Velká Skalka je nejstarší poutní místo Slovenska spojované s příchodem mnichů Ondřeje a Benedikta. Klášter, původně opatství, byl založen na místě staršího kostela roku 1224. V r. 1528 obsazen císařským vojskem a opevněn. Největšího rozkvětu dosáhl r. 1667, nyní ve zříceninách.
Hlavní obrázek místa
© Luděk Vláčil 07/2016
Ke zřícenině kláštera Velká Skalka se dostanete, když pojedete cestou z obce Zamarovce dál po silnici ke Skalce nad Váhom. Asi 500 metrů za kostelem Malá Skalka je klášter vidět po levé straně silnice na zalesněném svahu. Nelze jej přehlédnout. Přímo u kláštera je parkoviště s informační tabulí. U brány se vybírá dobrovolné vstupné.
Luděk Vláčil, 11.3. 2015
historie

Skalka pri Trenčíne, Velká Skalka

Skalka u Trenčína je nejstarší poutní místo Slovenska spojované s příchodem mnichů Svorada-Ondřeje a Benedikta. Skalka je tvořena dvěma areály, a to Velkou Skalkou a Malou Skalkou, které leží nedaleko obce Skalka nad Váhom. Oba leží vedle silnice a jsou od sebe vzdálené přibližně půl kilometru. Velká Skalka je zřícenina kláštera, který roku 1224 založil nitranský biskup Jakub I. rozšířením areálu kolem staršího kostela. Součástí kostela je areál menšího jeskynního komplexu, v němž měl žít na počátku 11. století poustevník Benedikt, který byl žákem sv. Andreja-Svorada. Mučedník Benedikt i Svorad-Ondřej byli svatořečeni roku 1083 papežem Řehořem VII. z podnětu uherského krále Ladislava I. V roce 1528 obsadilo klášter císařské vojsko a opevnilo jej. Největšího rozkvětu dosáhl klášter za jezuitů, kteří v roce 1667 začali s opravami. Po zrušení řádu v roce 1773 již ztrácí na významu a začíná chátrat. Záchrana…  číst dále

Luděk Vláčil, 1.6. 2014

pověsti

Maurova Legenda - Život svatých poustevníků Svorada-vyznavača a Benedikta-mučeníka

Legenda vypráví o poustevnících Svoradovi-Ondřeji a Benediktovi. Napsal ji jejich současník Maur, biskup uherského Pětikostelí v polovině 11. století. Větší část legendy se věnuje sv. Svoradovi, poukazuje na jeho mučednictví, neobyčejné sebezapírání a trýznění těla. Když se tento muž uchýlil do poustevnické samoty, na posílení svého duchovního života, často zachovával půst. Kolem pasu si utáhl řetěz který nikdy nesundal, až mu časem vrostl do těla. Většinu času trávil prací a téměř nejedl ani neodpočíval. Sedával na dubové kládě obklopené ostrým rákosem. Když jeho tělo přemáhal spánek a naklonil se na jakoukoliv stranu, poranil jej ostrý rákos a Svorad procitl. Jednou v lese oslabený prací a přísným půstem omdlel. Naštěstí jej objevil mladík s andělskou tváří, naložil ho na vozík a odvezl jej do kláštera. Když Svorad umíral poslal mnichy pro opata, než však stihl přijel, Svorad již nežil. Benedikt se po smrti svého učitele rozhodl…  číst dále

Luděk Vláčil, 19.4. 2015

Slovensko, Trenčiansky,  Trenčín  ( TN, TC ),

Místa v okolí

 Trenčiansky hrad
 synagoga
 Kľúčové
 Záblatie
 Súča
 Borčice
 Kostolná
 Dubnica nad Váhom
 Dubnica nad Váhom
 Rožňové Mitice
 Horné Motešice
 Adamovce
 Klobušice
 Zemianské Lieskové
 Bohunice
 Ilava
 Pruské
 kostel Všech svatých
 Beckov
 Beckov
 městské opevnění
 Beckov
 Beckov
 Beckov
 židovský hřbitov
 Beckov
 Horovce
Základní informace místa
ID místa: 11750
Typ místa: sakrální památky
Podkategorie: klášter
Stav místa: zřícenina
Přístupnost: v návštěvních hodinách
Uveřejněno: 17.4.2015
Pokud se Vám vložené informace nelíbí nebo jste nalezli chybu, je možné ji opravit.
Upravit, vložit informace

A další podobná místa

Články

Pěšky po Hadriánově zdi na severu Anglie

Cestování

Velká čínská zeď je přece jen trochu daleko, zato ta anglická je o hodně blíž. Také je o 8642 km kratší, což je úleva. Takže můžeme vyrazit a klidně ji celou projít, když jsme si to takhle zkrátili.

Enclos paroissial - unikát z konce světa

Cestování

Bretaň, magická „Malá Británie“, opředená keltskými legendami, plná megalitických památek i úchvatných přírodních scenerií, toho má návštěvníkům opravdu hodně co nabídnout. Jeden pozoruhodný architektonický prvek – enclos paroissial (ohrazené farní areály) – však naleznete jen zde, v oblasti Finistère, tedy na konci světa.

Čertovy hlavy – tváře vytesané do horniny – druhé největší na světě

Zajímavosti

Středočeská obec Želízy je tak malá, že nebýt jedné skutečnosti, určitě byste ji přehlídli. Nachází se ve Středočeském kraji v okrese Mělník. Nad touto vesničkou se klene borový les, z nějž se již téměř 180 let dívají do kraje dvě obří hlavy čertů. A když říkám obří, myslím opravdu obří. Velikost těchto pískovcových reliéfů překonala pouze jediná skulptura světa, a to sousoší čtyř amerických prezidentů v Jižní Dakotě.

Podzemní jezero a ocelové dveře pod Troskami

Zajímavosti

Hrad Trosky s sebou nese i svá dodnes neobjevená tajemství. Jedno z nich je legenda o podzemním jezeru ke kterému vede chodba vyhloubená v pískovcové skále tři sta metrů od úpatí kopce, zakončena železnými vraty.

Máme za sebou noc čarodějnic, zvyk, jemuž předcházelo utrpení mnoha nevinných lidí

Zajímavosti

Noc z 30. dubna na 1. května je podle starých pověr nejmagičtější nocí celého kalendářního roku. Je to noc, kdy tajemné síly vládnou neobvykle silnou mocí, před kterou měli lidé odpradávna potřebu se chránit. Tato noc byla už od pohanských dob spojena s řadou rituálů, z nichž nejznámější je pálení čarodějnic – zvyk, který se udržuje dodnes. Jak vlastně vznikla tato tradice a co všechno jí předcházelo?

Výměna elektroinstalace v panelovém domě, dobře si rozmyslete kdy se do ní pustit a na co si dát pozor.

Ostatní

Stará hliníková elektroinstalace v bytech v panelových domech pomalu dosluhuje a nejeden byt již má polovinu nefunkčních zásuvek a blikající světla. Sepsal jsem pro Vás co Vás čeká a jak se na výměnu co nejlépe připravit.

reklama