Barokní jednolodní kostel nechal v letech 1712 – 14 postavit děkan Seidel z nedalekého Německého Brodu. Podle pověsti stojí kostel na místě zázračné studánky a hornické kaple snad ze 13. století. V kostele je umístěn oltář svatého Prokopa ze zrušeného kostela sv. Markéty mezi obcemi Suchá a Lípa.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2012
Obec Svatý Kříž (německy Heiligenkreuz) leží na silnici č. 38 spojující Jihlavu a Havlíčkův Brod. V obci je kromě kostela pomník místního rodáka brigádního generála i. m. Karla Miloslava Kuttelwaschera, nejúspěšnějšího českého pilota RAF za 2. světové války. Obcí prochází zeleně značená naučná stezka Bohuslava Reynka, katolicky zaměřeného básníka, který se narodil a žil v nedalekém Petrkově.
21.7. 2019
historie

Hornická osada Svatý Kříž byla založena pravděpodobně již ve 13. století řádem Německých rytířů. První písemný doklad o ní však je až z roku 1530. Vznik obce souvisí s dolováním stříbra, které zde probíhalo od 12. století do husitských válek. Na místě kostela dle tradice stávala hornická kaple. Jednolodní barokní kostel zde nechal v letech 1712 – 14 postavit děkan Seidel z Německého Brodu. Stavitelem kostela byl T. Schopper. Roku 1756 získal kostel boční oltář a v roce 1762 křtitelnici. Před koncem první světové války byl do kostela přenesen oltář svatého Prokopa, který býval v zaniklém kostele svaté Markéty. Ten stával mezi obcemi Suchá a Lípa. Kostel byl udržován i v době komunistického režimu a probíhaly zde pravidelné bohoslužby. Památkově chráněný je od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nalezen%C3%AD_svat%C3%A9ho_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe_(Svat%C3%BD_K%C5%99%C3%AD%C5%BE) a https://stoky-farnosti-3.webnode.cz/farnost-svaty-kriz/), 21.7. 2019

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Svatý Kříž

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Skřivánek
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Stamicův dům
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Smilov
 Kvasetice
 Hadrburg
 Tržní panák
 Štoky
 Úsobí
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 Věž
 boží muka
 kamenný most
 kutiště Poperk
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 Ronovec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 návesní kaple
 boží muka
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Přibyslavská věž
 evangelický kostel
 Česká Bělá
 boží muka
 boží muka
 Přibyslav
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Rozsochatec
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 zvonička
 Klešter
 Polná
 Lipnice
 Dolní brána
 kostel sv. Mikuláše
 Panský pivovar
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Barbory
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 pamětní kámen
 Měšťanský pivovar
 kaple
 boží muka
 Židovské město
 synagoga
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Železné Horky
 Orlík
 rozhledna Rudný
 Ronov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Světlá nad Sázavou
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 bývalý špitál
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 Klepáček
Základní informace místa
ID místa: 14285
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama