Hrad založen Hroznatovci na přelomu 13. a 14. stol. V l. 1484–88 na Vrtbě seděl Jan Habart ze Stochovic. R. 1511 hrad drželi Rabštejnové, kteří ho r. 1538 prodali Sebastiánovi Markvartovi z Hrádku, poté opuštěn. Zbyly jen mohutné valy a příkopy.
Hlavní obrázek místa
Severní část příkopu
© Otto Slabý 11/2007

Graficke pismenko Na homolovitém pahorku zarostlým statnými buky a duby stával gotický hrad, jež býval rodovým sídlem pánů z Vrtby. Hrad byl obýván až do roku 1555, poté uváděn jako pustý. Dochovaly se jen valy a příkopy. Prý nebyl ani za husitských válek dobyt.
19.5. 2003

  historie

  Hrad založili na přelomu 13. a 14. stol. Hroznatovci. Roku 1316 je zde vzpomínán Sezama z Vrtby a v letech 1484–1488 tu seděl Jan Habart ze Stochovic. Roku 1511 hrad patřil pánům z Rabštejna a po nich roku 1538 Sebastiánovi Markvartovi z Hrádku. Později přestal hrad plnit funkci centra panství, zpustl a roku 1659 je zde vzpomínán jen dvůr, jež byl zřejmě vystaven z kamene hradu.
  L.P. (Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000), 28.11. 2007
  Hrad Vrtba stával v těsné blízkosti stejnojmenné vsi, jež je dnes součástí Horní Bělé. Byl založen asi v l. 1313–1316 Sezemou, jedním ze čtyř synů Sezemy z Krašovic, příslušníka mocného rodu ze severozápadních Čech. Jiný jeho syn, Racek, založil hrad Bělou, Bušek vlastnil Krašov a Jetřich Krašovice. Sezema se poprvé píše po Vrtbě r. 1316 a stal se zakladatelem rodu pánů z Vrtby, který vymřel až r. 1830. Po Sezemovi patřil hrad jeho synovi a

  Kol.: Hrady, zámky a tvrze v Čechách, na Moravě a ve Slezsku IV., Západní Čechy, Nakladatelství Svoboda, Praha 1985, 11.11. 2011
  VRTBA HRAD.
  Při dvoře Vrtbě nedaleko Hořejší Bělé spatřuje se starožitné hradiště, obrostlé lesem smíšeným, z něhož pozornost upoutá pěkný dub. Základ hradiště jest kruh s úhlem na jihozápadní straně. Okolo vysokého a strmého hradiště jde velmi hluboký příkop a okolo něho vysoký a strmý násep. Zakladatelé užili tak pahrbku přirozeného a vybranou zemí, kde bylo potřeba, naváželi. Příjezd byl od východní strany. Tu viděti, jak znenáhla vystupovala cesta k

  August Sedláček, Hrady, zámky a tvrze české, kniha 19, 12.9. 2020

  popis

  Hrad měl tvar přibližně nepravidelného pětiúhelníka se zaoblenými nárožími. Jádro obklopuje dodnes dobře znatelný příkop částečně vylámaný ve skále a mohutný val. Přístup k hradu byl patrně od severu po valu až k jeho rozšířené jižní části, kde je předpokládán most přes příkop. V místě rozšíření valu je na jeho vnějším svahu patrná plošina. Zdivo je patrné v jihovýchodním nároží, na severu je patrný styk dvou zdiv vnitřní zástavby a základová

  L.P. (Durdík T.: Ilustovaná encyklopedie Českých hradů, Libri, 2000), 28.11. 2007


  Podzimní procházka půvabnými pražskými parky

  Zajímavosti

  Letošní podzim nezačal zrovna šťastně a aktuální situace nepřeje výletům do míst s vysokou koncentrací lidí. Kam ale v Praze jít a zároveň se vyhnout všudypřítomným turistům? Co říkáte na virtuální procházku pražskými parky, sady a zahradami? Pokud vás mé povídání zaujme a rozhodnete se do těch míst vypravit, máte naději se davům lidí vyhnout.

  Státní hrad a zámek Velhartice - místo, jež miloval nejen král Karel s přítelem Buškem, ale i slavný Jan Werich

  Hrady a zámky

  Ve 14. století patřily Velhartice mezi naše největší a taky nejvlivnější hrady. Jako téměř každý hrad, se i tento nachází na kopci a již přes 700 let z něj shlíží na stejnojmenné město nacházející se pod ním. Toto městečko má běžně pouze 850 obyvatel, ale v sezónu se mění na turisticky velmi vyhledávané místo. A není divu. Návštěvníci, přijíždějící do těchto končin, již z dálky mohou pozorovat pohádkovou scenérii chaloupek a hradu vykukujícího z hlubokých šumavských lesů.

  Záhada sochy v parku poblíž ředitelství ČKD Blansko

  Cestování

  Pojedete-li někdy od Brna směrem na Blansko, hned na okraji města budete míjet správní budovu slavné firmy ČKD. Nedaleko se nachází malý parčík a v něm trošku kontroverzní pomník, jehož stáří se odhaduje na více než 100 let. Skutečný původ je dodnes trochu záhadou.

  Viklan co se již neviklá a další zajímavá místa v Jihočeském kraji

  Hrady a zámky

  Nastalo nám krásné babí léto plné slunce, skončil sice čas dovolených, ale počasí nás stále láká ke krásným výletům, kdy se příroda barví barvami a vzduch svěže voní. Při obdivování krás přírody nám může do cesty přijít, jakoby náhodou, některý z méně i více známých skvostů Jihočeského kraje.

  Chcete se stát boháči? Přesně za půl roku vydá hrad Sion svůj poklad!

  Hrady a zámky

  Vydejte se dnes s námi asi 8 km jihozápadně od Kutné Hory, kde se v blízkosti obce Chlístovice nachází zřícenina gotického hradu Sion. Pokud jste dosud o něm neslyšeli, pak jste o hodně přišli a co nejdříve to musíte napravit

  Větrný mlýn Velké Těšany aneb život ve mlýně nebyl pro princezny

  Hrady a zámky

  Kdy a kde se roztočilo první větrem poháněné mlýnské kolo, se už s určitostí asi nikdy nedozvíme. Jisté ale je, že se tím splnil pradávný sen člověka, spoutat nepolapitelný a neviditelný vítr a využít jej ve svůj prospěch. Ale protože živel je živel a ten nikdy nebude poslouchat jako beránek, mnohokrát nechal lidi na holičkách a mlynářům připravil nejednu krušnou chvíli.

  Plzeňský kraj,  Plzeň-sever  (PS), Horní Bělá
  OOO