Kamenný most pochází z přelomu 18. a 19. století. Most 18 metrů dlouhý a 3,5 metrů široký. Jednoobloukový, oblouk má rozpětí 10 metrů a vzepětí 3,3 metry. Horní okraj z kamenných kvádrů je v průměru 4,5 metru nad hladinou řeky. Je v technicky dobrém stavu.
Hlavní obrázek místa
Kamenný historický most v Hanrech nad Sázavou
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Hamry nad Sázavou leží 3,5 km západně od centra Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice č. I/19, spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Také zde prochází a má zastávku trať č. 250, která vede z Havlíčkova Brodu do Brna. Autobusy je spojení do Žďáru nad Sázavou, Jihlavy, nebo Přibyslavi. Kamenný most naleznete v části obce Dolní Hamry přes Sázavu na komunikaci Žďár - Sázava a Žďár – Najdek – Šlákhamry.
Pavel Vítek, 1.11. 2018
popis

První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1470. Kamenný most přes řeku Sázavu pochází z přelomu 18. a 19. století. Vede přes něj místní silnice, která spojuje komunikace procházející po opačných březích Sázavy. Most dala na své náklady postavit obec Hamry nad Sázavou. Stavbu prováděl Jan Bouček ze Zámku ve Žďáru. Most je 18 metrů dlouhý a 3,5 metrů široký. Zajímavostí je, že je pouze jednoobloukový, přičemž oblouk má rozpětí 10 metrů a vzepětí 3,3 metry. Klenba jednoobloukového mostu je vysoce vyklenutá a má střechovitý tvar. Horní okraj parapetu složeného z kamenných kvádrů je v průměru 4,5 metru nad hladinou řeky. Na všech čtyřech stranách je zakončen žulovými patníky. Most má dvě velmi čisté linie a je i dnes v technicky dobrém stavu. V majetku obce je dodnes. Ale zejména k okolí této stavební památky se obec chová velmi macešsky. Náletové dřeviny neblaze působí na historickou stavbu a nevzhledné kůlny hyzdí…  číst dále

Pavel Vítek, 1.11. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Hamry nad Sázavou

Místa v okolí

 Najdek
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Markéty
 dolní hřbitov
 boží muka
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 Rosička
 kostnice
 fara
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 kostnice
 Ronov
 socha kavky
 železniční viadukt
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 kostel sv. Vavřince
 Rudolec
 Bohdalov
 železniční viadukt
 kaple sv. Anny
 rybník Sykovec
 Přibyslav
 boží muka
 boží muka
 Přibyslavská věž
 kostel sv. Matouše
 Medlovský rybník
 Žižkova mohyla
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 Kněževes nad Oslavou
 Železné Horky
 Zahradiště
 kutiště Poperk
 Lisovská skála
 kostel sv. Kateřiny
 Kadov
 Devět skal
 Kadovské železárny
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 kamenný most
 synagoga
 Židovské město
 Hastrmanka
 Měšťanský pivovar
 dům U Rytířů
 židovský hřbitov
 děkanství
 Dolní brána
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 boží muka
 Drátenická skála
 železniční viadukt
 Radešín
 Česká Bělá
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Jamné
 Rytířsko
Základní informace místa
ID místa: 14042
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.

Historie

Současná irská literatura nabízí spoustu zajímavých úlomků z historie země v době Vikingů, tedy v 9. až 12. stol. Informace jsou ale často velmi nesourodé. Následující článek se proto pokouší dát dohromady souvislý příběh o událostech v Irsku z této doby.

Pohádkovému Jičínu předcházela jedna z největších katastrof 17. století

Hrady a zámky

Kdo by neznal hlavní město pohádek, Jičín! Město nacházející se v ráji, tedy v tom Českém ráji. Žil zde loupežník Rumcajs se svou rodinou. Tyto pohádkové postavičky milovaly celé generace nejen dětí a v městě Jičíně na ně narazíte téměř na každém kroku.

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

reklama