zámek Kostolná

biskupský kaštieľ, klášter redemptoristů s kaplí Matky ustavičné pomoci, Kostolná-Záriečie
Barokní zámek nechal v r. 1655 vybudovat biskup Juraj II. Selepčéni-Pohronec jako letní sídlo nitranských biskupů. Někdy v letech 1827-1838 byl upraven a rozšířen. V r. 1923 předán redemptoristům k založení kláštera. V letech 1952-1998 charitativní domov. V současnosti opět klášter redemptoristů.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2017
Západoslovenská obec Kostolná-Záriečie, složená ze dvou dříve samostatných částí, se nachází v okrese Trenčín v Trenčínském kraji. Nejvýraznější stavbou je filiální římskokatolický kostel sv. Kosmy a Damiána. K dalším památkám patří klášter redemptoristů s kaplí Matky ustavičné pomoci, jenž byl původně zámkem, sloužícím jako letní sídlo nitranských biskupů. Zámek č. p. 8 stojí u vedlejší silnice na východním okraji obce na pravém břehu potoka Drietonica. Severně od obce je vrch zvaný Hradiště, na němž se prozatím pouze předpokládá existence prehistorického opevnění. Jihozápadně od Kostolné se rozkládá přírodní rezervace Priepadlisko.
Luděk Vláčil, 10.11. 2017
historie

Biskupský kaštěl (zámek) nechal v Kostolné v roce 1655 vybudovat nitrianský biskup Juraj II. Selepčéni-Pohronec (1595-1685), který vedl Nitrianské biskupství od 18. dubna roku 1648, kdy se stal biskupem a županem Nitrianské stolice. V roce 1666 se stal ostřihomským arcibiskupem a tím nejvyšším církevním hodnostářem v Uhersku. Kaštěl vybudovaný jako letní sídlo nitranských biskupů, snad na starších základech, měl původně podobu dvoukřídlé pozdně barokní stavby s dolní chodbou otevřenou do dvora arkádami. Čelní část zámku se dotýkala veřejné cesty a zadní směřovala do zahrady. Většina místností byla obrácena na sever. Někdy v letech 1827-1838, za nitranského biskupa Josefa Vuruma (1763-1838), bylo sídlo upraveno a rozšířeno o nové klasicistní křídlo. Celá budova dostala empírovou fasádu. Na východní straně budovy vznikla na patře veranda a v přízemí konírna. Někteří biskupové, například František Xaver Fuchs (1787-1804), si…  číst dále

Luděk Vláčil - zdroj: http://www.spolocenstvo-rl.sk, http://www.kostolna-zariecie.sk a další, 9.11. 2017

Půdorys místa

výřez z leteckého snímku., Zámek a pozůstatek zahrady.
© zdroj: https://mapy.cz
Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek
Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Záblatie
 Adamovce
 synagoga
 Trenčiansky hrad
 Zemianské Lieskové
 Súča
 Zemianske Podhradie
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 židovský hřbitov
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 Kľúčové
 Rožňové Mitice
 Rakoľuby
 Lopeník
 Dubodiel
 Borčice
 Kočovce
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Zuvačov
Základní informace místa
ID místa: 13539
Typ místa: zámek
Stav místa: zachovalý
Přístupnost: nepřístupno
Uveřejněno: 13.11.2017
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama