Současnou barokně-klasicistní podobu kaštěl (typ zámku) s anglickým parkem získal v 2. pol. 19. stol. za Jána Silvaye, a to přestavbou staršího sídla z konce 18. stol. Později byl využíván jako mateřská škola, obchod a sklad. V současnosti slouží jako Františkánské duchovní centrum.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2016
Obec Melčice-Lieskové se nachází na západním Slovensku v údolí středního Pováží v podhůří Bílých Karpat na pravém břehu Váhu mezi Trenčínem a Novým Mestem nad Váhom. Současná obec se skládá ze tří dříve samostatných částí: Melčic, Zemianskeho Lieskového a Malých Žabokrek. Mezi nejvýznamnější památky obce patří římskokatolický kostel Nejsvětější Trojice a kaple Nejsvětější Trojice v Melčicích. Původně se na území dnešní obce nacházelo také několik menších šlechtických sídel. Dodnes se v původní podobě dochoval pouze barokně-klasicistní kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) Silvayů v Zemianském Lieskovém. Další vcelku zachovalé sídlo stojí v bývalých Malých Žabokrekách. Jedná se o méně hodnotnou pozdně klasicistní stavbu. Vlastnili ji Žambokrétyové (Žambokrétyovci).
Luděk Vláčil - zdroj: https://sk.wikipedia.org, http://www.melcice-lieskove.sk a další, 7.11. 2016
popis

Kaštěl je nevelká obdélníková patrová stavba se středovým rizalitem na čelní i zadní fasádě členěna pásovou rustikou. Okna mají štukovou profilovanou šambránu a festón pod supraportovou římsou. K východní fasádě přiléhá novodobé architektonicky nehodnotné křídlo.

7.11. 2016

historie

První písemná zmínka o Zemianském Lieskovém pochází z roku 1478, kdy se uvádí jako majetek rodiny Slopnianských. Od nich ji získal Osvald Rozvadský z Malých Stankovic, ale své díly zde měli i Žambokrétyovci, jejichž dědičným majetkem byla ves Malé Žabokreky. V těch dobách se Zemianské Lieskové uvádí jako Nemeslieszko nebo Leskowe nobilium. Později byl majetek rozdělen mezi množství šlechtických rodin. Koncem 16. století se o majetek dělili například Apponiovci, Madočániovci, Perényiovci a Sugoňovci. Jejich majetkové části přešly v roce 1751 na rod Silvayů (Silvayovcov). Právě s příchodem tohoto rodu a se sloučením majetku lze spojovat vznik honosnějšího sídla. Kaštěl (slovensky kaštieľ [nesprávně však zámok] - jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) v Zemianském Lieskovém vznikl přestavbou starší zemanské kúrie (skromnější sídlo šlechty) zřejmě v 3. třetině 18.…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk, http://www.melcice-lieskove.sk,http://www.fratrascentrum.sk a další, 7.11. 2016

Půdorys místa

Zámecký reál, výřez.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Adamovce
 Kostolná
 Zemianske Podhradie
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Záblatie
 Rakoľuby
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Kočovce
 Lopeník
 Súča
 Rožňové Mitice
 Dubodiel
 Strání
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 rozhledna U Křížku
 Čachtice
 Kľúčové
Základní informace místa
ID místa: 13089
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 8.11.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama