Rozsáhlá zřícenina gotického hradu se zachovaným pilířovým mostem a vstupní branou. Postaven zřejmě v 1. pol. 13. stol. Rozšiřován ve 14. a 15. stol. Několikrát obléhán a dobyt. Koncem 18. stol. opuštěn, poté rozebírán jako zdroj stavebního materiálu. V současnosti prochází postupnou rekonstrukcí.
Hlavní obrázek místa
Celkový pohled
© Spolek přátel hradu Lukova 2013
Hrad se nachází asi 3 km nad stejnojmennou obcí. Jedná se o jeden z nejrozlehlejších hradů na Moravě. Několik posledních let ho spravuje Spolek přátel hradu Lukova. Opravena je vstupní věž a některé místnosti.
18.7. 2002
turistické

Na základě rozhodnutí Zastupitelstva obce Lukova ze dne 1. července 2004 došlo k uzavření hradu Lukova a vybírání vstupného.

9.1. 2012

Další texty turistické
historie

Hrad Lukov se poprvé připomíná v r. 1332, kdy patřil pánům ze Šternberka, kteří jej vlastnili až do r. 1516. Ve 14. století měl hrad vlastní jádro tvořené hradním palácem, k němuž na jihu přiléhala hradní věž, připomínající věž hradu Buchlova. Věž střežila přístupovou trasu. Severní stranu chránila hradební zeď. Na konci 14. století byl hrad rozšířen o neobyčejně rozsáhlé předhradí, zpevněné nárožními věžemi, z nichž jedna – Svatojánská – se zachovala dodnes; lukovské předhradí je možno srovnat s předhradím na hradě Veveří. Spojení předhradí se starší částí obstarával most, ústící na straně hradního jádra do nově vybudované brány. V 70. letech 14. století doplnila hradní areál kaple a o něco později, kolem r. 1400, další palác, vestavěný do jádra hradu. Pozdější úpravy hradu už byly nepodstatné, především se rozšířilo, byť i bez zástavby, opevněné předhradí. Podle svědectví Karla IV. v jeho vlastním životopise byl hrad Lukov, založený…  číst dále

Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách na Moravě a ve Slezsku - Jižní Morava, Nakladatelství Svoboda, Praha 1981, 15.9. 2002

Další texty historie
pověsti

Manželčina vina?

Podle pověsti došlo kdysi na hradě Lukově k neštěstí, když malému synkovi hradního pána urazilo při hře těžké víko truhlice hlavu. Zlobou zaslepený otec přikládal vinu manželce, která synka nedokázala uhlídat, a proto ji srazil ze skalního útesu. Od té doby se tu aktéři této tragédie zjevují: v blízkosti skály žena vedoucí bělouše, ve zříceninách rytíř v bílém šatě a bezhlavý hoch se znamením zlaté podkovy na prsou.

Lucie Lorencová, 21.6. 2005

Další texty pověsti

Půdorys místa

půdorys hradu
© Jiří Kohoutek: Hrady jihovýchodní Moravy, Archa, Zlín 1995
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Zlínský kraj,  Zlín  (ZL),

Místa v okolí

 Tusculum
 kostel sv. Josefa
 Lešná
 ZOO Zlín-Lešná
 Štípa
 kostel sv. Mikuláše
 Janůvka
 hraniční kameny
 Skalný
 Obřany
 Hrádek u Přílep
 Křídlo
 Klečůvka
 Hostýn
 Lužkovice
 Hostýn
 Žeranovice
 Slavkov pod Hostýnem
 Přílepy
 smírčí kříž
 kostel sv. Vavřince
 Chvalčov
 Žeranovice
 Chvalčov
 Zlín
 Hošťálková
 Baťův mrakodrap
 Chlum
 evangelický kostel
 Dobrotice
 Zlín
 kostel sv. Jiljí
 pivovar
 Holešov
 morový sloup
 Vizovice
 kostel sv. Vavřince
 Šachova synagoga
 Kasařov
 židovský hřbitov
 Šaumburk
 Louky
 Nový Šaumburk
 Rajnochovice
 Loukov
 Liptál
 kaple sv. Floriána
 Prusinovice
 Mysločovice
 kostel sv. Kateřiny
 Libosváry
 Tečovice
 evangelický kostel
 Komárno
 Vartovna
 Malenovice
 kostel sv. Mikuláše
 Hradiště
 Rymice
 Podolí
 Loučka
 Kostelec u Holešova
 kostel sv. Floriána
 zvonice
 Pržno
 kostel sv. Havla
 Dřevohostice
 Nahošovice
 kostel sv. Mikuláše
 Újezd
 Domaželice
 Podhradí
 kostel sv. Jiljí
 Čechy
 Pohořelice
Kontaktní informace
Spolek přátel hradu Lukova
763 17 Lukov č.e. 38
Tel: 608 568 142
http://www.hradlukov.cz
sprava@hradlukov.cz
Základní informace místa
ID místa: 211
Typ místa: hrad
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 25.7.2003
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama