Původně pozdně renesanční kaštěl (zámek) byl postaven někdy v 2. pol. 17. stol. V 19. stol. byl přistavěn klasicistní portikus a budova získala romantizující fasádu. Posledními majiteli byli Schlesingerové. V současnosti je v soukromém vlastnictví a slouží jako pohostinství.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Nevelký kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás souhrnně označovaných jako zámek) č. p. 39 stojí u hlavní silnice ve vsi Kľúčové v místní části města Nemšová v Trenčínském kraji na severozápadním Slovensku. V současnosti nepříliš udržovaný objekt, působící opravdu nevábným dojmem, je kulturní památkou a slouží jako hostinec. Podle popisu Jozefa Ľudovíta Holubyho se však v minulosti jednalo o krásné a vkusně zařízené sídlo. Vedle zámku stojí kaplička sv. Anny s erbem rodiny Scherzových, kteří ji měli v roce 1868 postavit a jim měla také sloužit jako rodová hrobka. Nedaleko se nachází mnohem atraktivnější místa jako například zřícenina opevněného kláštera benediktinů u obce Skalka nad Váhom a nebo zámek v Dubnici nad Váhom, v němž je muzeum. Přiléhá k němu velký, veřejnosti přístupný park, ve kterém je zajímavá kamenná stavba lidově nazývaná Grotta, jež připomíná zříceninu starého hradu a je k ní přistavěna i dřevěná rozhledna.
Luděk Vláčil, 25.12. 2016
popis

Cihlovo-kamenná obdélníková budova má ve středu čelní fasády přistavěný klasicistický portikus, který stojí nad hlavním vchodem a ze tří stran je otevřený vysokými, obloukovými vstupy. Fasáda čelního průčelí je rozdělena kordonovou římsou, má po obou stranách portiku po dvou okenních osách. Okna jsou lemována plastickou, profilovanou šambránou a segmentovou nad okenní římsou. Obě boční fasády mají po dvou okenních osách, ale na jižní je první, spodní okno nahrazeno dveřmi. Místnosti v přízemí jsou zaklenuté valenou lunetovou klenbou, v poschodí jsou místnosti plochostropé. Část objektu napravo od vchodu je podsklepená. K zámku přiléhal menší park se skleníkem.

Luděk Vláčil - zdroj: http://klucove.nemsova.sk/pamiatky, 25.12. 2016

historie

Nevelký, původně pozdně renesanční kaštěl (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás souhrnně označovaných jako zámek) byl postaven někdy v 2. polovině 17. století, snad kolem r. 1678. Je možné, že vznikl přestavbou starší kúrie (skromnější sídlo šlechty {zámek}). Prvními známými majiteli zámku jsou Preisové. Po jejich vymření jej získal vyšší císařský důstojník Ján Scherz. Na zámku u rodiny Scherzových působil jako vychovatel slovenský protestantský kazatel, botanik, národopisec, spisovatel a národní buditel Jozef Ľudovít Holuby. Rodina Scherzových si nechala u zámku postavit kapli sv. Anny s rodovým erbem nad portálem s datací 1868, která měla sloužit i jako rodová hrobka. Kaple vznikla patrně přestavbou starší stavby. Jejich rodině však nesloužila příliš dlouho, protože Aladar Scherz majetek prodal za 30 000 zlatých. Koupil jej zeman Gejza Borčický ze sousedních Borčic a Juraj Kubínyi, uherský poslanec, šlechtic…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, Ikar 2010, http://klucove.nemsova.sk/pamiatky a další, 4.8. 2016

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Borčice
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Súča
 Trenčiansky hrad
 synagoga
 Záblatie
 Klobušice
 Bohunice
 Kostolná
 Ilava
 Pruské
 Vršatec
 Horné Motešice
 Adamovce
 Štítná nad Vláří
 Horovce
 Zemianské Lieskové
 kaple sv. Anny
 Lednické Rovne
Základní informace místa
ID místa: 12978
Typ místa: zámek
Stav místa: chátrající
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 26.12.2016
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

Na skok k Panence do Skoků - díl druhý: v dobách největší slávy

Historie

V předchozím díle jsme opustili Mariánské Skoky ve chvíli, kdy vrchnost rozhodla nahradit kapličku novým kostelem. Vydejte se s námi na další úsek cesty po osudech kdysi slavného, poté opuštěného a dnes opět objevovaného magického místa uprostřed nádherné krajiny Žluticka. Naše dnešní vyprávění začínáme v roce 1736.

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

reklama