Současný pozdně barokní farní kostel byl nově vystavěn v letech 1750-1753 na místě staršího gotického, těžce poškozeného husity r. 1424, a to nákladem majitele panství Karla Maxmiliána z Ditrichštejna. Základní kámen položen 1. dubna 1750, slavnostně vysvěcen r. 1753.
Hlavní obrázek místa
© Jiří Čížek 08/2019
Přibyslav je jako obec nad Sázavou prvně zmiňována r. 1257, jako město pak r. 1366. Původní hrad z 13. stol., založený k ochraně stříbrných dolů, byl zničen husity r. 1424. V místě bývalého hradu stojí kostel Narození sv. Jana Křtitele gotického původu a v jeho sousedství městská věž z r. 1497, pozůstatek městského opevnění. Kostel je farním pro farnost Přibyslav a konají se v něm pravidelné bohoslužby. Městem prochází silnice I/19 v úseku mezi Havlíčkovým Brodem a Žďárem nad Sázavou. Tatáž města spojuje i železniční trať 250, na níž má Přibyslav nádraží a která dále pokračuje do Brna a na Slovensko.
29.9. 2019
popis

Kostel je postaven na křížovém půdorysu s půlkruhově uzavřeným presbytářem a obdélnou sakristií s oratoří v patře po severní straně. Rohy západního průčelí jsou konkávně prohnuty a v nich jsou niky s barokními sochami sv. Jana Nepomuckého a Jana Křtitele. Průčelí vrcholí trojúhelníkovým štítem se sochou Immaculaty. Podélná loď je sklenuta dvěma poli valené klenby s lunetami, příčná loď valenými klenbami se třemi lunetami, presbytář pak jedním polem křížové klenby bez žeber. Rokokové vnitřní zařízení je jednotné z 2. poloviny 18. stol. Hlavní oltář je rámový s obrazem Narození sv. Jana Křtitele, nad obrazem socha Boha Otce, při stěnách sochy sv. Petra a Pavla. V příčné lodi jsou dva shodné portálové oltáře z umělého mramoru. Rokoková kazatelna je zdobena sochami čtyř evangelistů, proti ní velká křtitelnice. Křížová cesta z r. 1880 pochází z dílny Jana Heindla ve Vídni. Varhany z r. 1849 Johanna Wiktory byly…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: UPČ 3, Academia 1980ˇa další webové stránky), 3.10. 2019

historie

Současný kostel Narození sv. Jana Křtitele byl nově vystavěn v letech 1750-1753 na místě původního kostela gotického, který byl těžce poškozen r. 1424 při dobývání města husity. V r. 1750 totiž rozhodl pobělohorský majitel panství Karel Maxmilián z Ditrichštejna o stavbě nového kostela, jehož základní kámen byl položen 1. dubna téhož roku. Slavnostně vysvěcen byl v r. 1753. V r. 1767 však kostel stejně jako celou Přibyslav zasáhl požár. Poškodil střechu kostela i blízkou gotickou městskou věž (viz heslo Přibyslavská věž), v níž byl žár tak silný, že roztavil zvony i hodinový stroj. Střechu se podařilo opravit ještě téhož roku. V r. 1891 restauroval interiér kostela Antonín Sucharda. I později pokračovaly další úpravy kostela. Když byla nahrazována původní dřevěná podlaha kamennou dlažbou, bylo nalezeno několik fragmentů původního gotického zdiva, dlažby a několik náhrobních desek. Po 2. vatikánském koncilu byla odstraněna barokní…  číst dále

Jiří Špaček (zdroj: UPČ 3, Academia 1980), 31.8. 2019

Půdorys místa


© Pavel Zany Komárek 08/2012
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Přibyslav

Místa v okolí

 Přibyslavská věž
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 Ronov
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kamenný most
 Železné Horky
 kostnice
 kostnice
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Česká Bělá
 Hadrburg
 Rosička
 Smilov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Klešter
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 Najdek
 kamenný most
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 Havlíčkův dům
 morový sloup
 Malinův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 stará radnice
 Ronovec
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Rudolec
 Skřivánek
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 Rozsochatec
 Dolní Krupá
 kostel sv. Víta
 Tržní panák
 Štoky
 Nové Veselí
 Soběnov
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 fara
 kostel sv. Václava
 dolní hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 Bohdalov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Zahradiště
Základní informace místa
ID místa: 10946
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 3.10.2019
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výlet za triobity do starého lomu Požáry v Praze - Řeporyjích

Cestování

Nevíte kam se vrtnout v sobotní nebo nedělní odpoledne? Prozkoumejte národní přírodní památku Požáry, která má ze stratigrafického hlediska světový význam. Vstup do areálu je volný.

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

reklama