Hřbitovní kostel Nejsvětější Trojice byl postaven patrně počátkem 17. století jako jednoduchá pozdně renesanční stavba. Na počátku 18. století byla přistavěna sakristie dle návrhu arch. Jana Blažeje Santiniho-Aichela s typicky prohnutou střechou a oknem ve tvaru sférického trojúhelníku.
Hlavní obrázek místa
© Alena Volná, 10/2003

Nejsvětější Trojice - význam, historie

Nejsvětější Trojice (také Svatá Trojice, Boží Trojice, trojjediný Bůh) je společné označení Boha v křesťanském dogmatu o třech osobách, které sdílejí jedno božství: Bůh Otec (Bůh, stvořitel světa), Bůh Syn (Ježíš Kristus, vykupitel světa) a Bůh Duch Svatý (posvětitel světa). Nejsvětější trojici symbolizuje trojhran (obvykle malovaný s vševidoucím okem uprostřed). Ve Starém zákoně výslovná zmínka o Bohu jako o Trojici není. Tu nacházíme v Novém zákoně, v Matoušově evangeliu (28, 19–20) ve formulaci, přikazující křtění ve třech jménech (ne nutně osobách). Formulace zní: \"Jděte ke všem národům a získávejte mi učedníky, křtěte je ve jméno Otce i Syna i Ducha Svatého a učte je, aby zachovávali všecko, co jsem vám přikázal\" (Ježíš Kristus). Trojjedinost byla závazně definována roku 381 na prvním konstantinopolském koncilu. Podle některých odborníků tento výrok takhle Ježíš nevyslovil, a posun významu k trojjičnosti je spíše odrazem pozdější reflexe, odpůrci poukazují na to, že představa trojice odporuje absolutnímu monoteismu. Odborníci se v názorech rozcházejí.
E. Horáková podle cs.wikipedia.org, 7.11. 2012
historie

Kostel Nejsvětější Trojice

Hřbitovní kostel, stojící na horním konci Žďáru nad Sázavou, vznikl patrně počátkem 17. století v jednoduché, pozdně renesanční podobě, původně jako hřbitovní či špitální kaple. Na počátku 18. století byla přistavěna sakristie, a to beze vší pochyby architektem Janem Blažejem Santini-Aichelem. Kromě typického prohnutí střešního krovu vykazuje jedinečné znaky Santiniho tvorby – především okno ve tvaru sférického trojúhelníku. Kostel spadá do farnosti svatého Prokopa, Žďár nad Sázavou I., a slouží se zde mše svaté při pohřbech a o slavnosti Nejsvětější Trojice.

Alena Volná, 24.11. 2010

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Žďár nad Sázavou

Místa v okolí

 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 kamenný most
 Najdek
 boží muka
 kostel sv. Václava
 Nové Veselí
 boží muka
 fara
 kaple sv. Rocha
 socha kavky
 železniční viadukt
 Rosička
 kostnice
 rybník Sykovec
 železniční viadukt
 kašna Píseň hor
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Kunhuty
 Medlovský rybník
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Matouše
 kostnice
 Bohdalov
 Ronov
 Kněževes nad Oslavou
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Ronov nad Sázavou
 Kadovské železárny
 Ronovský most
 Kadov
 Lisovská skála
 Zahradiště
 Devět skal
 kostel sv. Ondřeje
 Radešín
 Drátenická skála
 železniční viadukt
 kamenný most
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Železné Horky
 Bobrová
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Moravec
Kontaktní informace
FARNOST SVATÉHO PROKOPA ŽĎÁR NAD SÁZAVOU I.
P. ThLic. Tomáš Holý
fara u svatého Prokopa, Tvrz 12
591 01 Žďár nad Sázavou 1
Tel: 566 625 943
http://www.zdarskefarnosti.cz
prokopzr@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 9565
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 7.11.2012
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama