zámek kaple Neposkvrněného početí Panny Marie

kaplnka Nepoškvrneného počatia Panny Márie, Trenčianske Bohuslavice
Klasicistní zámek (kaštieľ) s francouzským parkem nechal v l. 1760-1763 postavit František Anton Erdödy. Posledním majitelem byl baron Fould-Springer. V r. 1905 došlo k demolici velké části zámku. Dodnes se zachovala levá část budovy, jejíž přízemí tvoří kaple Neposkvrněného početí Panny Marie.
Hlavní obrázek místa
Zachovalá část sídla
© Luděk Vláčil 07/2019
Obec Trenčianske Bohuslavice se nachází na západním Slovensku v Trenčianském kraji v okrese Nové Mesto nad Váhom. Nejvýznamnější stavbou obce je vzácná rokokově-klasicistní kaple Neposkvrněného početí Panny Marie, která je pozůstatkem zámku z 18. stol. Kaple slouží římskokatolické farnosti Bošáca a je přístupná v době konání bohoslužeb. Kolem kaple prochází modrá a zelená turistická stezka. Modrá vede od místního nádraží na Turecký vrch, zelená vychází rovněž z nádraží a vede kolem rozhledny Hájnica, zříceniny opevněného haluzického kostela, muzea Bošácké doliny, hradiště Hradišťá do obce Nová Bošáca.
Luděk Vláčil, 26.7. 2019

  historie

  Ves a pozdější obec Trenčianske Bohuslavice se prvně vzpomíná v roce 1208 jako "villa Buczlai". Klasicistní kaštieľ (jeden z typů šlechtických sídel na Slovensku, u nás označovaný jako zámek [popřípadě tvrz]) nechal v letech 1760-1763 postavit František Anton Erdödy, bývalý generál Marie Terezie. Střední část zámku byla jednopatrová a měla přízemní křídla, z nichž levé tvořila rokoková kaple

  Luděk Vláčil - zdroj: obecní úřad Trenčianske Bohuslavice, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 25.7. 2019

  popis

  Z původního zámku se dodnes dochovala levá část dvoupodlažní budovy s připojeným bočním křídlem krytým vysokou mansardovou střechou, ve kterém se nachází kaple. Do horního zámeckého patra se vstupovalo ze zaniklé části a tak není z kaple přístupné. Stavba má půdorys obdélníkového tvaru o vnějších rozměrech 13,8 x 24,5 metru. Všechny tři oltářní obrazy - Neposkvrněné početí Panny Marie, sv.

  Luděk Vláčil - zdroj: obecní úřad Trenčianske Bohuslavice, http://www.pamiatkynaslovensku.sk a další, 27.7. 2019

  Půdorys místa

  Trenčianske Bohuslavice
  poskytl Obecní úřad Trenčianske Bohuslavice
  Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
  Slovensko, Trenčiansky,  Nové Mesto nad Váhom  ( NM ),

  Místa v okolí

   městské opevnění
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   Beckov
   židovský hřbitov
   Rakoľuby
   Zemianske Podhradie
   Zemianské Lieskové
   Kočovce
   Adamovce
   Čachtice
   Čachtice
   čachtické podzemí
   Čachtice
   kostel sv. Ladislava
   Čachtice
   Čachtice
   Kostolná
   Brunovce
   Lopeník
   Tematín
   Záblatie
   Park miniatúr
   Strání
   Strání
   synagoga
   Trenčiansky hrad
   rozhledna U Křížku
  Základní informace místa
  ID místa: 14281
  Typ místa: zámek
  Stav místa: zachovalý
  Přístupnost: příležitostně
  Uveřejněno: 28.7.2019
  Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
  Upravit, vložit informace

  A další podobné

  Články

  Procházka zimním Štramberkem protáhne tělo a pohladí duši

  Cestování

  Štramberk je v mnoha ohledech jedinečné město. Jeho mohutná kamenná věž, vyhlížející už pěkných pár století daleko do kraje, má dar vábení. Nelze ji jenom tak uniknout. Jakmile jednou její volání vyslyšíte, lapne vás a už nepustí. Propadnete kouzlu tohoto města, jemuž se ne nadarmo říká Moravský Betlém.

  Krásné odpoledne s procházkou a bruslením ve Veltrusském parku

  Cestování

  Pokud hledáte neopakovatelnou volnočasovou aktivitu na půlden, můžete si zaskočit zabruslit do parku ve Veltrusích. Na umělém kanále Mlýnského potoka je možné kromě bruslení trénovat hokej případně se po místních pláních proběhnout na běžkách.

  Šumava v zimě: Modrava a Tříjezerní slať

  Cestování

  Šumava je právem považována za jednu z nejatraktivnějších turistických destinací v České republice – a ani v zimě tomu není jinak! Díky různorodé přírodě a sportovnímu zázemí je vhodná pro celou škálu volnočasových aktivit a nabízí bezpočet výletů ať už pro zdatné horaly, nebo pro rodiny s malými dětmi.

  Bývalý kamenolom Výkleky u Olomouce je jedním z nekrásnějších zatopených lomů České republiky

  Zajímavosti

  Lomy jsou povrchové doly, jež vznikly antropogenní činností člověka, především za účelem získávání stavebních materiálů nebo nerostných surovin. Lomy mají svoji životnost. Dříve či později každému z nich zazvoní zvonec a těžebním pracím je konec. Zmiznou z nich lidé, stroje i zařízení a doly zůstanou opuštěné. Přemýšleli jste někdy nad tím, jaký další osud je čeká?


  Náš lednový výlet na bájný a nevypočitatelný Praděd

  Cestování

  Lidová moudrost říká, že v místech, kde se k nebi vypíná vrchol Pradědu, nachází se jiný svět. O tom, že je to svatá pravda, jsem se před pár dny sama přesvědčila.

  Dítě jako rukojmí ministerstva školství a hygieny - SARS-CoV-2

  Ostatní

  Také jste to zažili? Ve školce chtějí při vstupu výsledek testu, který Vám zaslala Hygienická stanice. Než vstoupíte na práh školky si myslíte že je vše v pořádku, jenže pravá ruka neví co dělá levá.


  reklama