
Jednolodní gotický kostel s představěnou čtverhrannou věží ve vstupním průčelí, s přístavky po stranách lodi. Fasádu kostela člení lizénové rámy, stavbu podepírají gotické opěráky. Po polovině 17. stol. byl při opravě renesančně upraven – zaklenut renesanční klenbou se štukovými ornamenty a do lodě byla vestavěna okružní protestantská empora na pilířových arkádách, obíhající loď ze tří stran. Věž byla přistavěna r. 1770, její štíhlá střecha je z přelomu 19. a 20. století. Ve věži jsou dva zvony z r. 1930. Z gotických stavebních prvků se zachovala plamínková kružba v oknech, v presbytáři polygonální přípory s římsovými hlavicemi, lomený portál sakristie, patkové římsy vítězného oblouku, kamenné pastofórium. Renesanční lunetová klenba presbytáře dosedá na původní gotické polygon. přípory, v lodi na pilíře s římsami. V kostele se do dnešních dob dochovala renesanční kamenná dlažba. Vnitřní vybavení kostela je převážně… číst dále
Středověký farní kostel sv. Štefana Kráľa byl postaven v období 1400–1410 na místě staršího kostela (zmiňovaného r. 1322). Kostel sv. Štefana Kráľa se prvně zmiňuje až roku 1424. Okolo roku 1654 byl kostel opraven – z této doby pochází renesanční valená klenba kostela, spočívající na mohutných pilířích. Věž byla přistavěna roku 1770 (středověké základy věže). Štíhlá jehlancovitá střecha (zakončená makovicí s křížem) je z období přelomu 19. a 20. století. Ve věži kostela jsou dva zvony z roku 1930. Zařízení kostela je převážně barokní. Kolem kostela se dříve rozkládal hřbitov (zmiňován roku 1766), který byl později zrušen. Kostel ohrazuje zeď s bránou rámovanou pilíři s kamennými plastikami sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého ze 17. století. Kostel patří mezi národní kulturní památky Slovenska.
V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.
Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.
Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.
Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.
Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.
Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.