
Renesančně-barokní zámek Kácov byl v roce 2008 převeden z majetku státu do majetku Městysu Kácov. Od té doby se obec i skupina dobrovolníků a místní spolky snaží o zpřístupnění celého zámeckého areálu a vybudovali zde prohlídkový okruh s průvodcem a pořádá se zde každoročně několik kulturních akcí (zámecké slavnosti, posvícenský jarmark, přednášky, vernisáže výstav a pohádkový okruh pro děti). Mezi nejhodnotnější dochované prvky patří bohatá štuková výzdoba, slepá iluzivní okna s malbami šlechticů, barokní malby v interiérech zámku, unikátní 16 m vysoký světlík a zámecká bohatě zdobená barokní kaple, která byla přes 50 let zazděna. Na zámku si dále můžete prohlédnout muzeum historických radiopřijímačů, muzeum historie Kácova, obrazovou galerii a výstavu velkoformátových panoramatických fotografií Kácova a Posázaví. Návštěvníci si mohou vybrat knihy v antikvariátu knih. V roce 2012 byla otevřena samostatná… číst dále
Zámek tvoří jižní křídlo komplexu se dvěma nádvořími. Východní z nich sloužilo representaci, západní hospodářským účelům. Odděluje je úzký trakt, jehož první patro slouží jako spojovací chodba zámecké budovy a kostela Panny Marie. Vlastní zámecká budova má protáhlý obdélný tvar o 17 okenních osách se dvěma hranolovými věžemi na obou kratších stranách. Do nádvoří je jednopatrový, směrem k řece dvoupatrový, nad střední částí objektu se zdvihá šestiosý světlík s nízkou mansardovou střechou. Fasáda je zdobena barokním tónováním kolem oken a bohatě štukovanou páskovou ornamentikou. Řada oken je slepá, s malbami barokních dam a kavalírů od F. Císaře. Obě věže mají rozložité cibulové báně s lucernami. Stavební stav zámku i přilehlých hospodářských budov je na pohled povážlivý, většina prostor v zámku je zjevně prázdná.
Dnešní barokní stavba vznikla v letech 1726–33 za velkovévodkyně Anny Marie Toskánské na místě renesančního zámku z počátku 17. století, poškozeného při selské rebelii roku 1627. Od poloviny 18. století majetkově spojen se severočeskými Zákupami, s nimi přešel do majetku bavorských vévodů (1741–1805), salcburského kurfiřta a pozdějšího toskánského velkovévody (1805–1847), poté posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V.(I.). Po jeho smrti patřil císařské rodině, od roku 1918 státní. Roku 2008 vrácen obci.
Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.
Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.
Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.
Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).
Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.
Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.