Pozdně barokní zámek vznikl někdy v 2. pol. 18. stol. V 2. pol. 19. stol. jej od Ambrovců koupil šlechtický rod Sizzo-Noris, kterému patřil až do znárodnění po 2. světové válce. Koncem 60. let 20. stol. opraven. V současnosti využíván jako domov sociálních služeb pro mentálně postiženou mládež.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2016
Zajímavý pozdně barokní kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) s parkem se nachází na území části Adamovce, mezi zástavbou dříve samostatných dědiny Malé Bierovce a Adamovce, dnes místní části obce Adamovské Kochanovce (maď. Adamóckohanóc), v podhůří Bílých Karpat v okrese Trenčín na západním Slovensku. Celý zámek je obklopen 4,55 ha velkým přístupným anglickým parkem. Samotná budova zámku je však veřejnosti nepřístupná. Slouží totiž jako domov sociálních služeb pro mentálně postiženou mládež. Nedaleko obce se nachází několik velmi zajímavých veřejnosti přístupných míst, např. zřícenina pozdně románského opevněného kostela z 13. stol., monumentální zřícenina hradu Beckov a zachovalý rozlehlý hrad v Trenčíně.
Luděk Vláčil, 16.12. 2016
popis

Kaštěl je dvojpodlažní, trojkřídlá podsklepená budova na půdoryse písmene U, krytá sedlovou střechou s vikýři. Stavbě dominuje ústřední zvýšený rizalit s tympanonem a kupolovitou střechou, která je zakončena laternou. Fasády přízemí jsou členěny pásovou rustikou. Hlavní vstup je umístěn v ústředním křídle a další vchod ve východním křídle. Přízemí od poschodí odděluje průběžná kordonová římsa. Zámek má dvoutraktovou dispozici s okružními chodbami, zaklenutými valenými lunetovými klenbami. Místnosti mají korýtkové klenby a rovné stropy. Na poschodí ve středu interiéru je velká slavnostní síň. Zámek obklopuje anglický přírodně-krajinářský park, který dotváří prostředí aristokratického sídla.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk, http://www.adamovskekochanovce.sk a další, 16.12. 2016

historie

V roce 1358 se zmiňuje ves Nesete (Nežetice), z níž se později vyčlenil majetek Adama z Nežetic, čímž byl dán předpoklad ke vzniku vsi Adamovce. První známá písemná zmínka o vsi Adamovce pochází z roku 1402, kdy se uvádí pod názvem Adamfalva. V pozdějších záznamech se objevuje pod názvy Adamocz či Adamowcz, zatím co zprávy o Nežeticích se postupně vytrácejí. Vznik pozdně barokního zámku z 2. poloviny 18. století se připisuje Jozefu Ambróovi (1732–1775) a jeho druhé manželce Kristíně Majthényiové (1725–1804). V 2. polovině 19. století zámek od Ambrovců (Ambrovcov) koupila původně florentská rodina Sizzo-Noris. Zřejmě právě rodina Sizzo von Noris založila zdejší rozlehlý zámecký anglický park. Hrabě Christoph Sizzo von Noris (1856–1925), majitel zámku v Adamovcích a spolumajitel rodových statků v jižním Tyrolsku, se v roce 1881 oženil se Sibylou Semseyovou (1863–1917) a po její smrti si v roku 1918 vzal mladou komtesu Margitu rozenou…  číst dále

Luděk Vláčil -zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností-Ján Lacika, Ikar 2010, http://www.adamovskekochanovce.sk, ,http://www.pamiatkynaslovensku.sk, Monument-revue Konfiškácia kaštieľa v Adamovciach-Ľuboš Haršány 2015, 16.12. 2016

Půdorys místa

výřez
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

Komentáře

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Zemianské Lieskové
 Kostolná
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Záblatie
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Zemianske Podhradie
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Rakoľuby
 Kočovce
 Lopeník
 Súča
 Rožňové Mitice
 Dubodiel
 Kľúčové
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Borčice
Základní informace místa
ID místa: 13090
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Anglická středověká kolonie v Irsku a v irském hrabství Wexford na jihovýchodě země

Historie

V předchozím článku „Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170” jsme si objasnili příčiny a průběh invaze. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na následnou anglonormanskou (anglickou) středověkou kolonizaci Irska. Specificky se zaměříme na anglickou kolonizaci jihovýchodního cípu Irska, dnešního hrabství Wexford. Hrabství je významné tím, že právě zde v roce 1169 invaze začala.

Proč už nechci klimatizaci Daikin a jakou vybrat klimatizaci abyste za 3 roky nemuseli řešit opravu?

Ostatní

Po negativní zkušenosti s klimatizací značky Daikin a hlavně s přístupem firmy jsem se začal o tuto problematiku zajímat a hledal jak jsou na tom jiné značky a výrobky. Téma se zaobírá splitovými klimatizacemi.

Jak si bezpečně uchovávat své rodinné digitální fotografie, filmy, hudbu a dokumenty

Ostatní

Pokud hledáte kam a jak bezpečně ukládat své rodinné soubory jako jsou fotky, videa, programy, hudba nebo jiná data a nechcete využívat veřejné cloudové služby, je čas se poohlédnout po jiném elegantním řešení.

Na co nezapomenout při elektroinstalaci v novém rodinném domě

Ostatní

Když se rozhodnete pro stavbu nového domu je toho na řešení opravdu hodně. Aby se na něco nezapomnělo v průběhu elektroinstalačních prací, přináším Vám pěkně pohromadě pár praktických rad a tipů.

3 nejlepší tipy pro zlepšení fotografování architektury

Reklamní sdělení

Architektura je vizuální umění, což znamená, že její úspěch závisí na tom, jak vypadá. Ošklivá budova nepřitáhne tolik návštěvníků a nedokáže nalákat potenciální nájemce nebo kupce. Ve fotografii je osvětlení nejdůležitějším prvkem, který rozhoduje o úspěšném záběru. Osvětlení může vaše fotografie architektury ovlivnit nebo zničit, a proto vám přinášíme tyto nejlepší tipy, jak své snímky vylepšit. Fotografování architektury s sebou přináší své vlastní výzvy, ale výsledky mohou být neuvěřitelně obohacující, jakmile si je osvojit. Nejde jen o správné úhly; existuje několik triků, díky kterým budou vaše snímky vynikat nad ostatními. Zde je několik nejlepších tipů, jak můžete zlepšit své fotografování architektury:

Děsím se toho, co přijde po sloučení mé banky s jinou bankou na základě předchozích zkušeností.

Ostatní

Již jednou se stalo, že banku, pro kterou jsem se svobodně a s nadšením rozhodl a kterou jsem mnoho let využíval spolkla jiná banka. A to se pak děly věci, které negativním způsobem ovlivnily můj život na několik roků.

Naposledy navštívené

reklama