zámek Beckov

kúria Ambrovcov, kúria Ambrovec
Kúria (skromnější sídlo šlechty {zámek}) Ambrovec postavená v 1. pol. 17. stol. je kulturní památkou. Posledním majitelem byl Zoltán Ambro. V r. 1988 bylo v objektu otevřeno muzeum Beckova pod správou Trenčianskeho muzea.
Hlavní obrázek místa
kúria Ambrovcov
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Beckov leží na západním Slovensku v Trenčianském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Přímo nad obcí se na příkré skále tyčí monumentální zřícenina krásného beckovského hradu, který je bezesporu největší turistickou atrakcí. Druhou největší stavbou v obci je klášter františkánů s kostelem sv. Josefa Pěstouna. Dalšími sakrálními stavbami jsou evangelický kostel a kostel sv. Štěpána krále či starý židovský hřbitov. Je zde však více zajímavých památek, například některé kúrie (kúria-skromnější sídlo nižší a střední šlechty na Slovensku u nás označované jako zámek [popřípadě palác]) - kúria č. p. 20 sloužící jako penzion, kúria č.p. 5, ve které je bar a kuželna, kúria Dubnických č. p. 3, kúria - Starobinec č. p. 28, a kúria Ambrů (Ambrovcov) č. p. 16, v níž je umístěno muzeum s expozicí věnované historii Beckova a Beckovského hradu. Významná část je věnována i místním rodákům, k nimž patřil Jozef Miloslav Hurban, Dionýz Štúr, Ladislav Medňanský nebo Ján Ambro. V prostorách je vystaven také nábytek z okolních kaštělů a kúrií. Cenným prvkem této stavby je kamenný renesanční krb s erbem hornouherského rodu Medňanských (maď. Mednyánszky). Na nádvoří je umístěno tradiční zemědělské nářadí a povozy užívané obyvateli Beckova a okolí.
Luděk Vláčil, 13.9. 2016
historie

Beckov byl v minulosti významným opevněným trhovým městečkem, které svého času patřilo k sídlům s největším počtem zemanských a vyšších šlechtických rodin v celém Uhersku. Mnohé se zde usadily po útěku z jižního Uherska, jež obsadili Osmanští Turci. Díky tomu zde vzniklo i několik kúrií (skromnější sídlo šlechty). V 19. století se jich na území dnešní obce mělo nacházet až okolo deseti. Některé se zachovaly dodnes. Jednou z nich je renesanční kúria Ambrovec postavená v 1. polovině 17. století. Posledním majitelem byl Zoltán Ambro. V roce 1974 byla vyhlášena národní kulturní památkou s č. 304-2216/0. V roce 1988 bylo v objektu otevřeno muzeum Beckova pod správou Trenčianskeho muzea.

Luděk Vláčil- zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, Ikar 2010., http://www.muzeum.sk/? a další, 13.9. 2016

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Rakoľuby
 Kočovce
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 Zemianske Podhradie
 Kostolná
 Čachtice
 Čachtice
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 čachtické podzemí
 Čachtice
 Čachtice
 Tematín
 Brunovce
 Záblatie
 Lúka
 Dubodiel
 synagoga
 Park miniatúr
 Trenčiansky hrad
 Lopeník
 Strání
 Topoľčiansky hrad
 Strání
 Duchonka
Základní informace místa
ID místa: 13081
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.9.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

reklama