Klášter založily před rokem 1269 dcery Vítka z Klokot. Prošel několika gotickými etapami a barokní přestavbou 1652–1734. Zrušen 1782, poté továrna a zámek (kostel farní). Po roce 1945 chátrá bez využití.
Hlavní obrázek místa
Západní křídlo
© Jaroslav Šefčík, 09/2009

Bývalý klášter cisterciaček Údolí Panny Marie v Pohledu, dnes zámek a farní kostel sv. Ondřeje

Klášter založily dcery Vítka z Klokot, Jitka, Ludmila a Kateřina. Posledně jmenovaná se stala první abatyší. Výstavba začala v polovině 60. let 13. století u zřejmě jen o málo staršího původně farního kostela. Se založením kláštera souhlasila (snad se zpětnou platností) generální kapitula řádu roku 1269. Klášter zpočátku trpěl minimální majetkovou základnou, která se rozrůstala velmi pomalu. Roku 1329 vyhořel, obnova se protáhla snad až do roku 1351. Až tehdy byly zřejmě jeho budovy postaveny z kamene. Na počátku husitských válek byl klášter dvakrát vypálen (1422, 1424), k obnově komunity došlo zřejmě až v 80. letech 15. století zásluhou Jana Bočka z Kunštátu. Na přelomu 15. a 16. století byly budovy obnoveny ve stylu pozdní gotiky a rané renesance, část však zůstala dřevěná. Klášter obnovil svou hospodářskou základnu díky pobělohorským přesunům majetku. To umožnilo začít roku 1652 s barokní obnovou, která skončila o více než 40 let později zánikem všech dřevěných budov. Další úpravy probíhaly v letech 1714–49. Roku 1782 byl klášter zrušen, dalších 10 let zde působily pražské karmelitky. Poté využila budovy továrna, kostel se stal farním s novým zasvěcením sv. Ondřeji. Od roku 1807 sloužila někdejší prelatura a konvent jako zámek – sídlo majitele panství. Od roku 1945 byla v zámku škola, po jejím přesunu objekt chátrá. Kostel slouží nadále jako farní.
Ivan Grisa, dle Vlček - Sommer - Foltýn, Encykopedie českých klášterů, Libri 1997, 10.10. 2009
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled

Místa v okolí

 Hadrburg
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 kutiště Poperk
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Česká Bělá
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovec
 židovský hřbitov
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Přibyslav
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 boží muka
 Smilov
 Železné Horky
 Rozsochatec
 kaple Panny Marie
 Most sv. Lutriána
 evangelický kostel
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Skřivánek
 rychta (dům čp. 73)
 kaple
 Ronov
 Kvasetice
 Tržní panák
 Štoky
 kostel sv. Mikuláše
 Čertův stolek
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 poutní kaple sv. Anny
 Sokolov
 Klešter
 kostnice
 Dolní brána
 kostel sv. Barbory
 Polná
 Chotěboř
 Soběnov
 kostnice
 děkanství
 dům U Rytířů
 Panský pivovar
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 Úsobí
 Věž
 poštovní stanice
 boží muka
 Rosička
 boží muka
 Nový Studenec
 Štěpánov
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Zboží
 zvonička
 Bačkov
 židovský hřbitov
 pamětní kámen
Základní informace místa
ID místa: 5334
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama