Rozhledna (24 m) byla postavena r. 2001 jako telekomunikační stožár (42 m) a současně jako rozhledna na vrcholu Rosička (645 m n. m.). Na jejím místě stával počátkem 20. stol. letecký maják. Po 2. svět. válce zde stála dřevěná rozhledna s triangulačním bodem.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Rosička
2004 © Lenka Daňková
Rozhledna se nachází na vrcholu Rosička ve výšce 645 metrů nad mořem. Vystavěna byla jedním z mobilních operátorů na místě někdejší dřevěné rozhledny a poprvé byla zpřístupněna 12. srpna 2001. Rozhledna je charakteristická točitým schodištěm, které obíhá kovové vřeteno, na jehož konci je ve výšce 24 m nad terénem vyhlídková plošina. Na plošinu vede 134 schodů, celková výška stožáru je 42 metrů.
Lenka Daňková, 14.4. 2004
popis

Provozní řád: 1. Výstup na rozhlednu: - výstup na rozhlednu pouze na vlastní nebezpečí; - zejména při sestupu z rozhledny je nutné se přidržovat zábradlí; - dětem do 15 let je výstup na rozhlednu povolen pouze v doprovodu osoby starší 18 let (maximálně 5 dětí v doprovodu jedné osoby); - maximální počet osob na rozhledně je 30; - maximální doba, po kterou lze na vyhlídkové plošině rozhledny setrvat, je 15 minut; 2. Zákaz: - zákaz poškozování jakékoliv části rozhledny, vstupování do prostoru pro umístění technologie, přelézání a nahýbání se přes zábradlí; - zákaz kouření na schodišti i na hlavní plošině a shazování jakýchkoliv předmětů z rozhledny; - zákaz vystupu na rozhlednu se psy; - zákaz vstupu na rozhlednu podnapilým osobám a osobám pod vlivem omamných látek. Rozhledna je volně přístupná, omezení je jen za špatných klimatických podmínek.

Zbyněk Michálek, 9.1. 2016

historie

Rozhledna Rosička byla postavena v rámci výstavby telekomunikačního stožáru pro firmu ČESKÝ MOBIL, která je jedním z provozovatelů sítě mobilních telefonů. Prvopočátek snahy o výstavbu rozhledny na tomto místě je třeba hledat již krátce po roce 1990, kdy obce Sázava a Nížkov začali hledat možnosti realizace této myšlenky. Dříve zde totiž stával letecký maják a později po 2. svět. válce dřevěná rozhledna, pod kterou byly pořádány výlety (tancovačky). Rozpočty samotných obcí by však asi nikdy nedovolily tento záměr uvést v život. Možnost se naskytla až se vstupem operátorů mobilních telefonů na naše území. Obec Sázava proto oslovila všechny provozovatele sítě mobilních telefonů s nabídkou pozemku pro umístění telekomunikačního stožáru, přičemž si dala podmínku, že součástí stožáru bude i vyhlídková plošina pro turisty. Po různých jednáních došlo nakonec k dohodě s firmou ČESKÝ MOBIL. Výsledkem je tento telekomunikační stožár…  číst dále

5.11. 2004

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Rosička

Místa v okolí

 kostnice
 Najdek
 Nové Veselí
 kostnice
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 fara
 kamenný most
 kostel sv. Václava
 Ronov
 Ronov nad Sázavou
 boží muka
 Ronovský most
 Rudolec
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 kaple sv. Barbory
 Žďár nad Sázavou
 Bohdalov
 kamenný most
 Přibyslav
 dolní hřbitov
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 boží muka
 Přibyslavská věž
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 Žižkova mohyla
 Židovské město
 kaplička
 dům U Rytířů
 děkanství
 Hastrmanka
 socha kavky
 židovský hřbitov
 Měšťanský pivovar
 Dolní brána
 Polná
 Panský pivovar
 Klešter
 boží muka
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 rychta (dům čp. 73)
 železniční viadukt
 kostel sv. Kateřiny
 Železné Horky
 kamenný most
 Černá
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 Zahradiště
 Kněževes nad Oslavou
 Jamné
 poutní kaple sv. Anny
 Rytířsko
 Česká Bělá
 rybník Sykovec
 Hadrburg
 Medlovský rybník
 kostel sv. Matouše
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Lisovská skála
 Devět skal
Základní informace místa
ID místa: 2367
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama