Nevyužitý, vodní nádrží Švihov téměř zatopený dálniční most stavěný v letech 1939-1942 a 1945-1950 stavební firmou J. Domanský z Prahy. Zkolaudován roku 1952, ale nikdy neuveden do provozu.
Hlavní obrázek místa
© Rodochrozit, 03/2008
Stavba mostu u Borovska byla zahájena v červenci roku 1939 pražskou stavební firmou J. Domanský. Stavba pokračovala až do roku 1942, kdy byla zastavena a pokračování se dočkala až po válce v letech 1945 - 1950. Most byl v prosinci roku 1952 zkolaudován, ale provozu se nikdy nedočkal. V 60. letech bylo rozhodnuto o dostavbě dálnice, kdy mohla být mostní kontrukce využita pro napojení na silnici, ale v téže době se rozhodlo i o stavbě vodní nádrže Švihov, která je dnes zásobárnou pitné vody pro Prahu a tím všechny plány na jeho využití skončily. Most se nachází v 1. ochranném pásmu a tudíž je veřejnosti nepřístupný.
28.5. 2002
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Borovsko

Místa v okolí

 Borovsko
 Borovsko
 železniční most
 Horka II
 Soutice
 Zruč nad Sázavou
 Dolní Kralovice
 Zruč nad Sázavou
 Horní Kralovice
 Kounice
 Černýš
 Alberovice
 Budčice
 Vlastějovice
 kaple sv. Panny Marie
 Trhový Štěpánov
 rozhledna Babka
 Kalamajka
 lesní pramen
 židovský hřbitov
 vodní mlýn a pila
 Hněvkovice
 Křivsoudov
 radnice
 Křivsoudov
 studánka sv. Anny
 kostel sv. Václava
 kostel sv. Jiří
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 kostnice
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 Chřenovice
 pivovar
 Kácov
 kaplička U Kněžny
 kostel Všech svatých
 Přemilovsko
 Ostrov
 kostel sv. Kateřiny
 Kácov
 Růžkovy Lhotice
 Bolina
 židovský hřbitov
 Bohumilice
 Losiny
 Bělá
 Psáře
 Čestín
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Huť Jakub
 Morány
 Petrovice II
 Pelíškův most
 Ledeč nad Sázavou
 Bohdanka
 Thunovský letohrádek
 Lacembok
 Zahrádka
 Otryby
 kostel sv. Martina
 Pravonín
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Anny
 Onšov
 Vojslavický most
 kostel sv. Vavřince
 Zbraslavice
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Machlov
 Otryby
 kostel sv. Michala
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jiljí
 Podblanická galerie
 Vlašim
 Vojslavice
 Sluneční zátoka
 kostel sv. Havla
 Nelechov
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Václava
 socha sv. Vendelína
 Načeradec - zámek
 Načeradec
 Lukavec
 Český Šternberk
 boží muka sv. Rocha
 kaple sv. Prokopa
 židovský hřbitov
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 Červené Janovice
 Speřice
Základní informace místa
ID místa: 1048
Typ místa: most
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 7.1.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

reklama