Rozhledna (24 m) byla postavena r. 2001 jako telekomunikační stožár (42 m) a současně jako rozhledna na vrcholu Rosička (645 m n. m.). Na jejím místě stával počátkem 20. stol. letecký maják. Po 2. svět. válce zde stála dřevěná rozhledna s triangulačním bodem.
Hlavní obrázek místa
Rozhledna Rosička
2004 © Lenka Daňková
Rozhledna se nachází na vrcholu Rosička ve výšce 645 metrů nad mořem. Vystavěna byla jedním z mobilních operátorů na místě někdejší dřevěné rozhledny a poprvé byla zpřístupněna 12. srpna 2001. Rozhledna je charakteristická točitým schodištěm, které obíhá kovové vřeteno, na jehož konci je ve výšce 24 m nad terénem vyhlídková plošina. Na plošinu vede 134 schodů, celková výška stožáru je 42 metrů.
Lenka Daňková, 14.4. 2004
popis

Provozní řád: 1. Výstup na rozhlednu: - výstup na rozhlednu pouze na vlastní nebezpečí; - zejména při sestupu z rozhledny je nutné se přidržovat zábradlí; - dětem do 15 let je výstup na rozhlednu povolen pouze v doprovodu osoby starší 18 let (maximálně 5 dětí v doprovodu jedné osoby); - maximální počet osob na rozhledně je 30; - maximální doba, po kterou lze na vyhlídkové plošině rozhledny setrvat, je 15 minut; 2. Zákaz: - zákaz poškozování jakékoliv části rozhledny, vstupování do prostoru pro umístění technologie, přelézání a nahýbání se přes zábradlí; - zákaz kouření na schodišti i na hlavní plošině a shazování jakýchkoliv předmětů z rozhledny; - zákaz vystupu na rozhlednu se psy; - zákaz vstupu na rozhlednu podnapilým osobám a osobám pod vlivem omamných látek. Rozhledna je volně přístupná, omezení je jen za špatných klimatických podmínek.

Zbyněk Michálek, 9.1. 2016

historie

Rozhledna Rosička byla postavena v rámci výstavby telekomunikačního stožáru pro firmu ČESKÝ MOBIL, která je jedním z provozovatelů sítě mobilních telefonů. Prvopočátek snahy o výstavbu rozhledny na tomto místě je třeba hledat již krátce po roce 1990, kdy obce Sázava a Nížkov začali hledat možnosti realizace této myšlenky. Dříve zde totiž stával letecký maják a později po 2. svět. válce dřevěná rozhledna, pod kterou byly pořádány výlety (tancovačky). Rozpočty samotných obcí by však asi nikdy nedovolily tento záměr uvést v život. Možnost se naskytla až se vstupem operátorů mobilních telefonů na naše území. Obec Sázava proto oslovila všechny provozovatele sítě mobilních telefonů s nabídkou pozemku pro umístění telekomunikačního stožáru, přičemž si dala podmínku, že součástí stožáru bude i vyhlídková plošina pro turisty. Po různých jednáních došlo nakonec k dohodě s firmou ČESKÝ MOBIL. Výsledkem je tento telekomunikační stožár…  číst dále

5.11. 2004

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Rosička

Místa v okolí

 kostnice
 Najdek
 kostnice
 Nové Veselí
 kaple sv. Rocha
 kamenný most
 boží muka
 fara
 kostel sv. Václava
 Ronov
 Ronov nad Sázavou
 boží muka
 Rudolec
 Ronovský most
 železniční viadukt
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Anny
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 Bohdalov
 kamenný most
 Přibyslav
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 boží muka
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 boží muka
 kostel sv. Barbory
 synagoga
 Židovské město
 Žižkova mohyla
 děkanství
 dům U Rytířů
 Hastrmanka
 kaplička
 židovský hřbitov
 socha kavky
 Měšťanský pivovar
 Dolní brána
 Panský pivovar
 Polná
 Klešter
 boží muka
 železniční viadukt
 kutiště Poperk
 rychta (dům čp. 73)
 železniční viadukt
 kostel sv. Kateřiny
 Železné Horky
 kamenný most
 Černá
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 Zahradiště
 Kněževes nad Oslavou
 Jamné
 poutní kaple sv. Anny
 Rytířsko
 Česká Bělá
 rybník Sykovec
 Hadrburg
 Mrázkova louka
 Medlovský rybník
 kostel sv. Matouše
 železniční viadukt
 kostel sv. Jiljí
 kostel sv. Martina
 Lisovská skála
 Devět skal
Základní informace místa
ID místa: 2367
Typ místa: věž
Podkategorie: rozhledna
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 15.4.2004
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Trnava bývá nazývána „slovenským Římem“ a podíváme se na klasicistní zámek Dolná Krupá

Hrady a zámky

Trnava je nejstarším svobodným královským městem na Slovensku. Dnešní krajské město Trnava je významným centrem bohatého regionu mezi Malými Karpatami a Povážským Inovcem. Je to město baroka, jeho největší stavební rozkvět nastal v 17. a 18. století a je do značné míry spojen se založením univerzity a přítomností arcibiskupství. Ve městě stojí barokní paláce, univerzitní a církevní stavby a je zde taky několik kostelů. Zámek Dolná Krupá je krásné klasicistní šlechtické sídlo a je proslulý tím, že zde pobýval světově proslulý hudební skladatel Ludwig van Beethoven. Na zámku má sídlo Muzeum hudby.

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Naposledy navštívené

reklama