Hrad v Přibyslavi vznikl asi současně s městem na podnět Přibyslava z Polné v pol. 13. stol., kdy střežil stříbrné doly. R. 1424 obléhán a dobyt husity, u hradu umírá Jan Žižka. R. 1431 obléhán vévodou Albrechtem, ale tentokrát nedobyt. Zpustlý již v r. 1515. Hrad zcela rozebrán a místo zastavěno.
Hlavní obrázek místa
Pohled na část Vyšehrad, nacházející se východně od kostela
© IvoR 2015
Město Přibyslav vzniklo pravděpodobně v polovině 13. století. Zakladatelem byl podle všeho Přibyslav z Polné. Tou dobou bylo po Jihlavě druhým nejdůležitějším místem těžby stříbra u nás. Nepřekvapuje, že již tehdy zde vznikl hrad jako strážce důlní činnosti. Zaujal místo východně od kostela, na skalnatém návrší nad řekou Sázavou, v dnešní lokalitě Vyšehrad. Osudným okamžikem se stalo období husitského hnutí. Tou dobou hrad držel Čeněk z Ronova, který byl na straně katolíků. Sám se zúčastnil střetů u Chotěboře v roce 1421. V roce 1424 Přibyslav obléhal samotný Jan Žižka. Hrad padl, město bylo vypáleno. Při samotném obléhání 11.10.1424, jak uvádí Staré letopisy České - "Tady se bratr Jan Žižka smrtelně roznemohl od hlízy a učinil odkaz svým věrným bratřím". Hrad však za čas opět plnil svoji funkci, neboť v roce 1431 byl znovu obléhán, tentokrát vévodou Albrechtem, ale již neúspěšně. Časem však zpustl, neboť v letech 1515 a 1547 je zmínka o jeho zániku. Hrad byl zcela rozebrán a na jeho místě vznikla zástavba. Je až s podivem, že se z hradu nic nedochovalo mimo hradního příkopu, který dnes kopíruje ulice Vyšehrad.
Rozehnal Ivo - zdroj wikipedie.cz, 22.9. 2022
Vysočina, Přibyslav

Místa v okolí

 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 Ronov
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kamenný most
 Železné Horky
 kostnice
 kostnice
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Česká Bělá
 Hadrburg
 Rosička
 Smilov
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Klešter
 Dolní brána
 děkanství
 Polná
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 Najdek
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 městské opevnění
 stará radnice
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Ronovec
 Hnátův kámen
 Rudolec
 kostel sv. Vojtěcha
 Skřivánek
 kaple sv. Anny
 židovský hřbitov
 železniční viadukt
 Rozsochatec
 Nové Veselí
 boží muka
 kostel sv. Víta
 kaple sv. Rocha
 fara
 Tržní panák
 Štoky
 Dolní Krupá
 Soběnov
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Vavřince
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 Bohdalov
 kaple Panny Marie
 kostel sv. Ondřeje
 židovský hřbitov
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Zahradiště
Základní informace místa
ID místa: 16739
Typ místa: hrad
Stav místa: zaniklý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 23.9.2022
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama