Pozdně barokní zámek vznikl někdy v 2. pol. 18. stol. V 2. pol. 19. stol. jej od Ambrovců koupil šlechtický rod Sizzo-Noris, kterému patřil až do znárodnění po 2. světové válce. Koncem 60. let 20. stol. opraven. V současnosti využíván jako domov sociálních služeb pro mentálně postiženou mládež.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2016
Zajímavý pozdně barokní kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) s parkem se nachází na území části Adamovce, mezi zástavbou dříve samostatných dědiny Malé Bierovce a Adamovce, dnes místní části obce Adamovské Kochanovce (maď. Adamóckohanóc), v podhůří Bílých Karpat v okrese Trenčín na západním Slovensku. Celý zámek je obklopen 4,55 ha velkým přístupným anglickým parkem. Samotná budova zámku je však veřejnosti nepřístupná. Slouží totiž jako domov sociálních služeb pro mentálně postiženou mládež. Nedaleko obce se nachází několik velmi zajímavých veřejnosti přístupných míst, např. zřícenina pozdně románského opevněného kostela z 13. stol., monumentální zřícenina hradu Beckov a zachovalý rozlehlý hrad v Trenčíně.
Luděk Vláčil, 16.12. 2016
popis

Kaštěl je dvojpodlažní, trojkřídlá podsklepená budova na půdoryse písmene U, krytá sedlovou střechou s vikýři. Stavbě dominuje ústřední zvýšený rizalit s tympanonem a kupolovitou střechou, která je zakončena laternou. Fasády přízemí jsou členěny pásovou rustikou. Hlavní vstup je umístěn v ústředním křídle a další vchod ve východním křídle. Přízemí od poschodí odděluje průběžná kordonová římsa. Zámek má dvoutraktovou dispozici s okružními chodbami, zaklenutými valenými lunetovými klenbami. Místnosti mají korýtkové klenby a rovné stropy. Na poschodí ve středu interiéru je velká slavnostní síň. Zámek obklopuje anglický přírodně-krajinářský park, který dotváří prostředí aristokratického sídla.

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk, http://www.adamovskekochanovce.sk a další, 16.12. 2016

historie

V roce 1358 se zmiňuje ves Nesete (Nežetice), z níž se později vyčlenil majetek Adama z Nežetic, čímž byl dán předpoklad ke vzniku vsi Adamovce. První známá písemná zmínka o vsi Adamovce pochází z roku 1402, kdy se uvádí pod názvem Adamfalva. V pozdějších záznamech se objevuje pod názvy Adamocz či Adamowcz, zatím co zprávy o Nežeticích se postupně vytrácejí. Vznik pozdně barokního zámku z 2. poloviny 18. století se připisuje Jozefu Ambróovi (1732–1775) a jeho druhé manželce Kristíně Majthényiové (1725–1804). V 2. polovině 19. století zámek od Ambrovců (Ambrovcov) koupila původně florentská rodina Sizzo-Noris. Zřejmě právě rodina Sizzo von Noris založila zdejší rozlehlý zámecký anglický park. Hrabě Christoph Sizzo von Noris (1856–1925), majitel zámku v Adamovcích a spolumajitel rodových statků v jižním Tyrolsku, se v roce 1881 oženil se Sibylou Semseyovou (1863–1917) a po její smrti si v roku 1918 vzal mladou komtesu Margitu rozenou…  číst dále

Luděk Vláčil -zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností-Ján Lacika, Ikar 2010, http://www.adamovskekochanovce.sk, ,http://www.pamiatkynaslovensku.sk, Monument-revue Konfiškácia kaštieľa v Adamovciach-Ľuboš Haršány 2015, 16.12. 2016

Půdorys místa

výřez
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Zemianské Lieskové
 Kostolná
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Záblatie
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Zemianske Podhradie
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Rakoľuby
 Kočovce
 Lopeník
 Súča
 Rožňové Mitice
 Dubodiel
 Kľúčové
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Borčice
Základní informace místa
ID místa: 13090
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 16.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Začátek anglonormanské invaze do Irska v letech 1169-1170

Hrady a zámky

V předchozím článku „Co se dělo v Irsku v době Vikingů od 9. až do 12. stol.” jsme ukončili povídání událostmi v srpnu a září 1170, kdy doba Vikingů v Irsku náhle skončila. Nyní si nejprve obsah předchozího článku stručně shrneme. Poté se zaměříme na Anglonormanskou (Anglickou) invazi v letech 1169-1170, která dobu Vikingů v Irsku ukončila. Bude řeč o příčinách a průběhu invaze.

Výprava do irského pohoří Wicklow jižně od Dublinu

Cestování

Jižně od irského hlavního města Dublinu se rozkládá nejrozsáhlejší irské pohoří Wicklow, v češtině na internetu zmiňováno jako Viklovské hory. Stejnojmenné hrabství Wicklow má v Irsku přezdívku Irská zahrada. Pohoří je z Dublinu snadno přístupné, může nás proto zajímat jak se tam dostat a kam se vypravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl třetí: jako Fénix?

Historie

Před hodným časem jsem vás zde provázel historií kdysi slavného mariánského poutního místa Skoky u Žlutic. Jeho osudy jsme opustili ve 30. letech 20. století, kdy se nad ním a nad celou zemí začaly stahovat černé mraky okupace a války. Ty paradoxně pro obec velké změny nepřinesly, o to víc ji však zasáhly události poválečné.

Vítejte v domě britských panovníků i víkendovém sídle královny Alžběty II., vítejte na hradě Windsor

Hrady a zámky

Víte, že Pražský hrad je největším obývaným hradním areálem světa? Ano, je tomu skutečně tak, a my Češi, můžeme být na symbol své státnosti právem hrdi. Naše kroky dnes ale povedou daleko za hranice Česka, až k objektu, jenž se v pomyslném žebříčku osídlených hradních gigantů usadil na místě druhém. Nachází 30 kilometrů od Londýna a za svou historii poskytl domov již 39 anglickým panovníkům. Řeč je o původní dřevěné pevnosti, pozdějším středověkém hradu a nynějším světově proslulém zámku nesoucím jméno Windsor.

Počátek února - svátek světla, ohně, naděje, očištění i nových začátků

Zajímavosti

Ani jsme se nenadáli a první měsíc roku 2022 je pryč. S přelomem ledna a února býval dříve spojován velmi důležitý pohanský svátek Imbolc (čti Imbolk), jenž je dnes pro mnohé lidi už pouze velkou neznámou. Býval to významný svátek světla, naděje, nového počátku a příslibu pokračování života. Staří Keltové a později i Slované jej slavívali za soumraku 1. února. A proč slavili počátek za soumraku? Pro tyto národy nebýval totiž počátkem dne východ Slunce, nýbrž jeho západ. I později, za dob křesťanství, se tento svátek tak úplně neztratil, ale přešel i do jejich tradic jako svátek Hromnice (2. února).

Lázeňské město Trenčianské Teplice a hrad Beckov

Reklamní sdělení

Trenčianské Teplice jsou velmi oblíbené lázně uprostřed lesů Strážovských vrchů a bývají nazývané „perlou Karpat.“ Jsou jedním z mála lázeňských měst, které si zachovala svůj původní lázeňský charakter. Zdejší lázně nedávno prošly důkladnou rekonstrukcí a na pěší zóně najdete nejenom historickou lázeňskou architekturu, ale taky moderní budovy. Chloubou lázeňského města je lázeňský dům Hammam a také krásný lázeňský park. Můžete také navštívit hrad Beckov, který stojí na vápencové skále nad řekou Váhem a městečkem Beckov. Hrad Beckov patřil v minulosti k nejluxusnějším šlechtickým cílům ve střední Evropě, a i když je dnes již zříceninou, působí skutečně majestátně.

Naposledy navštívené

reklama