Novobarokní zámek byl postaven v 2. pol. 19. stol. majitelem sousední továrny na škrob Amylon. Patrový obdélný objekt, s členitou novobarokní fasádou s rizality a štíty. Po znárodnění sídlo MNV, byla zde prodejna a byty. Po r. 1989 byl vrácen v restituci, v současnosti je neobydlený a chátrající.
Hlavní obrázek místa
pohled na zámek od jihu
© Rodochrozit , 02/2014
Naproti zámku je můstek přes potok a grotta vystavěná ve skále. Další cennou památkou obce je středověký kamenný most (15. - 16. stol.) a nedaleko vesnice leží v lesích zřícenina hradu Ronov. Obec Ronov nad Sázavou je částí města Přibyslav.
E.H., 25.7. 2013
historie

Novobarokní zámek nechal v druhé polovině 19. století vybudovat majitel přilehlé škrobárny. Škrobárna má dlouhou tradici. Již v 19. století se zde Christian Peška pustil do průmyslového zpracovávání brambor. V jeho práci pokračoval od roku 1891 švagr František Malinský, jenž z malé továrničky vybudoval silný podnik (firma Amylon), který postupně skupoval další škrobárny. Zámek byl vystavěn na obdélném půdorysu. Jedná se o patrový, obdélný objekt, s členitou novobarokní fasádou s rizality a štíty. Okenní otvory jsou lemovány šambránami s rostlinnými motivy a bohatými parapetními výplněmi. Severní průčelí do zahrady zdobila přízemní lodžie na sloupech a pilířích, dnes zazděná, ukrytá za přerostlými tújemi. Součástí romantického areálu byl můstek a grotta ve skále za potokem, obojí je v současnosti odděleno od stavby plotem. V první polovině 20. století byla k rezidenci přistavěna na západní straně prosklená…  číst dále

Pavel P. podle NPÚ-Ohrožené památky kraje Vysočina, 27.6. 2013

Vysočina,  Havlíčkův Brod  (HB), Ronov nad Sázavou

Místa v okolí

 Ronovský most
 Ronov
 Přibyslav
 boží muka
 boží muka
 Přibyslavská věž
 Žižkova mohyla
 kostnice
 kostnice
 kutiště Poperk
 kostel sv. Kateřiny
 Rosička
 kamenný most
 kamenný most
 Železné Horky
 Najdek
 rychta (dům čp. 73)
 Most sv. Lutriána
 kamenný most
 židovský hřbitov
 kostel sv. Barbory
 Česká Bělá
 Dolní brána
 děkanství
 Hastrmanka
 Klešter
 dům U Rytířů
 Měšťanský pivovar
 Židovské město
 synagoga
 Polná
 Panský pivovar
 boží muka
 Rudolec
 Hadrburg
 kaple sv. Anny
 Nové Veselí
 boží muka
 Smilov
 kaple sv. Rocha
 fara
 kostel sv. Václava
 dolní hřbitov
 kaple sv. Markéty
 Žďár nad Sázavou
 kamenný most
 Žďár nad Sázavou
 kaple sv. Barbory
 kostel sv. Vavřince
 boží muka
 Bohdalov
 kostel sv. Ondřeje
 kostel sv. Kateřiny
 městské opevnění
 Ronovec
 Skřivánek
 morový sloup
 Malinův dům
 Havlíčkův dům
 stará radnice
 Štáflova chalupa
 Stamicův dům
 Hnátův kámen
 kostel sv. Vojtěcha
 Štoky
 židovský hřbitov
 Tržní panák
 Rozsochatec
 kostel sv. Víta
 Dolní Krupá
 židovský hřbitov
 kaple Panny Marie
 evangelický kostel
 Zahradiště
 rozhledna Rudný
Základní informace místa
ID místa: 11281
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 28.7.2013
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama