zámek Beckov

Kúria Beckov, kúria Kolárovec
Kúria (skromnější sídlo šlechty na Slovensku) pod hradním bradlem vznikla snad někdy v 17. stol. a v 2. třetině 19. stol. došlo k rozšíření. Po celou známou historii sloužila jako hostinec s ubytováním. Mnohokrát byla upravována, naposled v letech 2004-2007 pro potřeby penzionu.
Hlavní obrázek místa
kúrie a hrad od návsi
© Jan P. Štěpánek 2010
Obec Beckov leží na západním Slovensku v Trenčianském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Přímo nad obcí se na příkré skále tyčí mohutná zřícenina krásného hradu, který je bezesporu největší turistickou atrakcí. Druhou největší stavbou je klášter františkánů s kostelem sv. Josefa Pěstouna. Dalšími sakrálními stavbami jsou evangelický kostel a kostel sv. Štěpána krále. V Beckově je ovšem mnohem více památek, například některé kúrie (skromnější sídlo šlechty) - kúria Ambrovec č. p. 16, v níž je umístěno muzeum, kúria Dubnických č. p. 3 s výrazným nárožním arkýřem, kúria Starobinec č. p. 28., kúria Medňanských č. p. 5. a přímo pod hradním bradlem stojící dvoukřídlá kúrie Kolárovec č. p. 20 sloužící jako penzion s názvem Kúria Beckov.
Luděk Vláčil, 17.1. 2017
historie

V minulosti byl Beckov významným opevněným trhovým městečkem, které svého času patřilo k sídlům s největším počtem zemanských a vyšších šlechtických rodin v celém Uhersku, jež se zde usadily po útěku z jižního Uherska, které obsadili Osmanští Turci. Proto v Beckově vzniklo i množství kúrií (skromnější sídlo šlechty na Slovensku). V 19. století se jich na území dnešní obce mělo nacházet až okolo deseti. Většina kúrií již zanikla, ale některé se dochovaly dodnes. Jednou z nich je i kúrie Kolárovec stojící přímo pod hradním bradlem. O nejstarší historii stavby nejsou známy žádné informace. Neví se, kterým rodem byla vybudována a obývána, přesto se však uvádí jako kúria. Podle většiny zdrojů měla vzniknout někdy v 17. století. Zástavba v těchto místech je doložena v 2. třetině 18. století. Patrně se původně jednalo o menší stavbu, která byla v 2. třetině 19. století rozšířena, zřejmě spojením…  číst dále

Luděk Vláčil- zdroj: 700 slovenských hradov, zámkov, kaštieľov, panských sídel a pevností - Ján Lacika, Ikar 2010.,http://www.kuriabeckov.sk/main.php? a další, 17.1. 2017

Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

Místa v okolí

 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Rakoľuby
 Kočovce
 Zemianské Lieskové
 Adamovce
 Zemianske Podhradie
 Kostolná
 Čachtice
 Čachtice
 čachtické podzemí
 kostel sv. Ladislava
 Čachtice
 Čachtice
 Čachtice
 Tematín
 Brunovce
 Záblatie
 Lúka
 Dubodiel
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Park miniatúr
 Lopeník
 Topoľčiansky hrad
 Strání
 Strání
 Duchonka
Základní informace místa
ID místa: 13246
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.1.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobné

Články

Zapomenutá Halič a skryté klenoty Dušana Jurkoviče

Cestování

Halič je území s dlouhou a značně komplikovanou historií. Nečekanou stopu v tomto kraji zanechal československý architekt, rodem ze slovenské Myjavy, Dušan Jurkovič (1868 – 1947). Jeho jméno máme spojené s pohádkovými chaloupkami Libušín a Maměnka na Pustevnách a dalšími domy inspirovanými lidovou architekturou. To, že je autorem tří desítek vojenských hřbitovů na polsko–slovenském pomezí není až tak známo.

Než se budete radovat z nové kuchyně, je potřeba se některých věcí vyvarovat

Ostatní

Stěhujete se do nového bytu? Plánujete novou kuchyň a těšíte se až v ní poprvé uvaříte? Máme pro Vás několik tipů na co si dát pozor při jejím plánování a realizaci, aby nová kuchyň nebyla zklamáním.

Na skok k Panence do Skoků - díl první: zrození legendy

Historie

Rčení „panenko skákavá“ pravděpodobně zná většina z nás. Nemnozí ovšem vědí, že souvisí se zaniklou vesnicí nad Žlutickou přehradou a s uctívání mariánského obrazu, který je považován za zázračný.

Jak se topilo na hradech?

Reklamní sdělení

Ať už si to uvědomujeme či nikoliv, žijeme v době, která nám díky pokroku a novým technologiím nabízí plnou kontrolou nad chodem domácnosti. V teplých letních měsících spoléháme na klimatizovanou teplotu vzduchu a před zimou se chráníme například regulací ohřevu vody v radiátorech.

Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

Cestování

Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

Cestování

Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

reklama