U obce Stříbrné Hory stojí jednoduchý klenutý kamenný most. Situovaný ve volné krajině. Pochází pravděpodobně z přelomu 14. a 15. stol. Jednoobloukový most vyskládaný z lomového kamene. Technická památka pozdně středověkého mostu. Délka mostu 540 cm, výška 170 cm, šířka 450 cm.
Hlavní obrázek místa
Historický kamenný most nedaleko Stříbrných Hor
© Pavel Vítek 09/2018
Stříbrné Hory najdeme 10 km východně od Havlíčkova Brodu a 21 km západně od Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice I/19 spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Okolo obce vede železniční trať č. 250, která spojuje Kolín přes Havlíčkův Brod s Brnem. Kamenný most najdeme asi 500 m jižně od centra Stříbrných Hor.
Pavel Vítek, 27.10. 2018
popis

Most je jednoobloukový, postavený z lomového kamene na maltu. Valené zaklenutí oblouku má tvar pravidelného segmentu. Ve spárovaném zdivu jsou sporadicky patrné i cihly. Části plochy zaklenutí u paty oblouku jsou nahrubo nahozeny omítkou. Půdorys mostu se lomeně rozevírá z obou vjezdových stran. Na jižní straně je východní okraj mostu prodloužen o úsek zalomený v opačném smyslu. V těchto místech zalomení se k tělesu mostu dole na levém břehu Borovského potoka připojuje zpevňovací kamenné zdivo tarasu krytého betonovou mazaninou. V bokorysu tvoří korunu zdiva mostu nevýrazné nízké zábradlí plynule opisující křivku nájezdů na mostní oblouk a relativně rovný úsek vozovky ve středové části mostu. Rozpětí mostu je 540 cm, výška nad hladinou potoka 170 cm a jeho šířka je 450 cm. Kamenná zeď zábradlí mostu vystupuje na západním okraji jen asi 5-15 cm nad povrch vozovky. Zdivo severovýchodního vjezdového zalomení je narušeno částečným…  číst dále

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.10. 2018

historie

Nedaleko soutoku Borovského potoka se Sázavou mimo intravilán obce Stříbrné Hory se nachází jednoduchý klenutý kamenný most. Je situovaný ve volné krajině. Pochází pravděpodobně z přelomu 14. a 15. století. Jde o jednoobloukový most vyskládaný z lomového kamene. Jedná se o technickou památku pozdně středověkého mostu dokládající starou středověkou komunikaci. Opravován byl roku 1987 a následně roku 2014. Od postavení nedalekého nového mostu je nepoužívaný.

Pavel Vítek – zdroj: http://www.pamatkovykatalog.cz, 27.10. 2018

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Stříbrné Hory

Místa v okolí

 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 boží muka
 Hadrburg
 Česká Bělá
 Železné Horky
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Ronov
 městské opevnění
 Ronovec
 kostel sv. Kateřiny
 Most sv. Lutriána
 morový sloup
 Smilov
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 stará radnice
 Malinův dům
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 rychta (dům čp. 73)
 kostel sv. Vojtěcha
 židovský hřbitov
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Rozsochatec
 kostnice
 kostnice
 Skřivánek
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 Klešter
 kostel sv. Barbory
 Dolní brána
 Polná
 děkanství
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 dům U Rytířů
 Židovské město
 Měšťanský pivovar
 synagoga
 Rosička
 boží muka
 Tržní panák
 Štoky
 Sokolov
 mariánský sloup
 Kvasetice
 Chotěboř
 Najdek
 Nový Studenec
 kostel sv. Mikuláše
 kamenný most
 poutní kaple sv. Anny
 kostel sv. Ondřeje
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Úsobí
 poštovní stanice
 Chlum
 kostel sv. Vavřince
 Bohdalov
 boží muka
Základní informace místa
ID místa: 14032
Typ místa: most
Stav místa: chátrající
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 27.10.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama