Kamenný most pochází z přelomu 18. a 19. století. Most 18 metrů dlouhý a 3,5 metrů široký. Jednoobloukový, oblouk má rozpětí 10 metrů a vzepětí 3,3 metry. Horní okraj z kamenných kvádrů je v průměru 4,5 metru nad hladinou řeky. Je v technicky dobrém stavu.
Hlavní obrázek místa
Kamenný historický most v Hanrech nad Sázavou
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Hamry nad Sázavou leží 3,5 km západně od centra Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice č. I/19, spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Také zde prochází a má zastávku trať č. 250, která vede z Havlíčkova Brodu do Brna. Autobusy je spojení do Žďáru nad Sázavou, Jihlavy, nebo Přibyslavi. Kamenný most naleznete v části obce Dolní Hamry přes Sázavu na komunikaci Žďár - Sázava a Žďár – Najdek – Šlákhamry.
Pavel Vítek, 1.11. 2018
popis

První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1470. Kamenný most přes řeku Sázavu pochází z přelomu 18. a 19. století. Vede přes něj místní silnice, která spojuje komunikace procházející po opačných březích Sázavy. Most dala na své náklady postavit obec Hamry nad Sázavou. Stavbu prováděl Jan Bouček ze Zámku ve Žďáru. Most je 18 metrů dlouhý a 3,5 metrů široký. Zajímavostí je, že je pouze jednoobloukový, přičemž oblouk má rozpětí 10 metrů a vzepětí 3,3 metry. Klenba jednoobloukového mostu je vysoce vyklenutá a má střechovitý tvar. Horní okraj parapetu složeného z kamenných kvádrů je v průměru 4,5 metru nad hladinou řeky. Na všech čtyřech stranách je zakončen žulovými patníky. Most má dvě velmi čisté linie a je i dnes v technicky dobrém stavu. V majetku obce je dodnes. Ale zejména k okolí této stavební památky se obec chová velmi macešsky. Náletové dřeviny neblaze působí na historickou stavbu a nevzhledné kůlny hyzdí…  číst dále

Pavel Vítek, 1.11. 2018

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Hamry nad Sázavou

Místa v okolí

 Najdek
 železniční viadukt
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 boží muka
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 Rosička
 fara
 kostnice
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 kostnice
 Ronov
 kaplička
 socha kavky
 železniční viadukt
 Ronov nad Sázavou
 Ronovský most
 kostel sv. Vavřince
 Rudolec
 Bohdalov
 železniční viadukt
 kaple sv. Anny
 rybník Sykovec
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Medlovský rybník
 kostel sv. Matouše
 Žižkova mohyla
 kašna Píseň hor
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 Železné Horky
 Kněževes nad Oslavou
 Zahradiště
 kutiště Poperk
 Lisovská skála
 kostel sv. Kateřiny
 Kadov
 Kadovské železárny
 Devět skal
 kamenný most
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 Hastrmanka
 Židovské město
 synagoga
 dům U Rytířů
 děkanství
 Měšťanský pivovar
 židovský hřbitov
 Dolní brána
 Panský pivovar
 Klešter
 Polná
 boží muka
 Mrázkova louka
 Drátenická skála
 železniční viadukt
 Radešín
 Česká Bělá
 Soběnov
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Jamné
 Rytířsko
Základní informace místa
ID místa: 14042
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama