Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se zachovaným pilířovým mostem a vstupní branou. Postaven zřejmě v 1. pol. 13. stol. Rozšiřován ve 14. a 15. stol. Několikrát obléhán a dobyt. Koncem 18. stol. opuštěn, poté rozebírán jako zdroj stavebního materiálu. V současnosti prochází postupnou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 05/2012
Hrad se nachází asi 3 km nad stejnojmennou obcí. Jedná se o jeden z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Několik posledních let ho spravuje Spolek přátel hradu Lukova. Opravena je vstupní věž a některé místnosti.
18.7. 2002
turistické

Na základě rozhodnutí Zastupitelstva obce Lukova ze dne 1. července 2004 došlo k uzavření hradu Lukova a vybírání vstupného.

9.1. 2012

Další texty turistické
historie

Hrad Lukov se poprvé připomíná v r. 1332, kdy patřil pánům ze Šternberka, kteří jej vlastnili až do r. 1516. Ve 14. století měl hrad vlastní jádro tvořené hradním palácem, k němuž na jihu přiléhala hradní věž, připomínající věž hradu Buchlova. Věž střežila přístupovou trasu. Severní stranu chránila hradební zeď. Na konci 14. století byl hrad rozšířen o neobyčejně rozsáhlé předhradí, zpevněné nárožními věžemi, z nichž jedna – Svatojánská – se zachovala dodnes; lukovské předhradí je možno srovnat s předhradím na hradě Veveří. Spojení předhradí se starší částí obstarával most, ústící na straně hradního jádra do nově vybudované brány. V 70. letech 14. století doplnila hradní areál kaple a o něco později, kolem r. 1400, další palác, vestavěný do jádra hradu. Pozdější úpravy hradu už byly nepodstatné, především se rozšířilo, byť i bez zástavby, opevněné předhradí. Podle svědectví Karla IV. v jeho vlastním životopise byl hrad Lukov, založený…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Další texty historie
pověsti

Manželčina vina?

Podle pověsti došlo kdysi na hradě Lukově k neštěstí, když malému synkovi hradního pána urazilo při hře těžké víko truhlice hlavu. Zlobou zaslepený otec přikládal vinu manželce, která synka nedokázala uhlídat, a proto ji srazil ze skalního útesu. Od té doby se tu aktéři této tragédie zjevují: v blízkosti skály žena vedoucí bělouše, ve zříceninách rytíř v bílém šatě a bezhlavý hoch se znamením zlaté podkovy na prsou.

Lucie Lorencová, 21.6. 2005

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys hradu
© Jiří Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa, Zlín 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

24.3.2010 21:47 Tnegas
výborně zakonzervovaná zřícenina gotického hradu.to nemá chybu,chtělo by to vykácet vysoké stromy v okolí hradu aby byl viděn dobře z okolní krajiny.A i z něho by byl jedinečný výhled.Tak kdyby ti co dělali Lukov,udělali Brumov,tak to nemá chybu.
23.6.2008 15:42 r.
Jaké kulturní akce plánujete na hradě v rozmezí červenec,srpen 08?
4.7.2008 22:50 jh
Sleduj www.hradlukov.cz, je tam vše podstatné.
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 hraniční kameny
 Skalný
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Křídlo
 Klečůvka
 Lužkovice
 Hostýn
 Panský mlýn
 Hostýn
 Žeranovice
 Slavkov pod Hostýnem
 Přílepy
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Chvalčov
 Žeranovice
 Chvalčov
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Hošťálková
 Chlum
 evangelický kostel
 Zlín
 Dobrotice
 kostel sv. Jiljí
 pivovar
 Holešov
 morový sloup
 Vizovice
 Šachova synagoga
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kasařov
 Šaumburk
 Louky
 Janův hrad
 Nový Šaumburk
 Rajnochovice
 Loukov
 Rajnochovice
 Liptál
 kaple sv. Floriána
 Prusinovice
 Mysločovice
 kostel sv. Kateřiny
 Věruška
 Libosváry
 Tečovice
 evangelický kostel
 Komárno
 Vartovna
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Rymice
 Podolí
 Loučka
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 zvonice
 Pržno
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Nahošovice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Domaželice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Čechy
 Pohořelice
Kontaktní informace
Spolek přátel hradu Lukova
763 17 Lukov č.e. 38
Tel: 608 568 142
http://www.hradlukov.cz
sprava@hradlukov.cz
Základní informace místa
ID místa: 211
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Děsím se co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Suflé, plisé, ragů, fiží, boa, filé a karé

Zajímavosti

Slova, která fascinují svým netradičním, trochu rozplizlým zněním. Kromě zvukomalby nemají některé z nich spolu nic moc společného. Tak se nyní podrobněji podíváme na každé z nich.

Jak přežít týden u moře v Bulharské Albeně nedaleko Varny

Cestování

Albena je dnes lázeňsko-turistický komplex, který ožívá především během letních měsíců. Tento chráněný monument socialismu se nalézá asi 20km od města Varna v Bulharském letovisku.

Výprava do divoké krajiny Connemary na západě Irska

Cestování

Na západě Irska v hrabství Galway se rozkládá Connemara, divoká liduprázdná krajina hor a jezer na pobřeží Atlantiku. Dostaneme se sem velmi snadno autem nebo autobusem po silnici N59, která vede z města Galway do Clifdenu. Jízda po této silnici je hlubokým zážitkem. Budeme si zde připadat jako v Irské Kanadě.

Tarif elektřina pro soláry a virtuální baterie. Je to opravdu smysluplné?

Ostatní

Pokud se rozhodujete zda investovat nemalé peníze do fotovoltaiky, a zalíbil se vám produkt elektřina pro soláry – kdy si našetřenou energii do virtuální baterie budete moci vybrat v temnějších měsících, tak si rozhodně sundejte růžové brýle.

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Historie

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Naposledy navštívené

reklama