Původně pravděpodobně pozdně románský kostel, uváděný poprvé ve 14. stol. V r. 1864 radikálně přestavěn do historizující podoby, zachováno původní zdivo presbytáře. Vnitřní vybavení z doby přestavby.
Hlavní obrázek místa
kostel sv. Jakuba od jihozápadu
© Milan Caha 02/2008
Původně snad pozdně románský kostel, poprvé uváděný ve 14. století. Při radikální přestavbě v roce 1864 bylo využito zdivo presbytáře (a možná původní románské zdivo věže), kostel dostal dnešní historizující podobu. Jedná se o jednoduchou jednolodní stavbu s gotickým, polygonálním presbytářem, sakristií na severní straně a věží na západě. Úprava fasády z 19. století zcela překryla starší prvky kostela. Vnitřní vybavení pochází z doby přestavby.
Milan Caha (zdroj: POCHE, E.: Umělecké památky Čech 3. P - Š. Academia, Praha 1980), 22.8. 2009
historie

Sv. Jakub Starší (Větší, syn Zebedeův, apoštol) – historie, legendy, atributy

Sv. Jakub Starší († 43 / 44) byl jedním z dvanácti apoštolů – učedníků Ježíše Krista. Jeho bratrem byl apoštol a evangelista Jan. Bratři pocházeli z rybářské rodiny (tetou jejich matky Salome byla Panna Marie), žijící v Betsaidě u Genezaretského jezera v Palestině. Ježíš Kristus je povolal, když společně s otcem Zebedeem na lodi spravovali sítě. Bratři nechali všeho a následovali Krista (předpokládá se, že odešli po zázračném rybolovu; zdůrazňuje se pohotovost opustit „loď“ lidských jistot a následovat Krista). Pro jejich temperamentní povahu jim dal Ježíš Kristus přezdívku „Boanerghés“ – „Synové hromu“. Jednou, když jim byl při putování do Jeruzaléma odmítnut v jisté samařské vesnici nocleh, chtěli na ní hned svolat oheň z nebe. Měli za to, že po odmítnutí by měl bez prodlení následovat trest. Ježíš byl však proti násilí, a bratry za jejich nápad přísně pokáral. Jakub s Janem patřili ke Kristovým privilegovaným…  číst dále

E. Horáková podle http://cs.wikipedia.org, http://catholica.cz, 1.10. 2012

Středočeský kraj,  Benešov  (BN), Soutice

Místa v okolí

 Soutice
 Černýš
 Trhový Štěpánov
 Zruč nad Sázavou
 židovský hřbitov
 Zruč nad Sázavou
 most u Borovska
 rozhledna Babka
 studánka sv. Anny
 Borovsko
 Borovsko
 Kalamajka
 pivovar
 Kácov
 Kácov
 Horka II
 železniční most
 kostnice
 Psáře
 Losiny
 Pelíškův most
 Kounice
 Bolina
 Vlastějovice
 kostel sv. Anny
 lesní pramen
 Otryby
 kostel sv. Martina
 Hodkov
 kaple sv. Panny Marie
 kostel sv. Václava
 Budčice
 Dolní Kralovice
 Petrovice II
 Čestín
 Alberovice
 Horní Kralovice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Michala
 Otryby
 kostel sv. Havla
 židovský hřbitov
 vodní mlýn a pila
 Křivsoudov
 Morány
 Křivsoudov
 radnice
 kostel sv. Kateřiny
 Čechtice
 socha Panny Marie
 socha sv. Václava
 Ostrov
 kostel sv. Havla
 kostel sv. Jakuba
 kostel sv. Jiljí
 Podblanická galerie
 Hněvkovice
 Vlašim
 kostel sv. Václava
 židovský hřbitov
 socha sv. Prokopa
 Čínský pavilon
 socha sv. Vendelína
 Pravonín
 Machlov
 Domašín
 Český Šternberk
 kaple sv. Prokopa
 Zbraslavice
 kostel sv. Vavřince
 Růžkovy Lhotice
 Zbraslavice
 kostel sv. Jiří
 kostel sv. Martina
 Chřenovice
 kaplička U Kněžny
 Bělá
 židovský hřbitov
 Bohdanka
 Přemilovsko
 synagoga
 kaple sv. Antonína
 židovský hřbitov
 Rataje nad Sázavou
 Pirkštejn
 kostel sv. Matouše
 Huť Jakub
 Bohumilice
 kostel sv. Anny
 Vítův mlýn
 Olešná
 Březina
 Velký Blaník
 Načeradec
 Načeradec - zámek
 židovský hřbitov
 Zahrádka
 pivovar
 Býkovická skála
 kostel sv. Víta
 Vojslavický most
 Červené Janovice
 Vojslavice
Kontaktní informace
Římskokatolická farnost Zruč nad Sázavou
Ke Kostelu 3
285 22 Zruč nad Sázavou
Tel: 777 846 707
http://www.farnost.zruc.info
zaba.zruc@sendme.cz
Základní informace místa
ID místa: 8164
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kostel, chrám
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 24.8.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Trenčín, krásné město na řece Váhu a jeho dominanta

Cestování

Na hradní skále Trenčianského hradu je římský latinský nápis z období Římské říše, který je nejstarším nápisem na Slovensku a býval taky nejstarším nápisem v tehdejším Československu. Majestátní Trenčianský hrad patří k nekrásnějším hradům na Slovensku a jeho mohutná Matúšova věž je výraznou dominantou celého kraje. Z podhradí Trenčianského hradu se na řece Váhu vyvinulo město Trenčín s mnoha historickými a kulturními památkami.

reklama