Barokní jednolodní kostel nechal v letech 1712 – 14 postavit děkan Seidel z nedalekého Německého Brodu. Podle pověsti stojí kostel na místě zázračné studánky a hornické kaple snad ze 13. století. V kostele je umístěn oltář svatého Prokopa ze zrušeného kostela sv. Markéty mezi obcemi Suchá a Lípa.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2012
Obec Svatý Kříž (německy Heiligenkreuz) leží na silnici č. 38 spojující Jihlavu a Havlíčkův Brod. V obci je kromě kostela pomník místního rodáka brigádního generála i. m. Karla Miloslava Kuttelwaschera, nejúspěšnějšího českého pilota RAF za 2. světové války. Obcí prochází zeleně značená naučná stezka Bohuslava Reynka, katolicky zaměřeného básníka, který se narodil a žil v nedalekém Petrkově.
21.7. 2019
historie

Hornická osada Svatý Kříž byla založena pravděpodobně již ve 13. století řádem Německých rytířů. První písemný doklad o ní však je až z roku 1530. Vznik obce souvisí s dolováním stříbra, které zde probíhalo od 12. století do husitských válek. Na místě kostela dle tradice stávala hornická kaple. Jednolodní barokní kostel zde nechal v letech 1712 – 14 postavit děkan Seidel z Německého Brodu. Stavitelem kostela byl T. Schopper. Roku 1756 získal kostel boční oltář a v roce 1762 křtitelnici. Před koncem první světové války byl do kostela přenesen oltář svatého Prokopa, který býval v zaniklém kostele svaté Markéty. Ten stával mezi obcemi Suchá a Lípa. Kostel byl udržován i v době komunistického režimu a probíhaly zde pravidelné bohoslužby. Památkově chráněný je od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nalezen%C3%AD_svat%C3%A9ho_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe_(Svat%C3%BD_K%C5%99%C3%AD%C5%BE) a https://stoky-farnosti-3.webnode.cz/farnost-svaty-kriz/), 21.7. 2019

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Svatý Kříž

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Skřivánek
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Stamicův dům
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Smilov
 Kvasetice
 Hadrburg
 Tržní panák
 Štoky
 Úsobí
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 Věž
 boží muka
 kamenný most
 kutiště Poperk
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 Ronovec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 návesní kaple
 boží muka
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 evangelický kostel
 Česká Bělá
 boží muka
 boží muka
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Rozsochatec
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 zvonička
 Klešter
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Polná
 Lipnice
 Dolní brána
 kostel sv. Mikuláše
 Panský pivovar
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Barbory
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 pamětní kámen
 Měšťanský pivovar
 kaple
 boží muka
 Židovské město
 synagoga
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Železné Horky
 Orlík
 rozhledna Rudný
 Ronov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Světlá nad Sázavou
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 Soběnov
 Klepáček
Základní informace místa
ID místa: 14285
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama