Rozhledna (24 m) byla postavena r. 2001 jako telekomunikační stožár (42 m) a současně jako rozhledna na vrcholu Rosička (645 m n. m.). Na jejím místě stával počátkem 20. stol. letecký maják. Po 2. svět. válce zde stála dřevěná rozhledna s triangulačním bodem.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Rosička
2004 © Lenka Daňková
Rozhledna se nachází na vrcholu Rosička ve výšce 645 metrů nad mořem. Vystavěna byla jedním z mobilních operátorů na místě někdejší dřevěné rozhledny a poprvé byla zpřístupněna 12. srpna 2001. Rozhledna je charakteristická točitým schodištěm, které obíhá kovové vřeteno, na jehož konci je ve výšce 24 m nad terénem vyhlídková plošina. Na plošinu vede 134 schodů, celková výška stožáru je 42 metrů.
Lenka Daňková, 14.4. 2004
popis

Provozní řád: 1. Výstup na rozhlednu: - výstup na rozhlednu pouze na vlastní nebezpečí; - zejména při sestupu z rozhledny je nutné se přidržovat zábradlí; - dětem do 15 let je výstup na rozhlednu povolen pouze v doprovodu osoby starší 18 let (maximálně 5 dětí v doprovodu jedné osoby); - maximální počet osob na rozhledně je 30; - maximální doba, po kterou lze na vyhlídkové plošině rozhledny setrvat, je 15 minut; 2. Zákaz: - zákaz poškozování jakékoliv části rozhledny, vstupování do prostoru pro umístění technologie, přelézání a nahýbání se přes zábradlí; - zákaz kouření na schodišti i na hlavní plošině a shazování jakýchkoliv předmětů z rozhledny; - zákaz vystupu na rozhlednu se psy; - zákaz vstupu na rozhlednu podnapilým osobám a osobám pod vlivem omamných látek. Rozhledna je volně přístupná, omezení je jen za špatných klimatických podmínek.

Zbyněk Michálek, 9.1. 2016

historie

Rozhledna Rosička byla postavena v rámci výstavby telekomunikačního stožáru pro firmu ČESKÝ MOBIL, která je jedním z provozovatelů sítě mobilních telefonů. Prvopočátek snahy o výstavbu rozhledny na tomto místě je třeba hledat již krátce po roce 1990, kdy obce Sázava a Nížkov začali hledat možnosti realizace této myšlenky. Dříve zde totiž stával letecký maják a později po 2. svět. válce dřevěná rozhledna, pod kterou byly pořádány výlety (tancovačky). Rozpočty samotných obcí by však asi nikdy nedovolily tento záměr uvést v život. Možnost se naskytla až se vstupem operátorů mobilních telefonů na naše území. Obec Sázava proto oslovila všechny provozovatele sítě mobilních telefonů s nabídkou pozemku pro umístění telekomunikačního stožáru, přičemž si dala podmínku, že součástí stožáru bude i vyhlídková plošina pro turisty. Po různých jednáních došlo nakonec k dohodě s firmou ČESKÝ MOBIL. Výsledkem je tento telekomunikační stožár…  číst dále

5.11. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Rosička

Místa v okolí

 kostnice
 Najdek
 Nové Veselí
 kostnice
 fara
 boží muka
 kamenný most
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 Ronov
 Ronov nad Sázavou
 boží muka
 Ronovský most
 Rudolec
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Bohdalov
 kamenný most
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 Žižkova mohyla
 synagoga
 Židovské město
 Hastrmanka
 děkanství
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 socha kavky
 Dolní brána
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 boží muka
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 rychta (dům čp. 73)
 železniční viadukt
 kostel sv. Kateřiny
 Železné Horky
 kamenný most
 Černá
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 Zahradiště
 Kněževes nad Oslavou
 Jamné
 poutní kaple sv. Anny
 Česká Bělá
 Rytířsko
 rybník Sykovec
 Hadrburg
 Medlovský rybník
 kostel sv. Matouše
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Lisovská skála
 Devět skal
Základní informace místa
ID místa: 2367
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pláže na ostrově CRES, které jsou dostupné autem nebo pěšky

Cestování

Na Chorvatském ostrově CRES je bezpočet nádherných pláží. Některé jsou dostupné autem, některé jen lodí. Navštívili jsme ty které jsou dostupné autem z pevniny a zjistili jejich přednosti a nedostatky. Jako výchozí bod bylo pro nás město Cres.

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

reklama