Secesní synagoga v Trenčíně byla postavena r. 1913 podle návrhu Dr. Richarda Scheibnera na místě starší dřevěné synagogy z r. 1781. V r. 1941 ji poničili nacisté. Dnes je využívána jako výstavní a koncertní síň. V jedné části je od r. 1990 znovuzřízena modlitebna.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2014
Synagoga s historizujícími, byzantskými a maurskoorientálními prvky se nachází v severním rohu Náměstí Ľudovíta Štúra v Trenčíně. V interiéru se zachovala původní modrá kopule s bohatým lustrem a barevné okenní vitráže s ornamentálními a rostlinnými motivy. V zadní části objektu byla v roku 1990 obnovena malá modlitebna. Obnovené centrální prostory pod kopulí slouží jako příležitostná výstavní a koncertní síň. Památka je přístupná v době výstav.
Luděk Vláčil - Zdroj: https://sk.wikipedia.org, 28.6. 2015
historie

První židé jsou v Trenčíně vzpomínáni již ve 13. stol. V 17. století se přistěhovala početná židovská komunita z Moravy. Židovská škola v Trenčíně existovala už v roce 1736 a roku 1760 tu fungoval samostatný rabínský úřad. V roce 1781 je v Trenčíně poprvé zmiňována synagoga. Po velkém požáru města v roce 1790 byla postavena nová synagoga, která byla roce 1873 rozšířena. Na počátku 20. století tvořilo židovské obyvatelstvo čtvrtinu obyvatel města a stávající prostory synagogy přestaly dostačovat potřebám komunity. Bylo proto rozhodnuto o výstavbě současné synagogy. Ta byla postavena v roce 1913. Projektoval ji berlínský architekt Dr. Richard Scheibner, rodák z Trenčína. Výstavbu provedla trenčínská stavební firma Fuchs a Niegreisz. Stavební plány z roku 1912 jsou dnes uloženy ve státním okresním archívu v Trenčíně. V úterý 23. září 1913 byla synagoga slavnostně otevřena a vysvěcena. Synagoga byla…  číst dále

Luděk Vláčil - Zdroj: https://sk.wikipedia.org , http://www.trencin.sk, 29.6. 2015

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Trenčiansky hrad
 Záblatie
 Kostolná
 Kľúčové
 Súča
 Adamovce
 Zemianské Lieskové
 Rožňové Mitice
 Borčice
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Horné Motešice
 Dubodiel
 kostel Všech svatých
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Zemianske Podhradie
 Klobušice
 Bohunice
 Ilava
 Rakoľuby
 Pruské
Základní informace místa
ID místa: 12289
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: židovské památky
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 29.6.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Les hortillons d'Amiens - zahradníci na vodě

Cestování

Když jsme se rozhodli při své cestě po severu Francie, Normandii a Bretani zastavit v Amiens, věděli jsme, že nás čeká malebné město s řadou památek, v čele s katedrálou Notre-Dame, největší vrcholně gotickou katedrálou ve Francii. Gotických katedrál jsme cestou viděli mnoho – včetně těch nejslavnějších v Chartres a v Remeši. Amiens nám ale nabídlo něco opravdu překvapivého, co jsme jinde nepotkali – Les hortillonnages d'Amiens.

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

reklama