Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se zachovaným pilířovým mostem a vstupní branou. Postaven zřejmě v 1. pol. 13. stol. Rozšiřován ve 14. a 15. stol. Několikrát obléhán a dobyt. Koncem 18. stol. opuštěn, poté rozebírán jako zdroj stavebního materiálu. V současnosti prochází postupnou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil, 05/2012
Hrad se nachází asi 3 km nad stejnojmennou obcí. Jedná se o jeden z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Několik posledních let ho spravuje Spolek přátel hradu Lukova. Opravena je vstupní věž a některé místnosti.
18.7. 2002
turistické

Na základě rozhodnutí Zastupitelstva obce Lukova ze dne 1. července 2004 došlo k uzavření hradu Lukova a vybírání vstupného.

9.1. 2012

Další texty turistické
historie

Hrad Lukov se poprvé připomíná v r. 1332, kdy patřil pánům ze Šternberka, kteří jej vlastnili až do r. 1516. Ve 14. století měl hrad vlastní jádro tvořené hradním palácem, k němuž na jihu přiléhala hradní věž, připomínající věž hradu Buchlova. Věž střežila přístupovou trasu. Severní stranu chránila hradební zeď. Na konci 14. století byl hrad rozšířen o neobyčejně rozsáhlé předhradí, zpevněné nárožními věžemi, z nichž jedna – Svatojánská – se zachovala dodnes; lukovské předhradí je možno srovnat s předhradím na hradě Veveří. Spojení předhradí se starší částí obstarával most, ústící na straně hradního jádra do nově vybudované brány. V 70. letech 14. století doplnila hradní areál kaple a o něco později, kolem r. 1400, další palác, vestavěný do jádra hradu. Pozdější úpravy hradu už byly nepodstatné, především se rozšířilo, byť i bez zástavby, opevněné předhradí. Podle svědectví Karla IV. v jeho vlastním životopise byl hrad Lukov, založený…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Další texty historie
pověsti

Manželčina vina?

Podle pověsti došlo kdysi na hradě Lukově k neštěstí, když malému synkovi hradního pána urazilo při hře těžké víko truhlice hlavu. Zlobou zaslepený otec přikládal vinu manželce, která synka nedokázala uhlídat, a proto ji srazil ze skalního útesu. Od té doby se tu aktéři této tragédie zjevují: v blízkosti skály žena vedoucí bělouše, ve zříceninách rytíř v bílém šatě a bezhlavý hoch se znamením zlaté podkovy na prsou.

Lucie Lorencová, 21.6. 2005

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys hradu
© Jiří Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa, Zlín 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 ZOO Zlín-Lešná
 Lešná
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 hraniční kameny
 Skalný
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Křídlo
 Klečůvka
 Hostýn
 Lužkovice
 Panský mlýn
 Hostýn
 Žeranovice
 Slavkov pod Hostýnem
 Přílepy
 smírčí kříž
 Chvalčov
 kostel sv. Vavřince
 Žeranovice
 Chvalčov
 Zlín
 Baťův mrakodrap
 Hošťálková
 Chlum
 evangelický kostel
 Zlín
 Dobrotice
 kostel sv. Jiljí
 pivovar
 Holešov
 morový sloup
 Vizovice
 Šachova synagoga
 kostel sv. Vavřince
 židovský hřbitov
 Kasařov
 Šaumburk
 Louky
 Janův hrad
 Nový Šaumburk
 Loukov
 Rajnochovice
 Rajnochovice
 Liptál
 kaple sv. Floriána
 Prusinovice
 Mysločovice
 kostel sv. Kateřiny
 Věruška
 Libosváry
 Tečovice
 evangelický kostel
 Komárno
 Vartovna
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Rymice
 Podolí
 Loučka
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 zvonice
 Pržno
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Nahošovice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Domaželice
 Podhradí
 Čechy
 kostel sv. Jiljí
 Pohořelice
Kontaktní informace
Spolek přátel hradu Lukova
763 17 Lukov č.e. 38
Tel: 608 568 142
http://www.hradlukov.cz
sprava@hradlukov.cz
Základní informace místa
ID místa: 211
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Hrady, které v roce 2023 stojí za návštěvu

Reklamní sdělení

Česká republika je plná krásných a historických památek, ale hrady nepochybně patří mezi ty nejvíce fascinující. V tomto článku si přiblížíme tři hrady, které podle nás i v roce 2023 jednoznačně stojí za návštěvu. A to i pokud jste je už navštívili.

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Naposledy navštívené

reklama