Historicky mladá kaple postavená v dobovém stylu dle inspirace z obrázkového kalendáře. Vnitřní interiér obsahuje některé prvky kostela ze zatopených Dolních Kralovic, ve věžičce se pak nachází elektricky ovládaný zvon, oznamující poledne a klekání.
Hlavní obrázek místa
kaple Nanebevzetí Panny Marie
© Jaroslav Šefčík, 11/2009
Samotná kaple svou historií není nijak zvlášť zajímavá vzhledem k tomu, že s její stavbou svépomocí se započalo až 11. července 1998. Práce trvaly "pouhých" deset týdnů, tedy do konce měsíce září téhož roku. Ovšem nespornou raritou této kapličky je fakt, že v jejím interiéru bylo použito několika prvků z kostela v Dolních Kralovicích, který musel ustoupit pokroku a zmizel tak nenávratně pod hladinou nedaleké vodní nádrže. Ve věžičce se nachází elektricky ovládaný zvon vážící 24 kilogramů, který byl odlit v roce 1983 na náklady zdejších hasičů a tehdy byl zavěšen v obecní zvoničce. Tento zvon zde vyzváněl až do roku 1998, kdy byl následně přenesen a instalován do zdejší kaple, kde dodnes svému okolí oznamuje poledne a klekání. Kaplička byla slavnostně předána veřejnosti 18. října 1998 (o posvícení) a byla zasvěcena Nanebevzetí Panny Marie. Oficiální svěcení provedl 23. května 1999 světící biskup pražský, pan Václav Malý. V kapli je dvacet míst k sezení a jsou zde i nepravidelně konány mše, které se někdy pro velký zájem konají i před kaplí samotnou.
Jaroslav Šefčík (velice děkuji panu Františku Dvořákovi, Sedmpány č.p. 25), 6.11. 2009
Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Sedmpány

Místa v okolí

 most u Borovska
 Soutice
 železniční most
 Borovsko
 Borovsko
 Trhový Štěpánov
 Kalamajka
 židovský hřbitov
 Černýš
 Zruč nad Sázavou
 studánka sv. Anny
 Zruč nad Sázavou
 Horka II
 Alberovice
 kostnice
 rozhledna Babka
 Dolní Kralovice
 Křivsoudov
 Horní Kralovice
 Křivsoudov
 radnice
 Kounice
 Bolina
 socha Panny Marie
 Čechtice
 socha sv. Václava
 kostel sv. Jakuba
 Budčice
 Vlastějovice
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Kateřiny
 lesní pramen
 Kácov
 pivovar
 Kácov
 vodní mlýn a pila
 Psáře
 Hněvkovice
 Růžkovy Lhotice
 kostel sv. Jiří
 kaplička U Kněžny
 židovský hřbitov
 kostel sv. Václava
 Losiny
 kostel sv. Václava
 Hodkov
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 Pravonín
 Pelíškův most
 kostel sv. Anny
 Machlov
 Ostrov
 Otryby
 kostel sv. Martina
 kostel sv. Jiljí
 Chřenovice
 Čestín
 Vlašim
 Podblanická galerie
 Petrovice II
 Přemilovsko
 kostel sv. Michala
 Otryby
 Čínský pavilon
 kostel sv. Havla
 Morány
 Bohumilice
 Bělá
 Domašín
 kostel sv. Martina
 Onšov
 kostel sv. Havla
 socha sv. Prokopa
 Zbraslavice
 Olešná
 Zbraslavice
 židovský hřbitov
 Bohdanka
 kostel sv. Vavřince
 Načeradec
 Huť Jakub
 socha sv. Vendelína
 Vojslavický most
 Načeradec - zámek
 Velký Blaník
 Zahrádka
 židovský hřbitov
 kostel sv. Víta
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 Český Šternberk
 kaple sv. Prokopa
 kostel sv. Martina
 Lukavec
 boží muka sv. Rocha
 židovský hřbitov
 Vojslavice
 synagoga
 Býkovická skála
 Zátiší
 Červené Janovice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Keblov
Vikariát Vlašim
Keblov 37
257 65 - Keblov
Tel: 731 604 282
https://katalog.apha.cz/web/katalog_detail.php?sablona_soubor=detail/farnosti_detail.xml¶metry[f
Maximilian.OPraem@seznam.cz, keblov.fara@tiscali.c
Základní informace místa
ID místa: 8510
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 8.11.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama