Klášter založily před rokem 1269 dcery Vítka z Klokot. Prošel několika gotickými etapami a barokní přestavbou 1652–1734. Zrušen 1782, poté továrna a zámek (kostel farní). Po roce 1945 chátrá bez využití.
Hlavní obrázek místa
Západní křídlo
© Jaroslav Šefčík, 09/2009

Bývalý klášter cisterciaček Údolí Panny Marie v Pohledu, dnes zámek a farní kostel sv. Ondřeje

Klášter založily dcery Vítka z Klokot, Jitka, Ludmila a Kateřina. Posledně jmenovaná se stala první abatyší. Výstavba začala v polovině 60. let 13. století u zřejmě jen o málo staršího původně farního kostela. Se založením kláštera souhlasila (snad se zpětnou platností) generální kapitula řádu roku 1269. Klášter zpočátku trpěl minimální majetkovou základnou, která se rozrůstala velmi pomalu. Roku 1329 vyhořel, obnova se protáhla snad až do roku 1351. Až tehdy byly zřejmě jeho budovy postaveny z kamene. Na počátku husitských válek byl klášter dvakrát vypálen (1422, 1424), k obnově komunity došlo zřejmě až v 80. letech 15. století zásluhou Jana Bočka z Kunštátu. Na přelomu 15. a 16. století byly budovy obnoveny ve stylu pozdní gotiky a rané renesance, část však zůstala dřevěná. Klášter obnovil svou hospodářskou základnu díky pobělohorským přesunům majetku. To umožnilo začít roku 1652 s barokní obnovou, která skončila o více než 40 let později zánikem všech dřevěných budov. Další úpravy probíhaly v letech 1714–49. Roku 1782 byl klášter zrušen, dalších 10 let zde působily pražské karmelitky. Poté využila budovy továrna, kostel se stal farním s novým zasvěcením sv. Ondřeji. Od roku 1807 sloužila někdejší prelatura a konvent jako zámek – sídlo majitele panství. Od roku 1945 byla v zámku škola, po jejím přesunu objekt chátrá. Kostel slouží nadále jako farní.
Ivan Grisa, dle Vlček - Sommer - Foltýn, Encykopedie českých klášterů, Libri 1997, 10.10. 2009
Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Pohled

Místa v okolí

 Hadrburg
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 kutiště Poperk
 městské opevnění
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Česká Bělá
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Ronovec
 židovský hřbitov
 Žižkova mohyla
 boží muka
 Přibyslavská věž
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 boží muka
 Přibyslav
 Smilov
 Železné Horky
 Rozsochatec
 kaple Panny Marie
 Most sv. Lutriána
 evangelický kostel
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 Skřivánek
 rychta (dům čp. 73)
 Ronov
 Kvasetice
 Tržní panák
 Štoky
 kostel sv. Mikuláše
 mariánský sloup
 židovský hřbitov
 poutní kaple sv. Anny
 Sokolov
 Klešter
 Chotěboř
 kostnice
 Dolní brána
 kostel sv. Barbory
 Polná
 kostnice
 děkanství
 dům U Rytířů
 Panský pivovar
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 Úsobí
 Věž
 poštovní stanice
 boží muka
 Rosička
 boží muka
 Nový Studenec
 Štěpánov
 boží muka
 zámecká sýpka
 boží muka
 boží muka
 Herálec
 boží muka
 návesní kaple
 boží muka
 Větrný Jeníkov
 boží muka
 Rudolec
 kaple sv. Anny
 Zboží
 zvonička
 Bačkov
 židovský hřbitov
Základní informace místa
ID místa: 5334
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 10.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama