové Veselí
 kaple sv. Barbory
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Tržní panák
 Štoky
 Chlum
 boží muka
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Mikuláše
 Bohdalov
 vodní nádrž Hamry
Základní informace místa
ID místa: 4926
Typ místa: pomník, památník
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 24.1.2007
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama