Dobře udržovaná drobná kaple se zvonicí byla postavena v r. 1831, což dokládá datace v nice nad zvonem. Uvnitř kaple se nachází v proskleném výklenku socha Panny Marie Lurdské.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Kaple Panny Marie Lurdské se zvonicí pochází z roku 1831, což dokládá datace v nice nad zvonem. Tato dobře udržovaná drobná sakrální stavba se sochou Panny Marie stojí na západním Slovensku v Trenčíně, v městské části Záblatie, v ulici Pri parku vedle kulturního domu. Ves leží v západní části Trenčína, na pravém břehu Váhu pod úpatím Bielych Karpat. Zvon kaple zvoní vždy večer, před svatou mší a při úmrtí. Kaple stojí nedaleko nejvýznamnější památky v Záblatí, kterou je zdejší nepřístupný renesanční kaštěl (typ zámku), v němž se shodou náhod nachází také kaple Panny Marie. V okolí je však hned několik zajímavých přístupných památek, mezi ty nejzajímavější patří nepřehlédnutelný Trenčianský hrad a zřícenina opevněného kláštera benediktinů u Skalky pri Trenčíne.
Luděk Vláčil- zdroj: http://orechove.fara.sk//zablatie.htm a další, 31.7. 2016
Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Záblatie
 Kostolná
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Adamovce
 Súča
 Zemianské Lieskové
 Kľúčové
 kostel Všech svatých
 Rožňové Mitice
 Zemianske Podhradie
 Borčice
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Horné Motešice
 Dubodiel
 Rakoľuby
 Bohunice
Základní informace místa
ID místa: 12976
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: kaple
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 1.8.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama