Boží muka v podobě žulového sloupu mají ráz renesanční kamenické práce, pocházejí však pravděpodobně až ze 17. století. Na dříku mají reliéfní znak Dichtrichštejnů. Na vrcholu je plechový latinský kříž se siluetou barevně zdobené Piety, pravděpodobně z 19. století. Památka je chráněna od roku 1958.
Hlavní obrázek místa
© Milan Caha 08/2012
Přibyslav je město bohaté na pamětihodnosti - vedle renesančního zámku na místě gotického hradu (dnes Hasičské muzeum) je zde i Městské muzeum ve kterém funguje i turistické informační centrum. Okolo farního kostela Narození sv. Jana Křtitele je komplex budov tvořený farou, městskou věží (přístupnou po dobu letních prázdnin), bývalou školou a špitálem. Ve městě je velké množství drobnějších památek - božích muk, křížů, pomníků a dalších drobných zajímavostí. Za zmínku stojí i štola Pod farou - zachovalé středověké báňské dílo, přístupné příležitostně pro odbornou veřejnost. Město je dobře dostupné hromadnou dopravou (vlak i autobus), centrem prochází několik značených turistických tras, naučných stezek i cyklotras.
25.2. 2020
popis

Boží muka v podobě žulového sloupu mají ráz renesanční kamenické práce, pocházejí však pravděpodobně až ze 17. století. Podstavec je čtyřboký, s hrotitými výběžky. Dřík je polygonální, v horní části zakončený kalichově se rozšiřující hlavicí a římsou. Na dříku je reliéfní znak Ditrichštejnů. Na římse je čtyřboký nástavec přecházející v komolý jehlan. Na něm je plechový latinský kříž se siluetou barevně zdobené Piety, pravděpodobně z 19. století. Památka je chráněna od roku 1958.

Milan Caha (zdroj: https://pamatkovykatalog.cz), 25.2. 2020

historie

Historie města

Přibyslav (německy Primislau) je město s historií sahající do 13. století. V té době bylo po Jihlavě druhým nejdůležitějším střediskem těžby stříbra. Zdejší těžební činnost však poměrně brzo - již ve 14. století - ustala a horníci odešli většinou do Kutné Hory. Do historie města se výrazně zapsali husité. Na začátku října 1424 město oblehli a 11. října v nedaleké obci Šenfeld (dnes Žižkovo pole, místní část města) zemřel Jan Žižka. Husité přesto Přibyslav dobyli a používali ji až do bitvy u Lipan jako základnu pro výpady na Moravu. Další historie je spojena s Hynkem Ptáčkem z Pirkenštejna, pány z Poděbrad a Kunštátu, s rodem Trčků z Lípy a po Bílé hoře s Dietrichštejny a Clam – Gallasy. Za 2. světové války zde byl českými četníky zastřelen divizní generál Vojtěch Boris Luža (významný člen Obrany národa) a poručík Josef Koreš. Na konci války se v okolí města bojovalo ještě 5. května a město…  číst dále

Milan Caha (zdroj: wikipedie), 25.2. 2020

Komentáře

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Přibyslav

Místa v okolí

 Přibyslav
 Přibyslav
 Přibyslavská věž
 boží muka
 Ronovský most
 Ronov nad Sázavou
 kutiště Poperk
 Žižkova mohyla
 Ronov
 kostel sv. Kateřiny
 kamenný most
 kamenný most
 Železné Horky
 kostnice
 kostnice
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 Česká Bělá
 Rosička
 Hadrburg
 židovský hřbitov
 Smilov
 kostel sv. Barbory
 Klešter
 Dolní brána
 děkanství
 Hastrmanka
 Polná
 dům U Rytířů
 Panský pivovar
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 boží muka
 Najdek
 kamenný most
 kostel sv. Kateřiny
 morový sloup
 Hnátův kámen
 městské opevnění
 stará radnice
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 Rudolec
 Stamicův dům
 Štáflova chalupa
 Ronovec
 kaple sv. Anny
 kostel sv. Vojtěcha
 Skřivánek
 židovský hřbitov
 železniční viadukt
 Nové Veselí
 boží muka
 kaple sv. Rocha
 kostel sv. Václava
 fara
 Rozsochatec
 Soběnov
 kostel sv. Víta
 Tržní panák
 Štoky
 Dolní Krupá
 dolní hřbitov
 kostel sv. Vavřince
 kaple sv. Markéty
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 boží muka
 Bohdalov
 kostel sv. Ondřeje
 kaple Panny Marie
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 kaplička
 evangelický kostel
 kostel sv. Mikuláše
 Zahradiště
Základní informace místa
ID místa: 14682
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: křížek, boží muka
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: volně přístupno
Uveřejněno: 25.2.2020
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Jezerní slať - nejnavštěvovanější slať na Šumavě

Zajímavosti

Jezerní slať se nachází mezi obcemi Kvilda a Horská Kvilda v nadmořské výšce 1058-1075 metrů nad mořem. Její součástí je i dřevěná vyhlídková věž a naučná stezka.

Po stopách kolonád v Mariánských Lázních

Zajímavosti

Nejznámější dominantou Mariánských Lázní je hlavní kolonáda. Nese jméno po ruském spisovateli Maximu Gorkém. Kousek od ní se nachází Kolonáda Karolinina a Rudolfova pramene. Dále je zde ještě Kolonáda Křížového pramene a Kolonád Ferdinandova pramene.

Životní osudy venkovského sládka ze Sadové u Hradce Králové

Historie

Venkovský sládek František Smetana se životem musel těžce protloukat, několikrát musel začínat od začátku. Dvakrát ovdověl, měl 18 dětí, ale nic ho nezlomilo. Dnes ho připomíná jediná pamětní deska. Jeho přirozené nadání zdědil první syn, proslulý jako zakladatel české národní hudby

Kamenná Prachnerova Terezka ošizená o dědictví

Historie

Jeden z příběhů, odehrávajících se v uličkách a náměstích Starého Města pražského, je věnován známému sochařskému dílu. Dívčí postava představující Vltavu tu sídlí přes 200 let

Návštěvnické centrum Kvilda, výběh rysů a jelenů

Zajímavosti

Návštěvnické centrum na Kvildě prezentuje život rysů a jelenů v jejich přirozeném prostředí. V blízkosti budovy centra se nachází dva výběhy - jeden pro rysy a druhý pro jeleny.

Rumcajsova ševcovna v pohádkovém městě Jičíně

Zajímavosti

V malebné uličce Pod Koštofránkem stojí malý domek, kde můžete nahlédnout do domácnosti ševce Rumcajse v době, než se stal loupežníkem. Kromě ševcovské dílny můžete vidět také Mančinu bylinkovou zahrádku.

Naposledy navštívené

reklama