V jádře got. věžovitá brána městského opevnění z 1. pol. 15. stol. V l. 1611–12 nadestavěna o ortogonální patra čímž získala současnou 5 patrovou výšku. V posledním patře se nachází vyhlídkový ochoz.
Hlavní obrázek místa
celkový pohled na Dolní bránu
© Jan P. Štěpánek 09/2009
Dolní brána původního středověkého městského opevnění podhradního městečka hradu Trenčína. Pětipatrová stavba s ortogonální nástavbou a pozdně gotickým průjezdem je zakončena ochozem, který slouží návštěvníkům jako vyhlídka na město a nedaleký hrad. Nachází se na Sládkovičově ulici spojující Štůrovo a Mierové náměstí.
Jan P. Štěpánek, 18.10. 2009
historie

V jádře gotická věžovitá stavba z první poloviny 15. století. Často nazývána také jako Turecká brána. V letech 1611–12 byla patrová středověká stavba na půdoryse obdélníka nadstavěna o tři další patra na ortogonálním půdoryse. Následoval ochoz a poslední ustoupené patro. V tom je dnes osazen ciferník městských hodin. Brána byla mnohokrát opravována. Jmenovitě možno připomenout léta 1663, 1764, 1886, 1934 a naposledy v roce 1961.

Jan P. Štěpánek, 18.10. 2009

okruhy, vstupné

Otevřeno od 1. června do 30. září od 10:00 do 20:00 kromě pondělí. Vstupné 1 €, slevněné 0,5 €. Děti do 5 let zdarma.

18.10. 2009

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Záblatie
 Kostolná
 Kľúčové
 Súča
 Adamovce
 Rožňové Mitice
 Zemianské Lieskové
 Borčice
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Horné Motešice
 Dubodiel
 kostel Všech svatých
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Zemianske Podhradie
 Klobušice
 Bohunice
 Ilava
 Rakoľuby
 Pruské
Kontaktní informace
Mestská veža - Dolná brána Sládkovičova ulica
Trenčín
Tel: +421 (0)32 /65 04 218
mestskaveza@caramail.com
Základní informace místa
ID místa: 8438
Typ místa: ostatní
Podkategorie: brána, opevnění
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: příležitostně
Uveřejněno: 18.10.2009
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama