Barokní františkánský klášter s kostelem sv. Josefa Pěstouna byl postaven v l. 1690–1692. Později poškozen vojsky Štef. Rákócsiho a 4x vyhořel, obnoven v l. 1761–1762. R. 1951 františkáni státní mocí násilně přemístěni. Poté zde byl soustřeďovací ženský klášter, od r. 1965 Charitní domov pro kněze.
Hlavní obrázek místa
Pohled na klášter s kostelem z hradu
© Martin Tlach, 08/2012
Kostel sv. Josefa Pěstouna je přístupný po domluvě (viz kontakt), v bývalém františkánském klášteře je dnes Charitní domov Beckov.
http://www.obec-beckov.sk, 30.10. 2012

  historie

  Františkánský klášter s raně barokním kostelem sv. Josefa Pěstouna byl postaven v l. 1690–1692, poté, co na stavby věnoval pozemek hrabě Valentin Balassa a započal stavbu. Po jeho smrti převzal tento úkol František Nádasdy, za něhož byla postavena první část (základy a zdivo "do výšky člověka"). Ve stavbě pokračoval nitranský biskup Jakub Haško do roku 1690. Konvent dokončil až beckovský farář Jan Páčai v

  E. Horáková podle Súpis pamiatok na Slovensku 1., Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody 1967; www.obec-beckov.sk, 30.10. 2012

  popis

  Raně barokní kostel sv. Josefa Pěstouna je jednolodní stavba s pilíři vtaženými do prostoru, zaklenutá valeně s lunetami. Klenby zdobené geometrickými štukovými obrazci podepírají čtverhranné pilíře. Za presbytářem kostela stojí masivní věž s přílbovou střechou, její fasádu člení lizénové rámy. Fasáda kostela je členěna pravidelně rozmístěnými okny a výklenky s barokními sochami světců. V

  E. Horáková podle Súpis pamiatok na Slovensku 1., Slovenský ústav pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody 1967; www.obec-beckov.sk, 30.10. 2012
  Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

  Místa v okolí

   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   židovský hřbitov
   Beckov
   Beckov
   městské opevnění
   Rakoľuby
   Kočovce
   Zemianské Lieskové
   Zemianske Podhradie
   Adamovce
   Kostolná
   Čachtice
   Čachtice
   kostel sv. Ladislava
   čachtické podzemí
   Čachtice
   Čachtice
   Čachtice
   Tematín
   Brunovce
   Záblatie
   Lúka
   Dubodiel
   Park miniatúr
   synagoga
   Trenčiansky hrad
   Lopeník
   Topoľčiansky hrad
   Strání
   Strání
   Duchonka
  Kontaktní informace
  Tel: 0 327 777 128
  Základní informace místa
  ID místa: 10930
  Typ místa: sakrální památky
  Podkategorie: klášter
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 30.10.2012
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama