Barokní jednolodní kostel nechal v letech 1712 – 14 postavit děkan Seidel z nedalekého Německého Brodu. Podle pověsti stojí kostel na místě zázračné studánky a hornické kaple snad ze 13. století. V kostele je umístěn oltář svatého Prokopa ze zrušeného kostela sv. Markéty mezi obcemi Suchá a Lípa.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 04/2012
Obec Svatý Kříž (německy Heiligenkreuz) leží na silnici č. 38 spojující Jihlavu a Havlíčkův Brod. V obci je kromě kostela pomník místního rodáka brigádního generála i. m. Karla Miloslava Kuttelwaschera, nejúspěšnějšího českého pilota RAF za 2. světové války. Obcí prochází zeleně značená naučná stezka Bohuslava Reynka, katolicky zaměřeného básníka, který se narodil a žil v nedalekém Petrkově.
21.7. 2019
historie

Hornická osada Svatý Kříž byla založena pravděpodobně již ve 13. století řádem Německých rytířů. První písemný doklad o ní však je až z roku 1530. Vznik obce souvisí s dolováním stříbra, které zde probíhalo od 12. století do husitských válek. Na místě kostela dle tradice stávala hornická kaple. Jednolodní barokní kostel zde nechal v letech 1712 – 14 postavit děkan Seidel z Německého Brodu. Stavitelem kostela byl T. Schopper. Roku 1756 získal kostel boční oltář a v roce 1762 křtitelnici. Před koncem první světové války byl do kostela přenesen oltář svatého Prokopa, který býval v zaniklém kostele svaté Markéty. Ten stával mezi obcemi Suchá a Lípa. Kostel byl udržován i v době komunistického režimu a probíhaly zde pravidelné bohoslužby. Památkově chráněný je od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz, https://cs.wikipedia.org/wiki/Kostel_Nalezen%C3%AD_svat%C3%A9ho_K%C5%99%C3%AD%C5%BEe_(Svat%C3%BD_K%C5%99%C3%AD%C5%BE) a https://stoky-farnosti-3.webnode.cz/farnost-svaty-kriz/), 21.7. 2019

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Svatý Kříž

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 Skřivánek
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 kaple
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 židovský hřbitov
 stará radnice
 Stamicův dům
 městské opevnění
 Štáflova chalupa
 Smilov
 Kvasetice
 Hadrburg
 Tržní panák
 Štoky
 Úsobí
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 Věž
 boží muka
 kamenný most
 kutiště Poperk
 rychta (dům čp. 73)
 boží muka
 kostel sv. Kateřiny
 boží muka
 boží muka
 zámecká sýpka
 Herálec
 boží muka
 Ronovec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 návesní kaple
 boží muka
 kaple Panny Marie
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 evangelický kostel
 Česká Bělá
 boží muka
 boží muka
 Přibyslav
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 Rozsochatec
 boží muka
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 zvonička
 Klešter
 kostel sv. Víta
 zvonice
 Polná
 Lipnice
 Dolní brána
 kostel sv. Mikuláše
 Panský pivovar
 židovský hřbitov
 děkanství
 kostel sv. Barbory
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 pamětní kámen
 Měšťanský pivovar
 kaple
 boží muka
 Židovské město
 synagoga
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Železné Horky
 Orlík
 rozhledna Rudný
 Ronov
 boží muka
 kostel sv. Václava
 fara
 židovský hřbitov
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Světlá nad Sázavou
 bývalý špitál
 kostel sv. Václava
 Sklo a kámen
 radnice s kašnou
 středověké podzemí
 židovský hřbitov
 kovárna
 boží muka
 boží muka
 Soběnov
 Klepáček
Základní informace místa
ID místa: 14285
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 21.7.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama