Již v dobách Velké Moravy bylo na místě Beckova slovanské sídliště. Ve středověku se Beckov stal významným opevněným trhovým městečkem, chráněným hradbou a příkopem. Ve 2. pol. 18. stol. již opevnění ztratilo význam a bylo postupně odstraněno. Některé pozůstatky hradeb se však zachovaly dodnes.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Beckov leží na západním Slovensku v Trenčianském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Přímo nad obcí se na příkré skále tyčí mohutná zřícenina hradu, který je bezesporu největší turistickou atrakcí nejen samotného Beckova, ale i širokého okolí. Druhou největší stavbou je bývalý klášter františkánů s kostelem sv. Josefa Pěstouna. Dalšími sakrálními stavbami jsou evangelický kostel a kostel sv. Štěpána krále. V Beckově je ovšem mnohem více památek, například některé zemanské kúrie (skromnější sídlo šlechty) - kúria Ambrovec, kúria Dubnických, kúria Medňanských a kúria Kolárovec či pozůstatky městského opevnění.
Luděk Vláčil, 21.7. 2019

  historie

  Již v dobách Velké Moravy bylo na místě Beckova slovanské sídliště a začátkem 13. století hrad s podhradím a kostelem. Ve 14. století se Beckov stal významným opevněným trhovým městečkem, které svého času patřilo k sídlům s největším počtem zemanských a vyšších šlechtických rodin v celém Uhersku, jež se zde usadily po útěku z jižních Uher, které obsadili Osmanští Turci. Městečko bylo z východu

  Luděk Vláčil- zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, https://www.pamiatky.sk, http://www.obec-beckov.sk/index.php a další, 21.7. 2019
  Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

  Místa v okolí

   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   židovský hřbitov
   Beckov
   Rakoľuby
   Kočovce
   Zemianské Lieskové
   Adamovce
   Zemianske Podhradie
   Kostolná
   čachtické podzemí
   Čachtice
   Čachtice
   Čachtice
   kostel sv. Ladislava
   Čachtice
   Čachtice
   Tematín
   Brunovce
   Záblatie
   Lúka
   Dubodiel
   synagoga
   Park miniatúr
   Trenčiansky hrad
   Lopeník
   Strání
   Topoľčiansky hrad
   Strání
   Duchonka
  Základní informace místa
  ID místa: 14274
  Typ místa: ostatní
  Podkategorie: brána, opevnění
  Stav místa: zřícenina
  Přístupnost: nepřístupno
  Uveřejněno: 21.7.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama