Původně renesanční kaštěl (typ zámku) vybudovali zřejmě až Madočianští a v roce 1757 jej přestavěli. Později zde žil Fridrich Knobloch. Někdy koncem 19. stol. byl zámek novoklasicistně upraven. Od r. 1979 v majetku obce a od r. 2008 v rukou soukromé firmy.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 09/2016
Kaštěl Madočianských č. p. 114 stojí v centru slovenské dědiny Rožňové Mitice, místní části obce Trenčianske Mitice nacházející se na západním Slovensku v Trenčínském kraji. Zámek je v majetku soukromé firmy a v současnosti probíhá jeho rekonstrukce.
Luděk Vláčil, 19.9. 2016
popis

Kaštěl je dvoupodlažní trojkřídlá budova se sedmi okenními osami v průčelí, krytá novou mansardovou střechou s vikýři. Na fasádě do dvora je balkón podepřený dvěma pilíři a zazděné arkády. Místnosti v přízemí mají stropy zaklenuté valenými klenbami s lunetami a křížovými hřebenovými klenbami. V poschodí jsou stropy rovné. Na jihovýchodní straně objektu je na fasádě kamenný erb a kamenná kartuše s nápisem a datací připomínající přestavbu kolem roku 1757.

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.slovenskehrady.sk a další, 18.9. 2016

historie

Rožňové Mitice (původně Dolné Mitice) vznikly jako osada při opevněném dvorci se strážní věží. Tento hrádek se stal feudálním sídlem Rožňovců, kterým Mitice patřily do konce 16. století. Po smrti posledního mužského člena rodu se majetek rozdělil mezi jeho dvě dcery. V roce 1579 si Margitu Rožňovou vzal Pavol Madočianský a získal tak i část majetku. Druhou část majetku získal stejným způsobem Ján Ordódy. Rod Madočianských držel dolní část a rod Ordódyů horní. Oba rody zde měli i své sídlo. Zatím co kaštěl Ordódyů měl zcela ztratit historický vzhled, kaštěl Madočianských se dochoval. Současný kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku u nás souhrnně označovaných jako zámek) vybudovali zřejmě právě až Madočianští a v roce 1757 jej přestavěli, což dokazuje kamenná kartuše na fasádě. V 60. letech 19. století majetek od Ladislava Motešického koupil rakouský baron Fridrich Knobloch z Vídně, který se na zdejším zámku usadil. Někdy…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: http://www.pamiatkynaslovensku.sk, http://www.trencianskemitice.sk a další, 18.9. 2016

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Dubodiel
 Horné Motešice
 Ruskovce
 Trenčiansky hrad
 synagoga
 Horné Ozorovce
 Kostolná
 Záblatie
 Adamovce
 Zemianské Lieskové
 Duchonka
 Tematín
Základní informace místa
ID místa: 13087
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 19.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama