Barokní zámek stojí na místě bývalé tvrze z 15. st., Ta byla r. 1627 vypleněna nevolníky. Po opravách 1635 vznikl zámek. 1727-1733 ho dala A. M. Toskánská přestavět v barokním stylu. R. 1847 připadl císaři Ferdinandovi. Od r. 1918 patří státu.
Hlavní obrázek místa
© Jar. Kubíček 05/2023

Současnost zámku Kácov

Renesančně-barokní zámek Kácov byl v roce 2008 převeden z majetku státu do majetku Městysu Kácov. Od té doby se obec i skupina dobrovolníků a místní spolky snaží o zpřístupnění celého zámeckého areálu a vybudovali zde prohlídkový okruh s průvodcem a pořádá se zde každoročně několik kulturních akcí (zámecké slavnosti, posvícenský jarmark, přednášky, vernisáže výstav a pohádkový okruh pro děti). Mezi nejhodnotnější dochované prvky patří bohatá štuková výzdoba, slepá iluzivní okna s malbami šlechticů, barokní malby v interiérech zámku, unikátní 16 m vysoký světlík a zámecká bohatě zdobená barokní kaple, která byla přes 50 let zazděna. Na zámku si dále můžete prohlédnout muzeum historických radiopřijímačů, muzeum historie Kácova, obrazovou galerii a výstavu velkoformátových panoramatických fotografií Kácova a Posázaví. Návštěvníci si mohou vybrat knihy v antikvariátu knih. V roce 2012 byla otevřena samostatná expozice historických motocyklů se zámeckou kavárnou (www.zamecka.mistecko.cz). Návštěvu zámku lze spojit s posezením nebo s exkurzí v pivovaru Kácov, s procházkou po okolí nebo si půjčit lodičku na Sázavě. Letovisko Kácov je východiskem turistických tras, naučné stezky a centrem vodáků i cykloturistů. Nachází se zde hotely, chatky, kemp a vodácké tábořiště. Okolím Kácova vede 12 km dlouhá naučná stezka. Pro sezónu 2014 připravujeme rozšíření expozic ve spolupráci s muzeem v Kolíně a muzeem strašidel (www.muzeumstrasidel.cz). Mgr. Jan Mühldorf, kastelán zámku Kácov
Mgr. Jan Mühldorf, kastelán zámku Kácov, 2.1. 2014
popis

Zámek tvoří jižní křídlo komplexu se dvěma nádvořími. Východní z nich sloužilo representaci, západní hospodářským účelům. Odděluje je úzký trakt, jehož první patro slouží jako spojovací chodba zámecké budovy a kostela Panny Marie. Vlastní zámecká budova má protáhlý obdélný tvar o 17 okenních osách se dvěma hranolovými věžemi na obou kratších stranách. Do nádvoří je jednopatrový, směrem k řece dvoupatrový, nad střední částí objektu se zdvihá šestiosý světlík s nízkou mansardovou střechou. Fasáda je zdobena barokním tónováním kolem oken a bohatě štukovanou páskovou ornamentikou. Řada oken je slepá, s malbami barokních dam a kavalírů od F. Císaře. Obě věže mají rozložité cibulové báně s lucernami. Stavební stav zámku i přilehlých hospodářských budov je na pohled povážlivý, většina prostor v zámku je zjevně prázdná.

Ivan Grisa, 22.6. 2008

historie

Zámek Kácov

Dnešní barokní stavba vznikla v letech 1726–33 za velkovévodkyně Anny Marie Toskánské na místě renesančního zámku z počátku 17. století, poškozeného při selské rebelii roku 1627. Od poloviny 18. století majetkově spojen se severočeskými Zákupami, s nimi přešel do majetku bavorských vévodů (1741–1805), salcburského kurfiřta a pozdějšího toskánského velkovévody (1805–1847), poté posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V.(I.). Po jeho smrti patřil císařské rodině, od roku 1918 státní. Roku 2008 vrácen obci.

Ivan Grisa, dle K. Kuča, Města a městečka v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, 22.6. 2008

Další texty historie

Komentáře

Středočeský kraj,  Kutná Hora  (KH), Kácov

Místa v okolí

 pivovar
 Kácov
 Losiny
 Pelíškův most
 Otryby
 kostel sv. Martina
 Černýš
 Otryby
 kostel sv. Havla
 Petrovice II
 kostel sv. Anny
 kostel sv. Michala
 Psáře
 rozhledna Babka
 kostel sv. Havla
 Soutice
 Zruč nad Sázavou
 Zruč nad Sázavou
 Čestín
 Trhový Štěpánov
 Morány
 židovský hřbitov
 socha sv. Vendelína
 socha sv. Prokopa
 kostel sv. Jiří
 Český Šternberk
 studánka sv. Anny
 kaple sv. Prokopa
 kaple sv. Antonína
 Hodkov
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 kostel sv. Václava
 Horka II
 kostel sv. Martina
 židovský hřbitov
 most u Borovska
 Kalamajka
 kostel sv. Anny
 kostnice
 Borovsko
 Borovsko
 Vraník
 židovský hřbitov
 židovský hřbitov
 synagoga
 Vranické vodopády
 Talmberk
 kostel sv. Jiří
 Březina
 lesní pramen
 synagoga
 kostel sv. Jiljí
 Zbraslavice
 Vlastějovice
 Bolina
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Ostrov
 železniční most
 kostel sv. Jiljí
 Kounice
 Podblanická galerie
 Vlašim
 Budčice
 kaple sv. Panny Marie
 Čínský pavilon
 Domašín
 kostel sv. Havla
 sbor Opata Prokopa
 kostel sv. Martina
 Žíšov
 kostel sv. Mikuláše
 vodní mlýn a pila
 kaple sv. Prokopa
 Třebešice
 Bohdanka
 Dolní Kralovice
 Církvice
 Špulka
 Čertova brázda
 Horní Kralovice
 kostel sv. Vavřince
 kostel sv. Václava
 Alberovice
 Jindice
 Ostředek
 židovský hřbitov
 kaple sv. Prokopa
 Machlov
 Hněvkovice
 Ve Studeném
 Vítův mlýn
 Chřenovice
 Křížovský lom
 Olešná
 kostel sv. Ondřeje
 Sion
 Roztěž
 Stříbrná Skalice
 radnice
 Velký Blaník
 Malešov
Kontaktní informace
Městys Kácov
Jirsíkova 157
28509 Kácov
Tel: 327 324 204, průvodce tel. 728 988 754
http://www.kacov.cz/index.php?id=Muzeum-Zamek-Kacov
jan.muhldorf@seznam.cz
Základní informace místa
ID místa: 1249
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 10.9.2002
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama