Tvrz se připomíná až roku 1526. Vznikla z důvodu ochrany vedle stojícího hamru, takže nebyla klasickým sídlem šlechty. Později byla tvrz využívaná jako usedlost, ale omezený prostor a zhoršená přístupnost vedly k jejímu definitivnímu opuštění.
Hlavní obrázek místa
Vyvýšené jádro tvrziště
© Dušan Dohňanský 10/2019
Hamr i tvrz se připomíná v roce 1526. Tvrziště se nachází na pahorku narušeném lomem na severozápadním okraji místní části obce, nad pravým břehem Sázavy. Je to zvlněná plošina o průměru cca 15 m. Ještě počátkem 19. století stála na skále zřícenina tvrze obdélnikového půdorysu, což je zachyceno na mapě stabilního katastru z roku 1835. Údajně to byla zřícenina do výšky prvního poschodí. Při kopání tam byly nalezeny stříbrné mince.
K přesnému datování a potvrzení kamenné stavby je nutné provést archeologickou sondáž a výzkum.
Dohňanský D. - zdroj : M. Plaček - Ilustrovaná encyklopedie moravských hradů, hrádků a tvrzí; V. Nekuda a J. Unger - Hrádky a tvrze na Moravě, 24.3. 2020


  Vložit do oblíbených
  Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Hamry nad Sázavou

  Místa v okolí

  Základní informace místa
  ID místa: 14753
  Typ místa: tvrz
  Stav místa: zaniklý
  Přístupnost: příležitostně
  Odkaz: https://www.hrady.cz/index.php?OID=14753
  Uveřejněno: 24.3.2020
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  Články

  Leden býval měsícem odpočinku, mrazu, obav o živobytí, ale také měsícem naděje a lidových mouder

  Ostatní

  Vítám v novém roce všechny příznivce historie. Leden je nejen začátkem nového kalendářního roku, ale také, jak již sám jeho název napovídá, měsícem ledu, a tedy i mrazu a sněhových pokrývek, jež halí přírodu i lidská obydlí. Alespoň takto by to mělo být. Mnohaleté sledování počasí nám však ukazuje, že lednové teploty mají meziročně spíše vzrůstající tendenci

  Mikulovská středověká rozhledna a zatopený vápencový lom – dvě úžasné scenérie, které stojí za vidění

  Cestování

  Moje podzimní toulky jihem Moravy se pomalu blíží do finále. Po návštěvě Valtic a lednického Minaretu se dnes vydáme na dvě trošku méně známé lokality. Jednomu se říká Kozí hrádek a druhému Janičův vrch. Obě místa od sebe dělí zhruba dva kilometry pěší chůze.

  Škoda na autě? Její náhradu vyřeší pojištění

  Reklamní sdělení

  Měli jste bouračku a máte poškozené auto? Opravy nebudou laciné, škody na autě se mohou vyšplhat až do stovek tisíc korun. Pokud máte správné pojištění, pojišťovna vám vyplatí pojistné plnění.

  Trápily naše předky kilogramy navíc nebo jde o novodobý fenomén?

  Zajímavosti

  Vánoce utekly jako voda, dárky jsou rozdány, zásoby jídla pomalu mizí a jediné, co nám přibylo, bude nejspíš nějaký ten kilogram hmotnosti navíc. Celý rok se snažíme držet linii a pak stačí pár dní a naše snažení je pryč.

  Putování starými českými vánocemi aneb co jste o nejkrásnějších svátcích roku možná vůbec netušili….

  Hrady a zámky

  Adventní a vánoční čas býval již od nepaměti spojen s řadou rituálů, pověr a tradic starých jako lidstvo samo. Po mnohá staletí se udržovaly především na venkově. Původní pohanské rituály se časem promísily s křesťanskými vlivy a do dnešních dnů nám tu zanechaly řadu krásných vánočních zvyků.

  Jak to vypadalo v městské kuchyni v dobách středověku a proč mívali černé kuchyně, když my máme bílé?

  Hrady a zámky

  Napadlo vás někdy, jak asi vypadala kuchyně za dob středověku? Byla to samostatná místnost jako dnes? V čem se vařilo, v čem se peklo? Jak uchovávali zásoby, existovaly spíže? A co tehdejší kuchyňské vybavení?

  reklama