Kamenný most pochází z přelomu 18. a 19. století. Most 18 metrů dlouhý a 3,5 metrů široký. Jednoobloukový, oblouk má rozpětí 10 metrů a vzepětí 3,3 metry. Horní okraj z kamenných kvádrů je v průměru 4,5 metru nad hladinou řeky. Je v technicky dobrém stavu.
Hlavní obrázek místa
Kamenný historický most v Hanrech nad Sázavou
© Pavel Vítek 10/2018
Obec Hamry nad Sázavou leží 3,5 km západně od centra Žďáru nad Sázavou. Obcí prochází silnice č. I/19, spojující Havlíčkův Brod se Žďárem nad Sázavou. Také zde prochází a má zastávku trať č. 250, která vede z Havlíčkova Brodu do Brna. Autobusy je spojení do Žďáru nad Sázavou, Jihlavy, nebo Přibyslavi. Kamenný most naleznete v části obce Dolní Hamry přes Sázavu na komunikaci Žďár - Sázava a Žďár – Najdek – Šlákhamry.
Pavel Vítek, 1.11. 2018
popis

První písemná zpráva o vsi pochází z roku 1470. Kamenný most přes řeku Sázavu pochází z přelomu 18. a 19. století. Vede přes něj místní silnice, která spojuje komunikace procházející po opačných březích Sázavy. Most dala na své náklady postavit obec Hamry nad Sázavou. Stavbu prováděl Jan Bouček ze Zámku ve Žďáru. Most je 18 metrů dlouhý a 3,5 metrů široký. Zajímavostí je, že je pouze jednoobloukový, přičemž oblouk má rozpětí 10 metrů a vzepětí 3,3 metry. Klenba jednoobloukového mostu je vysoce vyklenutá a má střechovitý tvar. Horní okraj parapetu složeného z kamenných kvádrů je v průměru 4,5 metru nad hladinou řeky. Na všech čtyřech stranách je zakončen žulovými patníky. Most má dvě velmi čisté linie a je i dnes v technicky dobrém stavu. V majetku obce je dodnes. Ale zejména k okolí této stavební památky se obec chová velmi macešsky. Náletové dřeviny neblaze působí na historickou stavbu a nevzhledné kůlny hyzdí…  číst dále

Pavel Vítek, 1.11. 2018

Komentáře

Vysočina,  Žďár nad Sázavou  (ZR), Hamry nad Sázavou

Místa v okolí

 Najdek
 železniční viadukt
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kamenný most
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 dolní hřbitov
 boží muka
 Rosička
 Nové Veselí
 kostel sv. Václava
 fara
 kostnice
 kaple sv. Rocha
 boží muka
 kostnice
 Ronov
 kaplička
 socha kavky
 železniční viadukt
 Ronov nad Sázavou
 kostel sv. Vavřince
 Ronovský most
 Rudolec
 Bohdalov
 železniční viadukt
 kaple sv. Anny
 rybník Sykovec
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslav
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Medlovský rybník
 kostel sv. Matouše
 Žižkova mohyla
 kašna Píseň hor
 kostel sv. Kunhuty
 radnice
 evangelický kostel
 kostel sv. Ondřeje
 Železné Horky
 Kněževes nad Oslavou
 Zahradiště
 kutiště Poperk
 Lisovská skála
 kostel sv. Kateřiny
 Kadov
 Devět skal
 Kadovské železárny
 kamenný most
 kostel sv. Barbory
 kamenný most
 Židovské město
 synagoga
 Hastrmanka
 židovský hřbitov
 dům U Rytířů
 děkanství
 Měšťanský pivovar
 Dolní brána
 Klešter
 Panský pivovar
 Polná
 boží muka
 Mrázkova louka
 Drátenická skála
 železniční viadukt
 Radešín
 Česká Bělá
 Soběnov
 Čtyři palice
 Milovské Perničky
 Jamné
 Rytířsko
Základní informace místa
ID místa: 14042
Typ místa: most
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 1.11.2018
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Naposledy navštívené

reklama