U obce Stříbrné Hory stojí jednoduchý klenutý kamenný most. Situovaný ve volné krajině. Pochází pravděpodobně z přelomu 14. a 15. stol. Jednoobloukový most vyskládaný z lomového kamene. Technická památka pozdně středověkého mostu. Délka mostu 540 cm, výška 170 cm, šířka 450 cm.
Hlavní obrázek místa
Historický kamenný most nedaleko Stříbrných Hor
© Pavel Vítek 09/2018
Stříbrné Hory najdeme 10 km východně od Havlíčkova Brodu a 21 km západně od Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice I/19 spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Okolo obce vede železniční trať č. 250, která spojuje Kolín přes Havlíčkův Brod s Brnem. Kamenný most najdeme asi 500 m jižně od centra Stříbrných Hor.
Pavel Vítek, 27.10. 2018
popis

Most je jednoobloukový, postavený z lomového kamene na maltu. Valené zaklenutí oblouku má tvar pravidelného segmentu. Ve spárovaném zdivu jsou sporadicky patrné i cihly. Části plochy zaklenutí u paty oblouku jsou nahrubo nahozeny omítkou. Půdorys mostu se lomeně rozevírá z obou vjezdových stran. Na jižní straně je východní okraj mostu prodloužen o úsek zalomený v opačném smyslu. V těchto místech zalomení se k tělesu mostu dole na levém břehu Borovského potoka připojuje zpevňovací kamenné zdivo tarasu krytého betonovou mazaninou. V bokorysu tvoří korunu zdiva mostu nevýrazné nízké zábradlí plynule opisující křivku nájezdů na mostní oblouk a relativně rovný úsek vozovky ve středové části mostu. Rozpětí mostu je 540 cm, výška nad hladinou potoka 170 cm a jeho šířka je 450 cm. Kamenná zeď zábradlí mostu vystupuje na západním okraji jen asi 5-15 cm nad povrch vozovky. Zdivo severovýchodního vjezdového zalomení je narušeno částečným…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.10. 2018

historie

Nedaleko soutoku Borovského potoka se Sázavou mimo intravilán obce Stříbrné Hory se nachází jednoduchý klenutý kamenný most. Je situovaný ve volné krajině. Pochází pravděpodobně z přelomu 14. a 15. století. Jde o jednoobloukový most vyskládaný z lomového kamene. Jedná se o technickou památku pozdně středověkého mostu dokládající starou středověkou komunikaci. Opravován byl roku 1987 a následně roku 2014. Od postavení nedalekého nového mostu je nepoužívaný.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Stříbrné Hory

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 boží muka
 Hadrburg
 Česká Bělá
 Železné Horky
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 městské opevnění
 Ronovec
 kostel sv. Kateřiny
 Most sv. Lutriána
 morový sloup
 Smilov
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 Malinův dům
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 rychta (dům čp. 73)
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Rozsochatec
 kostnice
 kostnice
 Skřivánek
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 Dolní brána
 Polná
 děkanství
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 dům U Rytířů
 Židovské město
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Rosička
 boží muka
 Tržní panák
 Štoky
 Sokolov
 mariánský sloup
 Kvasetice
 Chotěboř
 Najdek
 Nový Studenec
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Úsobí
 poštovní stanice
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Bohdalov
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14032
Typ místa: most
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama